E premte, 07.08.2020, 01:43 AM (GMT+1)

Editorial

Kalosh Çeliku: Kollumna me ferexhe

Vërtetë, u lodha më me budallakitë e disa “analistëve politik” me tespi kuqezi në dorë. Halldupët “shqiptar”, që natë e ditë i luten Zotit në xhami. E në anën tjetër: pinë alkool...

Arben Llalla: Racizmi kolektiv në Maqedoni

Në vitin 2011 në Maqedoni do të bëhet rregjistrimi i popullsisë. Sipas rregjistrimit të fundin të bërë më 2002 shqiptarët dolën se përbëjnë rreth 25% të popullsisë ku në...

Bekim Rexhepi: Politika infantile

Janë të paktë dhe më pak mund të jenë sot ata që mund ta besojnë se akoma nuk ka politikë infantile në Kosovë! Kjo politikë për kaq vite të ngjan me tamam me atë fëmiun...

Valon Kurtishi: Të argumentojmë me fakte

Rëndësia e edukimit të rregullt në gjuhën amtare dhe mbrujtjes me vlerat kombëtare është e pazëvendësueshme dhe kardinale për suksesin e çdo individi dhe shoqërie. Në...

Leon Duhanaj: Shteti përballë dhunës

Edhe pse kohëve të fundit ndodhin gjëra të çuditshme, debate, protesta, aksione te cilat ushtrojnë edhe dhunim te pasurisë publike dhe institucionale, në Kosovë mungon...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora