E premte, 21.02.2020, 10:22 PM (GMT)

Editorial

Dorian Koçi: Lindja dhe Perëndimi

Nëse para disa vjetësh do të pyesje një qytetar të thjeshtë rus se ku bie Osetia e Jugut, pa vënë në dyshim formimin e përgjithshëm të marrë gjatë regjimit të kaluar ndoshta do të ngrinte supet. Sot...

Xhevat Rexhaj: Atdhedashuri dhe patriotizëm në vepër

Pas shumë viteve të tëra të vështira, pas shumë e shumë leximeve dhe analizave se kur formalizohet Republika e Kosovës, pas shumë vitesh tranzicioni të vështirë të shtetit tonë Shqipërisë, sot ne pra...

Xhavit Shala: Mjaft Pasivitetit në çështjet fetare

Kohët e fundit nga mediat shqiptare i janë përcjelle opinionit informacione të cilat në pamje të parë duken të zakonshme por nëse vazhdojnë të mos trajtohen me seriozitetin e duhur, mund të krijojnë probleme në marrëdhëniet...

Ilir Dardani: Shqipni e trazueme

Krimi/vrasja eshte nje fenomen global, por ne Shqiperi njeriu iken si qeni ne rrush! Bota do te ishte shume e bukur nese s’do kishte shemtimin krim. Sikur shqiptaret te ishin si une, asnje vrasje s’do te ndodhte. Do lindte...

Amir Imeri: Nënë Tereza, nëna jonë

Të shkruash apo të mos shkruash, ishte dilema e parë që më valëvitej në kokë. Dikur po mendoja se të heshtësh para një fakti mashtrues, e ke mashtruar veten, por edhe të tjerët. Iniciativa për ngritjen e shtëpisë...

Joseph J. DioGuardi: Çështja Shqiptare, ende e pazgjidhur

Ju faleminderit për mundësinë që të flas për sfidat politike dhe ekonomike me të cilat ballafaqohen shqiptarët në Ballkan sot dhe si këto sfida, nëse nuk trajtohen, mund të ndikojnë negativisht në paqen dhe stabilitetin e...

Ilir Dardani: Dardania, Shqiperia, Qosja dhe Ata!

Shqiptaret, historikisht nuk kane gjetur mikun ne vendet arabe dhe as ne ato sllave. Cdo lloj bashkepunimi, qofte edhe kulturor mes Shqiperise dhe vendeve te lartpermendura, ka qe fallso, i veshur me ligesi me fund...

Engjëll Koliqi: Letër atyre që po vijnë

Me zemër të gëzuar ju shoh – shumë jeni e shumë e më shumë qofshi o trashëgimtarë të tokës sime. Eni pa hezituar e pa fije frike! Mos u skandalizoni me ato që shihni jashtë rendit civilizues, kur të mbërrini...

Engjëll Koliqi: Përtej syzave

Jo vetëm për të thënë, por janë shumë e shumë argumente që sheshojnë të gjitha dukuritë e kësaj bote – me të gjitha të bërat e të pabërat, me të gjitha të larat e të palarat. Që të gjitha – kudo – andej e këndej...

Traboini: Zemra fisnike dhe tollovia ndjellakeqe

Një tollovi ogurkeqe, një erë plot re të zeza, një stuhi fjalësh të vrazhdëta shpellore që dalin jashtë kontekstit të artit, letërsisë, kulturës e traditave shqiptare më shtyn të ulem e të shkruaj këtë reagim e thirrje për ti qëndruar larg...

Engjëll Koliqi: Ndërmjet këngëve

Lufta – zyrtarisht kishte mbaruar. Në mënyra të ndryshme, shumë nga aktorët ende kishin mbetur në gjendje lufte. Edhe ëndërrat e tyre vazhdonin të ishin të trishtuara dhe trishtuese. Në këtë përshkrim do të sillemi...

Engjëll Koliqi: Nga pika zero (0)

Shumë ngjarje, deri në tmerrëzi të llahtarshme, kanë ndodhur në histori. Shumë shkatërrime, shumë vdekje, shumë ndryshime. Ajo që është më e tmerrshmja – shumë ndodhi e ngjarje...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese