E hene, 09.12.2019, 10:47 AM (GMT)

Editorial

Lamtumirë Reshat Kripa!

Është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare ish-i dënuari dhe i përndjekuri politik, Reshat Kripa.Shkrimtari dhe Publicisti Reshat Kripa ishte dhe do të mbetet një ndër bashkëpunëtorët tanë më të respektuar.Z. Kripa që në fëmijërinë e tij nuk do të pajtohej me stalinizmin...

Aurel Dasareti: Besimi i tepruar në parajsë sjell ferrin në tokë

Mosmarrëveshje e madhe për asgjë. Cili është qëllimi për të folur për asgjë, apo nëse asgjë nuk është me të vërtetë diçka? Debati fetar është kryesisht për asgjë. Kuptimi ekziston vetëm në përvojën tonë të botës, por cilat janë pasojat e kësaj nëse nuk besojmë në përmbajtjen e përvojës?...

Elvi Sidheri: Një Golgotë për t’u lexuar, në frymë Krishtlindjesh në diktaturë

Kushdo që ta njohë sadopak karakterin, lëvrimin jo vetëm letrar, e veçanërisht penën e mendjen krijuese të Gjergj Jozef Kolës, nuk do të habitet aspak kur lexon një krijim të tij letrar, sakaq, kush akoma nuk e njeh Gjergjin, këtë emër të spikatur në përmbajtje etimologjike (veçanërisht për neve shqiptarët përmes epopesë Kastriotase...

Ilir Çumani: Një Shqipëri si Luljeta!

“Sikur të takoheshim me vetveten sy për sy, do t’putheshim, apo  kishim për tu pështy…?”. Këto vargje – kumti të poetit kosovar Azem Shkreli mu kujtuan aty për aty, tek po shikoja në media qysh në orët e para të tërmetit në agun e 26 nëntorit dy burra të përvuajtur prej dhimbjes, të cilët, edhe pse nuk...

Frank Shkreli: Kush e mbron z. Agron Tufa dhe familjen e tij?

Ja dhe lajmi i papritur, i çuditshëm, por edhe shqetësues.  Zëri i Amerikës në gjuhën shqipe njoftoi se Agron Tufa, tani ish-Drejtori i Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit në Shqipëri ka kërkuar azil politik në një vend të Europës.  “Azil politik”, është ky një term që nuk e kam dëgjuar për pothuaj 30-vjet...

Xhelal Zejneli: I madh e i vogël, në këmbë për Shqipërinë

Fatkeqësia natyrore – tërmeti, që e goditi Shqipërinë, ishte tmerrshëm. Kudo u panë skena apokaliptike. Flamuri i Gjergj Kastriotit, si rrallë në historinë politike të kohës më të re, në hapësirat e NATO-s valoi hijerëndë, në gjysmë shtize.Që në çastin e goditjes, qeveria shqiptare u vu ...

Entela Binjaku: Përurohet në Bukuresht „24 marsi. Kronika e ferrit kosovar”

Në Panairin Kombëtar të librit „Gaudeamus” të çelur javën e kaluar në Bukuresht u përurua edhe libri i autorit kosovar Fehmi Ajvazi me titull: 24 marsi. Kronika e ferrit kosovar”.Autori, një emër i ri në tregun e botimeve rumune ka lindur në Gjilan të Kosovës. Ai  është shkrimtar, gazetar, analist...

Fritz Radovani: Diktatura e rilindja e saj

Populli Shqiptar në gjithë historinë e kenjes së vet, asnjëherë nuk e ka pranue zgjedhen sllave, greke, turke dhe italiane, apo të ndonjë shteti tjeter të imponuem me dhunë.Kjo krenari kombtare Shqiptare duhej shpartallue me të gjitha mjetet antikombtare!...

Elvi Sidheri: Kur libri shndërrohet në pasion jetësor

Në këto ditë kur Shqipëria dhe bota shqiptare në përgjithësi, akoma vuan pasojat vdekatare, shoqërore, shpirtërore, traumat e dhimbjen e pashlyeshme të shkaktuar nga goditjet pafund të tërmetit që tronditi jetët dhe zemrat e truallin e shqiptarëve, Durrësin, Thumanën, Laçin, Lezhën, Tiranën e shumëkund tjetër...

Ryzhdi Baloku: Nëntori i Pavarësisë në kujtesën kombëtare

Sa herë që vjen muaji nëntor, shqiptarëve kudo që janë, ua përkujton Nëntorin e Pavarësisë dhe sakrificat kombëtare për çlirim nga robëria shekullore, të shumë patriotëve që u flijuan për atdhe.Nëntori i Pavarësisë në kujtesën kombëtare, shënon një sërë ngjarjesh historike për popullin shqiptar...

Fritz Radovani: Shqiponjat mos i gjueni me gur!

Askush nuk ikë nga Atdheu, pa ju rrezikue jeta! Vrasësi parashikon shka ti s’e mendon!1924: “Na nuk vrasim!”, deklaroi në Parlament deputeti Luigj GURAKUQI...SHQIPTARI ATDHETAR LUIGJ GURAKUQI TREGONTE:...

Frank Shkreli: Ky 28 Nëntor nuk është si gjithë të tjerët, por...

Shqipëria jonë dhe Kombi ynë shqiptar po kalojnë ditë të vështira. Ky 28 Nëntor, fatkeqësisht, nuk është si të tjerët më parë.   Shumë familje shqiptare po veshen në zi në këtë festë kombëtare, ndërsa një hije e rëndë ka renë mbi të gjitha trojet tona.  Këtë 28 Nëntor nuk ka kengë e valle dhe pothuaj askujt prej nesh nuk i qeshet buza...

Frank Shkreli: Solidariteti përballë kësaj fatkeqësie natyrore

Tërmeti që goditi rëndë Shqipërinë, me pasoja viktimash dhe dëme të mëdha materiale, është pa dyshim, një fatkeqësi natyrore ekstreme. Fatkeqësi të tilla shkaktojnë, në minimum, ndërprerje të jetës normale,e në ekstremitet humbje jete, tronditje fizike dhe shpirtërore, për të mos thenë...

Sejdi Berisha: Populli im nuk e meritonte këtë fatkeqësi të rëndë!

Kurrë nuk e kam menduar dhe as nuk e kam besuar, se Ditën e Flamurit të kombit tim do ta shënoj me dhembje e me zi. Po sa kuptim trishtues sot ka kjo festë. Fëmijët në shkolla, flamujt me shqiponjë sot edhe nesër në duar i mbajnë, por zemrat e tyre janë të thyera, e nuk din as ta thonë dhe as ta shprehin atë dhembje...

Entela Binjaku: Rrugë të mbarë shkollës shqipe në Madrid!

Shpesh herë nën zë apo edhe mes njeri-tjetrit jemi shprehur të keqardhur dhe pezmatuar se gjuhën shqipe të vegjlit e lindur apo rritur jashtë Shqipërisë nuk e njohin, ose e kuptojnë por nuk e flasin, për të shkruar as nuk shpresojmë e kështu me radhë.Për këtë herë shkakun e kemi gjetur tek...

Xhelal Zejneli: Luftërat ballkanike - krimet serbe ndaj shqiptarëve

Ka kaluar një shekull nga luftërat ballkanike. Në vitin 1912 Mbretëria e Serbisë e pushtoi Kosovën. Menjëherë pas kësaj filloi politika e gjenocidit serb ndaj shqiptarëve, e përcjellë edhe me shpërnguljen e dhunshme të tyre nga trojet stërgjyshore. Krahas kësaj ka rrjedhur edhe procesi i kolonizimit të Kosovës me serbë. Pushtimi i Kosovës nga Serbia...

Gani Mehmetaj: Muaji i mjaltit Shqipëri-Serbi

Kroatët e dëbuan Serbinë nga bregdeti Adriatik me 1992 pas luftës të përgjakshme dhe përpjekjeve njëshekullore për çlirim. Kështu e përmirësuan gabimin fatal të vitit 1918 kur u bashkuan nën mbretërinë serbo-kroate-sllovene sa nga presioni francezë, aq edhe nga shpresat ...

Frank Shkreli: Diktatura e shumicës ndaj pakicës shqiptare në Mal të Zi

Ja ndodhi përsëri.  Ndalohet, gjobitet dhe dëbohet një shtetas i Shqipërisë nga Policia e Malit të Zi sepse valviti flamurin shqiptar të Gjergj Kastriotit-Skenderbe, në Festivalin vjetor të Gështënjave në rajonin e Krajës, af;r Ulqinit.  Them flamurin shqiptar dhe jo flamuri i Shqipërisë, megjithëse është edhe i Shqipërisë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese