E marte, 04.10.2022, 05:17 AM (GMT+1)

Editorial

Xhelal Zejneli: Gjenocidi serb ndaj shqiptarëve në vitet 1877-1878

Në vitin 1876-1878, me mbështetjen dhe nxitjen e Rusisë, në sanxhakun e Nishit shpërtheu konflikti midis Serbisë dhe Malit të Zi kundër ushtrisë osmane. Këto luftëra, bashkë me Luftën ruso-osmane të viteve 1877-1878, përfunduan me disfatën e ushtrisë osmane. Territoret shqiptare të sanxhakut të...

Gani Mehmetaj: Frustrimi i ushtrisë turke

Nga 130 mijë kilometra katrorë mezi i mbeten Shqipërisë së copëtuar 29 mijë kilometra katror. Atë copë Shqipëri e kemi fal ndihmës së Austro-Hungarisë dhe shqiptarëve katolikë.Ushtria turke në 120 vjetët e fundit ka pësuar disfata të njëpasnjëshme si asnjë ushtri tjetër. E sulmoi dhe e mundi Greqia, e sulmoi dhe...

Blerim Latifi: Pasqyra ma objektive e rënies intelektuale e kulturore

Isha në shkollë sot. E dërgova djalin tim gjashtë vjeçar në ditën e parë të shkollës. Mësuesit mundoheshin të krijonin një atmosferë festive. Edhe prindërit, derisa i drejtonin fëmijët drejt tyre me buqeta lulesh. Por atmosfera e zymtë ndihej nga të gjithë. Arsyeja dihet. Në ndërkohë, derisa po...

Ndue Ukaj: Sot është Dita Botërore e Përkthimit

Gjuha e Europës është përkthimi - ka shkruar shkrimtari Umberto Eco - dhe më tej duke e zhvilluar argumentin e vet ka thënë se këmbimet kulturore kanë kontribuar më shumë se çdo gjë në ndërtimin e asaj çfarë është sot Europa.Sot është Dita Botërore e Përkthimit dhe në këtë ditë me rëndësi për njerëzimin është...

Ndue Ukaj: Qeveria po i bën dëm të pariparueshëm Kosovës

Qeveria e Kosovës duke i shpërfillë e duke i poshtruar kaq keq nxënësit, mësuesit dhe prindërit, po i bën dëm të pariparueshëm Kosovës.Ky poshtrim kaq i hapur ia ka dalë t' i thyej moralisht mijëra nxënës e prindër që të tmerruar lëshohjnë klithma dëshpërimi për atdhuen e tyre të qeverisur nga injoranca dhe arroganca...

Jusuf Buxhovi: Shtetndërtimi i Kosovës dhe fshirja e kujtesës historike!

“Hapi i parë në likuidimin e një populli është të fshini kujtesën e tij. Shkatërroni librat e tij, kulturën e tij, historinë e tij. Atëherë veni dike të shkruajë libra të rinj, të krijojë kulturë të re, të shpikë një histori të re. Para se të kalojë shumë kohë kombi do të harrojë se çfarë ishte dhe çfarë është...

Gani Mehmetaj: Mehmet Akifi i fëmijërisë sime

Me 2001 një kolege gazetare, me pyeti si mund të shkonte më ekipin turk në katundin Shushicë të Istogut. Ajo punonte për një televizion të Stambollit.  Donin të bënin film dokumentar për Mehmet Akifin.-Unë vi me juve,- i thashë i entuziazmuar, -Mehmet Akifi është i katundit të  dajave të mi...

Ndue Ukaj: Kryeministër që lavdërohet në çdo paraqitje

Kryeministër që lavdërohet në çdo paraqitje publike për rezultate të mëdha, arritje të jashtëzakonshme e parulla tjera të këtij lloji, ai veç rezultate, vepra të mëdha dhe të vërteta s'ka.  Ai fshihet prapa propagandës si armë e fuqishme e pushteteve demagogjike...

Frank Shkreli: Kujtojmë Dom Prek Ndrevashaj

Në një njoftim paraprak për komunitetin shqiptaro-amerikan në Detroit dhe për publikun e gjërë, famullitari i Kishës Zoja Pajtore e Shqiptarëve në Southfield afër Detroitit, në shtetin Miçigan, i përndershmi Dom Ndue Gjergji ka njoftuar para disa javësh se kjo famulli do të organizojë festimin e 50-Vjetorit të themelimi të kishës së...

Blerim Latifi: Gratë iraniane kanë ngritur zërin kundër shtypjes fetare

Ka ditë që rrugët e sheshet e Iranit janë vërshu nga qindra e mijëra gra iraniane që po protestojnë.Ato kanë mposhtur frikën dhe kanë ngritur zërin kundër shtypjes fetare që po ushtrohet mbi to nga regjimi i ajatollahëve.Ato po i djegin publikisht burkat, nikabet, hixhabet e çadoret. Ato po i tregojnë edhe njëherë botës se këto...

Gani Mehmetaj: Islami është fatkeqësia jonë kombëtare

“Islami ishte dhe është fatkeqësia jonë kombëtare. Islamin na e dhanë me dhunë. Sa herë e kujtojmë, i kujtojmë hordhitë osmane që e shkretuan Arbërinë, vranë gjysmën e popullatës, rrënuan altarët tona, kulturën materiale e shpirtërore, e ndaluan gjuhën tonë dhe imponuan fenë e zakonet e tyre...

Ndue Ukaj: Kryeministri i Kosovës ka zgjedhë arrogancën dhe egërsinë

Kryeministri i Kosovës e ka zgjedhë arrogancën dhe egërsinë si formë e përmbajtje për t’i sfiduar të tjerët që s'mendojnë si ai. Kështu ka bërë kur ishte në opozitë, kështu bën tani që është në krye të qeverisë. Në politikë, këto tipare janë të njohura - por janë tipare të këqija dhe tipike për...

Frank Shkreli: Mbrojtja e lirisë së shtypit, mbron demokracinë!

15 shtatori 2022 shënoi 15-vjetorin e Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë, e përcaktuar si e tillë qysh në vitin 2007, me anë të një rezolute nga Asamblea e Përgjithëshme e Kombeve të Bashkuara, (OKB) me qëllim që të promovohen dhe të zbatohen parimet e demokracisë dhe të lirisë. Në këtë ditë,  njëherazi, u kërkohet...

Blerim Latifi: Paradokse shqiptare

Në këtë fotografi të vjetër është Bedri Gjinaj me familjen e tij. Bedriu ishte nga Mitrovica. Ishte mësues dhe patriot me kulturë të lartë. Shkruante edhe poezi. Në janarin e vitit 1945 ai arrestohet nga OZNA dhe torturohet mizorisht deri në vdekje në burgun e Prishtinës. Bashkë me trupin komunistët ia zhdukën edhe fletoret letrare...

Gani Mehmetaj: Islami agresiv ka bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Serbinë

Kohë më parë tri bashkësitë islame të Serbisë, Maqedonisë e Luginës së Preshevës u takuan në Beograd për të marr këshilla veprimi kundër shqiptarëve. Hoxhallarët e Preshevës janë të përkëdhelurit e presidentit serb, bedel të BIK-ut, por shqiptarët nuk duhet të marrin model këta të shkombëtarizuar...

Blerim Latifi: 'Krejt mendimi perëndimor është veç një fusnotë e Platonit'

Prej se shtetet dhe ekonomitë janë digjitalizuar, një lloj i ri i krimeve është shfaqur: krimi kibernetik. Kibernetika është dituri e re teknologjike, por si term dhe koncept është shumë i vjetër. Është vetë Platoni që e sajoi atë në veprën e tij "Shteti".Në librin e gjashtë të kësaj vepre Platoni flet për artin e qeverisjes...

Ndue Ukaj: Mitrush Kuteli - shkollë e përhershme kundër batakçinjve

Kuteli, ky mjeshtër i madh i shkrimit, historisë së kulturës shqiptare i dha dashuri pafund dhe një vepër monumentale estetike. Ndaj, para punës dhe veprës së tij duhet të përulemi, me mirënjohje dhe respekt, ndërkaq, veprën e tij duhet ta lexojmë dukëe e krhyer në shujtë shpirtërore...

Ndue Dedaj: Abetarja unike e shqiptarëve

Abetarja unike, si lajmi i këtij viti shkollor, është një rast për t’u shënuar, jo vetëm për vogëlushët në Shqipëri dhe Kosovë që e kanë marrë në dorë, por dhe si fillimi i një kolane të përbashkët tekstesh shkollore të lëndëve kombëtare: gjuhës shqipe, letërsisë, historisë, gjeografisë, muzikës, arteve etj. Festa e Abetares së re u zhvillua më...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora