E marte, 26.01.2021, 06:32 PM (GMT)

Kryeshkrim

Gjergj Xexo: Miti i Origjinës dhe Origjina e Mitit (3)

Pas kësaj hyrjeje fort të gjatë, është e nevojshme të braktisen përgjatë një çasti misteret e ilirologjisë dhe koncepti i tij i autoktonisë që shpesh kthehet në obsesion, për të shtruar çështjen e gjenezës së ilirëve në një kuadër...

Gjergj Xexo: Miti i Origjinës dhe Origjina e Mitit (2)

Përpara se të bëjmë edhe një hap të vetëm në trojet e lashta parahistorike, le të përcaktojmë që në fillim si kufi të sipërm njerëzit e shpellave. Është e sigurtë se në qoftë se do të aventurohemi më përpara në kohë...

Apel i shoqatës kulturore atdhetare "labëria"

Shoqata Kulturore Atdhetare “Labëria”, ju shpreh urimet më të ngrohta për marrjen e Ftesës nga vendi ynë për anëtarësimin në NATO. Ne e vlerësojmë këtë së një ngjarje të shënuar për popullin shqiptar, si një shtysë të re e të...

Genc K. Hoti: Edhe një herë: Kur është çliruar Shqipëria?

Për pesëdhjetë vjet është thënë se vëndi ynë u çlirua nga nazifashistët me 29 Nëndor 1944, kurse qarkullonin zëra me kohë (të shtyrë nga PPSh-ja) që kjo datë ishte vendosur nga jugosllavët pasi Shqipëria në të vërtetë ishte çliruar...

Naser Aliu: Pushtimi osman dhe nderrimi i historise

98 vjet pas Çlirimit qenka normale që pushtuesi të konsiderohet mik. Sot mund të konsiderohet si i tillë, por dje ishte pushtues dhe shtypës! Sipas kësaj analogjie pas 98 vjetëve vjen dikush dhe na thotë: “në kohën e Serbisë keni...

Gjergj Xexo: Miti i Origjinës dhe Origjina e Mitit (1)

Gjithçka fillon në shekullin e XItë, dhe shkaktari i parë i këtij debati ndërballkanik që ka shkaktuar zënka të panumërta është një bizantin. Në të vërtetë, ai as që imagjinonte se dhjetë shekuj më pas do t’a quanin kësisoj. Në kohë të vet...

Kadri Mani: Komb-kombësi

Shovinisti i rrënjosur Dr. Ranko Petkoviq, që në nismë pa fije turpi e rezervon emrin POPULL për pakicat jugosllave në Shqipëri dhe emrin KOMBËSI për shqiptarët nën Jugosllavi!! Pra, pakicat e papërfillshme- KOMB...

Shefqet Dibrani: QIK - Është katandisur

Më 21 mars 1999 pata trajtuar temën "QIK-u NË SHËNJESTËR", ku pata qitur në pah parandjenjën për një gjë tragjike që do të ndodhte kundër QIK-ut. Me të vërtetë ashtu ndodhi sepse vetëm dy ditë më pas...

Ndue Ukaj: Logosi i fjalës poetike

Në komunitetin e kritikës letrare, ekzistojnë pikëpamje për letërsinë, sipas së cilave, forma e shkrimit që definohet si poezi, është përfaqësim i letërsisë që ka vlera estetike (kritika e re anglo-amerikane) dhe se vlera e saj lidhet...

Himarjotet: Duam autonomine e Himares

Himarjotet kerkojne autonomi dhe helenizim gjate takimit me zevendesministrin e Jashtem te Greqise, Theodhoros Kasimis. Thirrjeve per autonomi i jane bashkangjitur edhe kerkesat per te votuar ne shtetin fqinj, apo per...

Ndue Ukaj: Kufijtë e lirisë

NATO-ja për shqiptarët mbetet simbioza ku ndërthuren liria, ekzistenca dhe besimi te ardhmëria, besimi se forca e arsyes mund të triumfoj mbi mizoritë e së kaluarës, besimi për të ecur pakthyeshëm drejt rrugës së...

Shefqet Dibrani: Flamuri i Kosovës

Kosova u bë shtet i pavarur, e bashkë me të u bë edhe me flamurin e vet. Flamur të cilin e zgjodhën vet apo ia sollën këtij vendi në “pako” si shumë çështje të tjera kjo nuk do shumë mend, pasi dihet se për Flamurin e Kosovës nuk u...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora