E marte, 04.08.2020, 09:03 AM (GMT+1)

Editorial

Gani Mehmetaj: Lulia dhe dasmat e verës

“S’ka stinë më të mirë se sa vera. Dielli t’i shkrinë eshtrat, qielli hapet, frutat mbushin vitrinat para dyqaneve deri në gjysmë të trotuarit. Pastaj vinë kurbetçarët me veshje të...

Frank Shkreli: Kina dhe shqiptarët

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës Popullore të Kinës, Zang Jiechi javën e parë të këtij muaji u gjënd për një vizitë dy ditëshe në Shqipëri ku zhvilloi takime me ...

Lavdrim Lita: Kur të bie dielli në kokë

Ka disa ngjarje tragjike që ndodhin, mbi të gjitha, gjatë stinës së verës, si për shembull mbytjet dhe aksidentet automobilistike. Paradoksalisht është “normale”: udhëtohet më...

Lis Bukuroca: Parandalim ose kaos

Regjistrimi duhet parandaluar para se t‘ i jepen Greqisë “fakte” në dorë, me të cilat ajo mund ta shantazhojë shtetin shqiptar ose ta dhunojë integritetin e vendit. Censusi...

Indrit Vokshi: Cfare patriotizmi kemi?

Nevoja e lype qe para se me percaktue nese nji Komb ka apo jo patriotizem, duhet perkufizue fjala "Patriotizem".Patriotizmi nuk mund te matet ndryshe vecse duke pa...

Fritz Radovani: Na jem' ti

Deri vonë Shqipnia kristjane ruente një veçori të shumë vendeve të tjera europjane. Secila kështjellë, qendër e popullueme dhe krahinë, e ma vonë edhe fshatrat, festonin...

Frank Shkreli: Ndërroi jetë Hysen Biberaj

Të Premten që kaloi u varros në lagjën Ferfeks të shtetit Virxhinia, jo larg Uashingtonit, Hysen Biberaj. Ai u përcoll nga qindra bashkatdhetarë dhe miqë amerikanë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora