E shtune, 30.05.2020, 12:51 PM (GMT+1)

Editorial

Kalosh Çeliku: Vetëdija

Kurrë më shumë se deri më sot, nuk kanë pasur nevojë shqiptarët që të kenë një popull me vetëdije kombëtare. Nuk e them, që ky popull nuk ka vetëdije, ka edhe atë: e ka...

Ksenofon M. Dilo: Mukja akoma kullon gjak!...

Me rënqethje kujtohet ajo ç’ka i ndodhi në Leuse të Përmetit më 23 janar 1991 të burgosurit politik FORE POCOLI me të shoqen : Të dy vrare copë-copë në shtëpine e tyre...

Fritz Radovani: Cilit qen i ngjet ky...?

Ky asht një qen… Ky asht një qen qenit… Ky asht një qen e bir’ qenit… Ky asht një qen si i ati… Ky asht një zog shaket… Ky asht kenë edhe këlysh shaket dikur...

Kalosh Çeliku: Tanusha

Plot dy muaj njerëzit i shihja me nga dy koka. Vështirë i lexoja gazetat, ndonjë libër. Lëmsh shkronjat… Shkallët… Rruga…Ndërtesat… Megjithatë, nuk shkova e nuk shkova…

Ramiz Bojaj: Kosovëfobia

Fobia serbe ndaj shtetit të Kosovës, merr guximin të atakojë edhe gjenezën nacional-shqiptare. ‘Pajtimi’ historik shqiptaro-serb, i proklamuar nga presidenti serb, Boris Tadiç...

Fritz Radovani: DNA–ja tregon!

Dikur përdorej një shprehje: “Të marrin (budallen) mos e pyet se të tregon vetë!” Posa ndigjohej një emen fisi ose familje të vjetrit dinin me tregue edhe për squtsinë apo ma ...

Lush Palokaj: Marsi e Prilli 1981 nuk harrohen

Kur merrën të përmbledhura ngjarjët në Kosovë nga vitet e 60-ta vihet në përfundim se Kosova është ajo që në fillim i dridhi themelët e Federatës Jugosllave dhe më...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora