E marte, 04.08.2020, 03:49 PM (GMT+1)

Editorial

Frank Shkreli: Shkoi Putini në Beligrad

Kryeministri i Rusise Vladimir Putin, nje ish-agjent bolshevik i KGB-es, vizitoi Beligradin te Merkuren, ne vigjiljen e 12 vjetorit te bombardimeve te NATO-...

Ramiz Bojaj: Nga teokracia në demokraci

Gadishulli Arabik, është futur në një fushatë zgjuarsie(valë protestash), kundër pushteteve diktatoriale, të cilat vite me radhë, jo vetëm se keqtrajtuan dhe vranë ...

Lis Bukuroca: Dita e Falënderimit të madh

Propozim për “Thanksgiving”: përvjetori i mirënjohjes dhe ruajtja e kujtimit duhet të kremtohet më 12 qershor të çdo viti. Kuvendi i Kosovës duhet ta shpallë ditë festive...

Avni Halimi: Letër lakmusi

Në geto, të izoluar e nën shtrëngesën e maqedonasëve do të jetojnë shqiptarët, ndërsa Maqedonia e izoluar nga ndërkombëtarët dhe nën shtrëngesën e shqiptarëve...

Ramiz Bojaj: Pakti me ‘djallin’

Nisma e Bashkimit Evropian, për fillimin e një agjende të pafund bisedimesh (pa strategji dhe kritere të qarta) Kosovë-Serbi, por të proklamuara nën tutelën e...

Lavdrim Lita: Sizmografia e sublimes

Një valë balte dhe vdekjeje hipnotizoi të gjithë botën. Imazhet e shkatërrimit të cunamit kanë mbytur të gjitha mediumet e mundshme njerëzore me shpejtësinë...

Çlirim Uça: Loja me buste dhe fotografi

Turqija e sotme e ka nderue Adem Jasharin tue i dhanë emnin dhe tue vu bustin e tij në një shesh të Stambollit. Por ajo nuk ka ndyshue qëndrimin për Kryeheroin tonë...

Daniel Gazulli: Dalja nga tuneli

Mjaft të dalësh në shetitore, të ulesh në një bar, qoftë edhe të shkosh për kafe tek një mik a një i afërt: biseda, sille nga ta sjellish, rreh tek politika. Kjo vorfni komunikimi...

Frank Shkreli: Libia - turpi i përëndimit?

Lajmet mbi luftimet midis kryengritësve dhe forcave besnike të Moamar Gadafit në Libi vërtetojnë nga dita në ditë se ai vend është zhytur në një luftë të egër...

Avni Halimi: Pushteti i kulturës që po vdes

Kush mund të trondisë fuqishëm një pushtet politik të paudhë më shumë se sa elita kulturore, më shumë se sa institucionet dhe shoqatat që merren me kultivimin e identitetit të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora