E marte, 29.09.2020, 06:27 AM (GMT+1)

Editorial

Altin Shumeli: Jam krenar që jam shqiptar

C’farë do të thotë sovranitet? C’farë do të thotë të jesh dhe të qeverisësh nga një popull, i cili ka votuar unanimisht për ty? C’farë do të thotë të zgjidhësh nga një popull që...

Ramiz Bojaj: Kur flet sovrani

Vrasja në pritë e policit, tashmë dëshmorit më të ri të shtetit tonë, Enver Zymberit (nga ana e grupeve kriminale dhe mafioze serbe), dëshmon së për 12 vjet me radhë në pjesën...

Frank Shkreli: Deficiti i demokracisë

Ndërkohë që kriza financiare dhe deficitet buxhetore kanë marrë përmasa botërore, qeveritë e ndryshme anë e mbanë botës po përpiqen të stimulojnë ekonomitë e tyre duke...

Lis Bukuroca: Batakçiu i rendeve

Jam kundër regjistrimit të fesë së individit, sepse këtë e konsideroj çështje private. Njeriu nuk ka vetëm një besim fetar, por ka edhe plot besime tjera: i beson mikut, të...

Fritz Radovani: Çfarë besimi je ti?...

Do të shkruej një ngjarje të vertetë që më ka ngja aty rreth vitit 1960, kur po bahej rregjistrimi i popullsisë në Shqipni. Kryesisht u ngarkuen mësuesit për rregjistrim...

Fritz Radovani: Tiranët nuk vdesin!...

Në shekullin e XX – të, tiranët vendosën që kryeqyteti i tyne me kenë Tirana. Njëheri ky ishte edhe një “nderim” që i bahej njenit prej shteteve ma të vjetra të Europës...

Dorian Koçi: Imazhi i integrimit

Realiteti ne ditët e sotme në Shqipëri është një imazh. Si i tillë ai është i mbështetur më shumë në perceptime imagjinare sesa në perceptime të vërteta. Ky raport përcakton...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora