E marte, 04.08.2020, 09:46 AM (GMT+1)

Editorial

Gjon Keka: Historia nuk arnohet

Historia e kombit shqiptar është dëshmi e kohës, e cila është e argumentuar, e vërtetuar e ndriçuar nga realiteti historik i rrënjëve të lashta të kombit dhe e vulosur ...

Dibran Demaku: Mjekrra si simbol i së keqes

Që nga lufta e dytë botërore,tek shqiptarët e Kosovës mjekrra tek meshkujt është pare si symbol i së keqes.Njerëzit që kanë bartur mjekrra janë quajtur me nofkën “Drazhë” ...

Frank Shkreli: Monumenti i një ëndërre

Në fillim të kësaj jave në Uashington u hap për publikun memoriali kushtuar udhëheqsit të të drejtave civile në Amerikë, Martin Luther King-ut. Hapja për publikun...

Dibran Demaku: Nga po shkon Kosova

Një miku im gjerman një ditë më tha:Tash sa vite që njihemi bashkë kisha fituar një përshtypje të mirë për ju shqiptarët.Por,tërë përshtypjet e mia të mira për ju u zhdukën si ...

Ardian Ndreca: Neo-otomanizmi ndër shqiptarë

Deklaratat e ministrit të Arsimit të Turqisë gjatë nji vizite në Kosovë për rishikimin e historisë sonë hapën rishtas debatin rreth neo-otomanizmit. Otomanizmi asht nji...

Lis Bukuroca: Dy shqelma dhe përjashta!

Ramë Buja është dashur ta kapë ministrin turk për veshi, ta godasë me dy shkelma pas dhe ta përplasë përjashta, para dere. Natyrisht jashtë protokollit zyrtar. Republika e...

Kalosh Çeliku: Rruga qorre

Im Atë i donte shumë kuajt me shalë. Në shtëpi kurrë nuk kemi mbajtur gomarë me samarë në shpinë. E mbaj mend qysh si fëmijë se, komshinjtë dhe gati i gjithë...

Gani Mehmetaj: Lulia në plazhin e Durrësit

Kur ia ktheu gjinjtë diellit, mprehu veshët të dallonte dialektet, sepse Lulia nuk mund të rrinte qetë si të ishte mumie, donte të rrezitej por edhe të bisedonte me ata që ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora