E premte, 07.08.2020, 02:13 AM (GMT+1)

Editorial

Fritz Radovani: Tiranët nuk vdesin!...

Në shekullin e XX – të, tiranët vendosën që kryeqyteti i tyne me kenë Tirana. Njëheri ky ishte edhe një “nderim” që i bahej njenit prej shteteve ma të vjetra të Europës...

Dorian Koçi: Imazhi i integrimit

Realiteti ne ditët e sotme në Shqipëri është një imazh. Si i tillë ai është i mbështetur më shumë në perceptime imagjinare sesa në perceptime të vërteta. Ky raport përcakton...

Fritz Radovani: Majmuni i doktor Mokinit...

Me siguri ndonjë mik nga Strasburgu porsa ta lexojë titullin ka me thanë me vete: Po me majmunin e Dr. Mokinit ç’ dreqin të doli punë?... 65 vjet përpara dallga a fortuna...

Lis Bukuroca: Tallava politika

Kosova po bisedon me Serbinë! Ky lajm do të tingëllonte bukur, sikur të ishte i sinqertë dhe sikur t’ ishin vërtetë negociata në mes dy vendeve sovrane. Kudo në botë...

Ali sh. Berisha: Kush jemi ne?

Duke përcjellur zhvillimet e fetarizmës, padashur lind një pyetje: Kush jemi ne dhe çfarë bëjmë? Pergjigja e deridjeshme, por edhe sot aty-ketu do të ishte: turk musliman...

Daniel Gazulli: E përditëshmja

Mbi të përditëshmen kanë thurë vargje poetët, kanë ba studime filozofët. Konsiderohet si ma e randësishmja për jetën e njeriut, edhe pse e marrë pothuej përherë në thjeshtësinë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora