E merkure, 02.12.2020, 10:45 PM (GMT)

Plus » Shqipëria Etnike

Revista "Shqipëria Etnike" Nr. 1/2012 (I)

Revistë e pavarur tremujore: informative-kulturore-politike Për: -Shqipërinë Etnike në kufijtë e saj -Riatdhesimin e Shqiptarëve të dëbuar me dhunë -Luftëtarët e Rënë të Kombit Shqiptar...

Revista "ShqipëriEtnike" Nr. 4/2012 (II)

Dafina, kjo bimë mesdhetare me gjethe gjithmonë të gjelbra e me erë të këndshme, për çka është dhe simbol i fitores, triumfit e lavdisë, por edhe, bash për shkak të ngjyrës tunduese dhe erës gjumëndjellëse, simbol i vetëshkujdesjes, vetëdehjes dhe vetëkënaqësisë, në fakt nuk ka si të mos jetë edhe shoqëruesja metaforike e atmosferës që përjeton dhe përcjell ...

Revista "ShqipëriEtnike" Nr. 4/2012 (I)

Të nderuar lexues të ZemraShqiptare e të ShqiperiEtnike:I dashuri ynë, Heroi i Kosovës, i paharruari Kadri Mani na la. Sot në mëngjes erdhi nga zemra e Kosovës–Prishtinë, lajmi për ndarjen e tij nga jeta.Iku Kadri Mani. Dhe iku, siç qendroi plot 75 vjet në të gjallë. Iku i papërkulur dhe duke qeshur, duke shkruar, duke bere shaka plot humor me shokët dhe miqtë. Asnje çast dhe asnje fjalë nuk na e tha për vete, për shëndetin e tij...

Revista "Shqipëria Etnike" Nr. 3/2012 (I)

“Ngjarjet e vitit 2004 në Kosovë kanë pasur për qëllim ta varrosin Kosovën, dhe e kanë dëmtuar rëndë, dhe e kanë përgatitur terrenin për copëtimin e saj të mundshëm. Ngjarjet e vitit 2004 kanë qenë më të turpshmet në historinë shqiptare, dhe ato i kanë organizuar strukturat poliitike shqiptare...

Revista "ShqipëriEtnike" Nr. 2/2012 (III)

Lidhja e Prizrenit shënon sot 134-vjetorin e krijimit të saj. Festimet për këtë rast janë zhvilluar në ndërtesën ku dhe u mbajt Lidhja e Prizrenit, 134 vite më parë marrin pjesë dy kryeministra, Sali Berisha dhe Hashim Thaçi, kryeparlamentari i Kosovës Jakup Krasniqi, zv. kryeministri i parë Behxhet Pacolli si dhe kreu i PDI-së në Maqedoni Ali Ahmeti...

Revista "ShqipëriaEtnike" Nr. 2/2012 (II)

Një nga më të mëdhenjtë shkrimtarë europianë, Ismail Kadare, flet për temat më delikate dhe ndarjet midis serbëve dhe shqiptarëve, mbi urrejtjen e zgjatur, zemërimin dhe mllefin, mbi miqësinë dhe moskuptimet me shkrimtarët serbë, mbi shtrembërimet e historisë, që e kapërcen dramën ballkanase, dhe për arsyen përse ishte dashur që Serbia të ishte e para që ta njihte Kosovën”. Keshtu citon ne nje shenim redaksia ...

Revista "ShqipëriEtnike" Nr. 2/2012 (I)

Pas shumë vite kërkesash insistuese personale dhe zyrtare, më së fundi, në gusht të viti 1989 Agnes Gonxhe Bojaxhiu - Nënë Tereza, e realizoj deshirën e madhe, si u shpreh para largimit: “vizitova vendin tim të dashur Shqipërinë dhe takova popullin tim”. Nobelistja me famë botërore Nënë Tereza, është personaliteti i parë shqiptar, që i parapriu dhe i hapi rrugën integrimit të vlerave kulturore të shumë personaliteteve të tjera shqiptare, që do t’i rikthe-heshin publikut tonë disa vite më vonë si Martin Camaj, Isuf ...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 4/2011

Viti 20011 shënoi përkeqësimin e përgjithshëm të jetës në Kosovë. Rënia ekonomike u shoqërua me rënien morale, frustrimin e skajshëm, si rrjedhojë e një udhëheqjeje...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 3/2011 (I)

Ka kaluar një kohë nga iniciativa për dialog teknik me Serbinë,e shtruar në tavolinën për bisedime në Bruksel, duke u përpjekur të gjenden zgjidhjet për çështjet “teknike”...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 3/2011 (II)

Kam kryer Mejtepin dhe një gjsymë Medrese që nga mosha ime e re 6-vjeçare, suparet e librat fetarë në gjuhën turko-arabe: Elifin, Elhamin, Tebaren, Kacemen, Fezariatin...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 2/2011 (I)

Thonë se çdo e keqe ka edhe një të mirë dhe anasjelltas. Kjo u provua në rastin e arrestimit të Blerim Kuqit. Në vendimin e tij për ta varrosur të vërtetën, që, padyshim...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 2/2011 (III)

Takimi i së martës me kongresmenët amerikanë Traficant dhe Dioguardi i ka dhënë fund demagogjisë së Majkos për Kosovën, por edhe politikës zyrtare të Tiranës...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 1/2011

Në një shkrim gjithë respekt për Presidentin Rugova, Pacolli nuk harron të thotë, madje më shumë se një herë, "me gjithë gabimet e bëra nga Rugova...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 1/2011 (II)

Jemi mësuar të përdorim vetëm produkte “tipike” të përhershme për tryezat tona. Shumë produkte të llojeve të ndryshme nuk i bëjmë pjesë të dietës sonë të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora