E diele, 26.01.2020, 09:45 AM (GMT)

Editorial

Isa Mulaj: Behxheti, buxheti, dhe shteti

Tri pikëpyetje të mëdha e përmbyllin muajin mars 2011 në Kosovë. E para, vendimi i Gjykatës Kushtetuese për zgjedhjen kundër kushtetuese të kryetarit të Kosovës...

Gjon Keka: Pragu historik i ballkanit

Siç duket ka ardhur koha që shqiptarët të dalin në Agora-n e tyre dhe të diskutojnë për fatin e tyre kombëtar dhe historik si dhe për të ardhmen e tyre të vërtetë...

Ilir Dardani: Kunder Diktatures Islamike

Nese sulmon fene e shumices, shumice quhet vetem nga dominimi islam ne Kosove dhe Maqedoni, mbetjet e perandorise islamike te akuzojne si ‘’antishqiptar’’...

Frank Shkreli: Shkoi Putini në Beligrad

Kryeministri i Rusise Vladimir Putin, nje ish-agjent bolshevik i KGB-es, vizitoi Beligradin te Merkuren, ne vigjiljen e 12 vjetorit te bombardimeve te NATO-...

Ramiz Bojaj: Nga teokracia në demokraci

Gadishulli Arabik, është futur në një fushatë zgjuarsie(valë protestash), kundër pushteteve diktatoriale, të cilat vite me radhë, jo vetëm se keqtrajtuan dhe vranë ...

Lis Bukuroca: Dita e Falënderimit të madh

Propozim për “Thanksgiving”: përvjetori i mirënjohjes dhe ruajtja e kujtimit duhet të kremtohet më 12 qershor të çdo viti. Kuvendi i Kosovës duhet ta shpallë ditë festive...

Avni Halimi: Letër lakmusi

Në geto, të izoluar e nën shtrëngesën e maqedonasëve do të jetojnë shqiptarët, ndërsa Maqedonia e izoluar nga ndërkombëtarët dhe nën shtrëngesën e shqiptarëve...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese