E marte, 04.08.2020, 10:06 AM (GMT+1)

Editorial

Ramiz Bojaj: A po çlirohemi?

Qasja pragmatike e institucioneve shtetërore të Kosovës në veriun e vendit, ka arritur në betejën e fundit për çlirimin përfundimtar të vendit tonë. Veriu i Mitrovicës për më shumë ...

Frank Shkreli: Dita e zezë e 11 Shtatorit

Amerika dhe pothuaj e gjithë bota kujton këtë të dielë 10-vjetorin e sulmeve terroriste të 11 Shtatorit të vitit 2001, në Nju Jork, në Uashington dhe në Pensilvani. Mëngjesin e ...

Halit Bogaj: Po shkon Feridi

I frustruar dhe i inatosur që nuk iu pranua ora mësimore fetare dhe bartja e shamiave në shkollë, Sheik Ferid Agani, me popmpozitet të paparë, thuase është ndonjë faktor i madh ...

Lis Bukuroca: Fletërrufe

“As histori të Enverit, as të Titos”! Nuk e tha këtë një akademik shqiptar, një historian shqiptar, një politikan shqiptar, por këtë e tha Ministri turk, si në vilajetin e vet...

Adnan Abrashi: Aty ku ka tym, ka edhe zjarr!

Kohën e fundit, sa më shumë po mundohemi që ta e promovojmë shtetësinë edhe ashtu të brishtë të Kosovës, jo rastësisht, nga disa kuluare të dukshme dhe të padukshme...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora