E merkure, 07.12.2022, 02:14 PM (GMT)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Si kthehet padituria në dituri?

Njeriu (normal) ka pesë shqisa: shqisën e të pamit (sytë), shqisën e të dëgjuarit (veshët), shqisën e të nuhaturit (hunda), shqisa e të shijuarit (gjuha) dhe shqisa e të prekurit (lëkura).Me anë të shqisave, njeriu merr informatat e para nga rrethi objektiv: sheh, dëgjon, nuhat, shijon, prek...

Kadri Mani: Edhe një turp në kulturën tonë shqiptare!

Ky mbititull:” Mbi 100 intelektualëkanë kanë shkruar kundër sjelljeve antikombëtare të akademik Rexhep Qosjes” ka defiluar mbi një dekadë te revista jonë “shqipëria etnike”, të clin horrat nuk e paskan pa!!Të turpëruarit kësaj radhe janë: kreu i Komunës së Gjilanit, Qemajl Mustafa, Faik Shkodra, Nuhi Rexhepi, Rustem Rrustemi; të cilët, për turpin...

Kadri Mani: Gazeta "Bota sot" nuk doli në shitje në Prishtinë!?!

I merakosur pse nuk erdhi në dyqanin e lagjes tonë në Kodrën e Diellit, vrapova në qendër, as atje s'kishte dalë!?!Të gjithë ata që po e quanin gazetën "Bota sot"- Borba, janë të inkriminuar në krimet e organizuara ekonomike, politike dhe të trafikimit me njerëzore...

Kadri Mani: Mysafiri i paidentitet!

Zotni Gjergj Sinani, tungjatjeta!Jam Kadri Osmani-Mani nga Prishtina, protestant, 75-vjeçar, i martuar, baba i 3 fëmijëve, gjuhëtar-risimtar; por duke qenë një ish-i burgosur politik, detyrimisht që jam marrë edhe me histori.Ju në intervistën e sontme në ekranin e vogël (20 Maj 2012) s’keni thënë asgjë!Ju qenkeni një specialist-sindikalist i aftë...

Revista "ShqipëriaEtnike" Nr. 2/2012 (II)

Një nga më të mëdhenjtë shkrimtarë europianë, Ismail Kadare, flet për temat më delikate dhe ndarjet midis serbëve dhe shqiptarëve, mbi urrejtjen e zgjatur, zemërimin dhe mllefin, mbi miqësinë dhe moskuptimet me shkrimtarët serbë, mbi shtrembërimet e historisë, që e kapërcen dramën ballkanase, dhe për arsyen përse ishte dashur që Serbia të ishte e para që ta njihte Kosovën”. Keshtu citon ne nje shenim redaksia ...

Kadri Mani: Një Garazh në shitje

Kadri Mani, shet një garazhë, në rr. “Mehemet Gradica”, pallati (II në përfundim e sipër) “ONTEXI” 3/45 10000 Prishtinë, çmimi 6000.- euro: në trekëndëshin midis: Shkollës fillore “Ismanil Qemajli”-Shtëpisë së Shëndetit-Qendres Tregtare në Kodrën e Diellit; cell phone: 049/877-722.- e-mail: kadrimani@hotmail.com...

Kadri Mani: Bajram Rexhepi, mjaft më, jep dorëheqje!

O njeri! Ik nga politika e shko në profesion tëndin- në spital! Sa ministri i ke ndërrue dhe gjithku ke dështue!?Nuk jeni ju aty të “kostatoni” dhe të “prononcoheni”!?- në cilën kantë të bërllgut e gjete këtë shprehje kaq të ndytë- prononcohem!?Cilët këshilltarë debilë i ke!?Qe sa muaj (a vite) kam kërkuar një takim (me shkrim) me ju: për përgojimet në Internet nga rrugaçëria!?...

Kadri Mani: Ditari i Jetës - 30 maj 2012

Zgjimi si zakonisht në orën 7 e 30, kafet e mëngjesit poashtu; ndryshojnë lajmet e gazetave dhe moti sot: më i butë, plus 18.Dola në restorant te grupi: kishte vdekur një plak dhe shkuam në ngushëllime, nuk u morëm vesh paraprakisht që njëri t’iu shprehë ngushëllime në emër të grupit, jo secili veç e veç!! Edhe kur s’ka tjerë vizitorë, nuk duhet ngutia, por biseda e debati...

Kadri Mani: Të mos jetojmë me lavdinë e dikurshme!?

Qyteti ynë ekziston para dyqind vjetësh. Ai ka njëqind mijë banorë... megjithatë, asnjëri prej tyre nuk është shkencëtar as artist... madje as sa maja e gishtit i njohur, që të nxisë sëpaku smirë apo dëshirë tek të tjerët për ta imituar.Njerëzit e qytetit tonë vetëm hanë, pinë, flenë dhe pastaj vdesin. Pas tyre lindin të tjerët, të cilët, gjithashtu hanë, pinë, flenë dhe, që të mos marrosen nga mërzia, merren me shpifje të poshtra, me pije, bixhoz, grindje etj...

Kadri Mani: Në çfarë niveli është diplomacia vendore dhe ajo ndërkombëtare!?!

Hotel "Unioni" në qendër të Ppriushtinës është ndërtuar në vitin 1927. Pas ndërtimit para hotelit ka bërë muzikë garda muzikore e ushtrisë serbo-kroato-sllovene. Prapa Objektit në një bodrum janë torturuar shumë shqiptarë dhe janë shtyrë të shpërngulen në Turqi.Gjatë Luftës së Dytë Botërore hoteli e merr emrin Skenderbeg, pas Luftës së Dytë Botërore prapë punon si objekt hotelier me emrin “Slloga” e së voni “Unioni”...

Revista "ShqipëriEtnike" Nr. 2/2012 (I)

Pas shumë vite kërkesash insistuese personale dhe zyrtare, më së fundi, në gusht të viti 1989 Agnes Gonxhe Bojaxhiu - Nënë Tereza, e realizoj deshirën e madhe, si u shpreh para largimit: “vizitova vendin tim të dashur Shqipërinë dhe takova popullin tim”. Nobelistja me famë botërore Nënë Tereza, është personaliteti i parë shqiptar, që i parapriu dhe i hapi rrugën integrimit të vlerave kulturore të shumë personaliteteve të tjera shqiptare, që do t’i rikthe-heshin publikut tonë disa vite më vonë si Martin Camaj, Isuf ...

Kadri Mani: Ftesë në tre përvjetorë

-Ftohen farefisi, miqtë, bashkëpunëtorët e të njohurit e çiftit Shukrije e Kadri Mani, në 75-vjetorin e lindjes dhe 55-vjetorin e kurorës së tyre, më 18 qershor 2012, në Prishtinë, ku Kadriu feston edhe 55-vjetorin e krijimtarisë letrare publiçistike-...

Revista "Shqipëria Etnike" Nr. 1/2012 (I)

Revistë e pavarur tremujore: informative-kulturore-politike Për: -Shqipërinë Etnike në kufijtë e saj -Riatdhesimin e Shqiptarëve të dëbuar me dhunë -Luftëtarët e Rënë të Kombit Shqiptar...

Kadri Mani: Vetëvendosja na e zbardhi fytyrën

Qytetarë të Kosovës: pensionistë, invalidë, me pensione të vogla e hiç papensine, ta shapallim mosdëgjimin qytetarë dhe të bllokojmë çdo rrugë e çdo pore të kësaj Qeveria...

Revista "Shqipëria etnike" Nr. 4/2011

Viti 20011 shënoi përkeqësimin e përgjithshëm të jetës në Kosovë. Rënia ekonomike u shoqërua me rënien morale, frustrimin e skajshëm, si rrjedhojë e një udhëheqjeje...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora