E merkure, 21.04.2021, 02:52 AM (GMT+1)

Kryeshkrim

Rexhep Shahu: Pse duhet të votojmë Flamur Hoxhën

Dua dhe mundem lirisht e krenar t’u them miqve dhe gjithë të njohurve të mi në Kukës, Has e Tropojë, gjithë atyre që më njohin e më besojnë se deputeti Flamur Hoxha është përfaqësuesi më i mirë, dinjitoz dhe meriton të jetë në parlament se na bën nder dhe na përfaqëson hijshëm. Kalorës të tillë i duhen parlamentit tonë...

Frank Shkreli: Një vlerësim nga India për librin e autorit Gëzim Alpion

“Me gjak unë jam shqiptare. Me shtetësi jam indiane. Me besim unë jam murgeshë Katolike. Për nga thirrja, unë i përkas botës. Për nga zemra ime, unë i përkas plotësisht Zemrës së Jezusit”, janë fjalët e shqiptuara nga Nënë Tereza, e cila jetën e saj ia përkushtoi të varfërve, anë e mbanë botës...

Ndue Ukaj: Qeverisja para se gjithash është kulturë

Qeverisja para se gjithash është kulturë, është mendësi dhe kjo "mendësi e re" politike, goxha bashibozuke, po tregon e dëshmon mungesë të thellë të sensit kulturor në qeverisje. Dhe kjo mungesë për mua është për keqardhje dhe njëkohësisht është provë e një agonie të frikshme politike nëpër...

Gjon Keka: Ja si arriti Gjergj Kastrioti të ndërtojë Shtetin e Arbërit

Ja si arriti Gjergj Kastrioti të ndërtoi Shtetin e Arbërit, t'i bashkojë arbërorët dhe ta gjunjëzojë një perandori: Kur u kthye ai gjeti arbëror që nuk e kishin shitur as shpirt e as trup e as identitet te armiku, por ishin të etur për liri e të flakët për ta mbrojtur atë,  si dhe për ta bërë atdheun e tyre të lirë e të pavarur...

Elvi Sidheri: Një botim i çmuar për historiografinë shqiptare

Vepra me titullin kuptimplotë “Ndarja Administrative e Vilajeteve Shqiptare” (Emrat e vendeve dhe statusi i tyre), i autorit Tahir Sezen, ngërthen një rëndësi jetike për historiografinë e sotme shqiptare pikërisht për shkak të faktit thelbësor se në faqet e saj përfundimisht gjithë të interesuarit...

Kalosh Çeliku: Hoxhë Qazimi i Bukureshtit me kësulën e Bajram Currit

Hoxhë Qazimi i Bukureshtit, pas disa viteve në kurbet, kthehet në vendlindje (Kërçovë). Asaj kohe, përderisa kishte qëndruar në Rumani, ai ishte miqësuar edhe me poetin e madh shqiptar Asdrenin. Autorin e Himnit Kombëtar për Flamurin Shqiptar. Poetin, i cili edhe asaj kohe e kishte vizituar Kërçovën...

Gjekë Gjonaj: Aty ku edhe vdekja ishte ëndërr e parealizueshme

Periudha komuniste në ish- Jugosllavi është e dhimbshme  për shumë njerëz që u dënuan dhe u persekutuan prej saj. Mundimet e tmerrshme të këtij burgu famëkeq  në Kroaci i kanë përjetuar edhe shumë shqiptarë, në mesin e të cilëve edhe dhjetëra qytetarë nga Hoti, Gruda, Trieshi ,  Koja, e treva tjera shqiptare në Mal të Zi...

Frank Shkreli: Kardinali Ernest Simoni, martiri i gjallë i kombit

Në një bisedë në 65-vjetorin e meshtarisë së tij me Radio Vatikanin në gjuhën shqipe, Kardinali shqiptar, Ernest Simoni përshëndeti mbarë Kombin shqiptar duke thenë: “Si popull me bujari, me dinjitet kombëtar, me Gjergj Kastriotin në krye, të mundohemi që të gjithë të bashkohemi në një...

Edison Ypi: 11 Prilli, data kur ngordhi një vampir

Gëzojuni o shqiptarë 11 Pridhit, kësaj date kur ngordhi një vampir.Gëzohu ti i lodhuri dhe i sëmuri i internimeve e burgjeve që rrëke lotësh të nxehtë t'i çanë faqet gjatë dhjetra viteve.Gëzohu ti o fshatar, se një copë tokë e ke.Gëzohu edhe ti malësor, se një shtëpi e ngrite...

Agron Tufa: Lloji më i ndyrë i propagandistit elektoral

Lloji më i ndyrë i propagandistit mercenar elektoral pro Rilindjes dhe pro zgjatjes së jetës së saj politike nuk janë ata që mendoni rëndom. Janë, për fat të keq, një pjesëz, grupth, sekt i të ashtuquajturve "antikomunistë". Kontributi i tyre si antikomunistë...të mos e zëmë në gojë(!) Theksova: një pjesëz. Ama lufta e tyre...

Frank Shkreli: ''Kampionët e Reformës në Drejtësi'' të Shqipërisë

Shqiptarë, flini rehat! Jeni në duar të sigurta, të pakën sa i përket reformës në drejtësi, dua të them, se probleme të tjera që ua lenë natën pa gjumë ka mjaft.  6 javë më parë u njoftuam se Shqipëria kishte një “kampion të drejtësisë”, madje të dalluar në nivel ndërkombëtar, ndërsa këtë javë morëm...

Blerim Latifi: Pjesë nga kujtimet e luftës

Kjo është njëra prej dy fotografive të vetme që kam nga Lufta e Kosharës. Neve që ishim në vijën e parë të frontit nuk na binte në mend për të bërë fotografi dhe po të mos ishte Rexhep Shehi që kishte sjellur një fotoaparat nga Norvegjia, as kjo fotografi nuk do të shkrepej kurrë. Këtu kam dalë bashkë me Nehat Shalën...

Aleks Kapllaj: Zonja demokrate, me ju Shqipëria fiton!

Jeni ju zonja Duma, Vokshi, Zhupa, Açka, Gjergji, Pampuri, Doda, Tabaku, Koliqi, Bardeli, Fratari, Gjini, Tyli, Bakiu, Bano, Shehaj, Koti, Halili, Koka, Hysenbegasi, Metaliaj, Hilaj, Meçorapaj, si dhe shumë zonja të tjera që nuk e kanë pasur mundësinë, pergjegjësinë dhe nderin të kandidoheshin dhe që çdo ditë...

Frank Shkreli: Gjenerali Wesley Clark - Simbol edhe i triumfit të paqes

24 Marsi i vitit 1999 është dita që shënon 22-vjetorin e bombardimit të Serbisë nga Aleanca më e fuqishme ushtarake që ka njohur ndonjëherë bota, NATO –të çlirimit të Kosovës nga regjimi terrorist i Sllobodan Millosheviçit. Është kjo një datë historike që do të mbetet përgjithmonë e shënuar me shkronja...

Frank Shkreli: At Gjergj Fishta për Dedë Gjon Lulin

Sivjet, 6 prilli shënoi 110-vjetorin (6 Prill,1911) e ngritjes së Flamurit Kombëtar nga Heroi i kombit, Dedë Gjo’Luli -- për herë të parë në pothuaj 500-vjet të pushtimit turko-osman në trojet shqiptare. Ngritjes së Flamurit Kombëtar të Shqiptarëve i pati paraprirë Kryengritja e Malësisë së Madhe, një kryengritje...

Prend Buzhala: Nga ekskomunikimi deri te mëkatari publik

Shkishërimi dhe anatema dikur ishin forma të eksomunikimit tepër të rënda për njerëzit që i takonin rrethit kishtar për "shkeljet më të rënda si përhapja e besimit të rremë, sulmi ndaj Papës, etj." Në disa periudha, masat e tilla, deri te anatemimet, sillnin pasoja katastrofike. Por me kohë, shkishërimi mori përmasat...

Ndue Ukaj: Kulti i individit

Faik Konica përpara një shekulli i këshillonte shqiptarët të shëroheshin nga dashuria për individin, sepse vetëm kështu e ndihmonin Shqipërinë dhe i kontribuonin asaj.Çuditërisht, pas një shekulli, në Kosovë, ku politika është në një stad të mjerë të zhvillimit, janë bërë bashkë politikanë demagogë, plot...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora