E enjte, 26.01.2023, 10:19 PM (GMT)

Përjetësi » Mani

Idriz Zeqiraj: Përkujtohet Kadri Mani në 10-vjetorin e amëshimit

Shqiptarët kanë një histori të hidhur me emigracionin dhe burgjet politike. Ideologjia komuniste në dy shtetet fqinjë, Shqipëri-Jugosllavi, ka rënduar jetën e shqiptarëve dhe sikur kanë garuar kush më shumë shqiptarë arreston, maltreton, terrorizon, deri në vrasje individuale dhe grupore. Pavarësisht zënkave...

Femi Cakolli: Drita në burrin e fortë e të sertë!

Kam tri pjesë të kësaj fjale të shkurtër, me rastin e shënimit të 10 vjetorit të kalimit në amshueshmëri, të veprimtarit dhe figurës së Kadri Manit. E para, si e njoha bacën Man; e dyta, disa reflektime të tij, që ishin bindje dhe postulate filozofike, kulturore e shpirtërore; e treta, pak për veprimtarinë e tij letrare e shkencore...

Idriz Zeqiraj: Ideali dhe Parimësia – ishin unike në jetën e Kadri Manit

Familja, vëllazëria, miqësia, shokët dhe dashamirët, përkujtojnë, me dashuri e nderim të thellë, qendresëtarin dhe luftëtarin e përkushtuar të çështjes kombëtare, Kadri (Os)Manin. Pothuajse, të gjithë ne, e kemi njohur veprimtarinë e gjithmonshme, të larmishme: arsimore, krijuese, publicistike, botuese e...

Feri Arifi: Kadri Mani - Histori nga viti shkollor 1973/74

Haki Ibrahimi, Sherf Ibrahimi, dhe Feri Arifi, dhe e I-6 kujdestar klase e kishim Profesorin Kadri Osmanin, nga Prishtina. Pas mbylljes se Kadriut në burg, të dyten ditë në gazetën Rilindja lexuam që Prof. Kadri  Osmani,  ishte arrestuar nga policia e sigurimit Shtetnorë Jugosllav. Për ne ishte ky një lajm tronditës...

Fazli Maloku: Si e Njoha Kadri Manin?

Vjeshta e vitit 1965. Në shkollën tetëvjeçare të fshatit Kolaj (ish Koliq) isha pranuar në detyrën e mësuesit. Kisha mbaruar 3 ite të shkollës Normale. Për veq dëshirës së madhe që ta kryej këtë detyrë të shenjtë,ndjeja se isha i papërgatitur në shumë drejtime. Për fatin e mirë, aty gjeta shokë të çmuar: Kadri Manin, Idriz Zeqiraj, Xhelil Rama...

Idriz Zeqiraj: Kadri Mani, njeriu i risive

Të mbledhur në rast morti: familjarë, miq, shokë e dashamirë të Familjes Osmani, për ta përkujtuar jetën dhe veprën, sa të përveçshme, aq edhe të zëshme, të njërit nga personalitetet e shquara të trojeve tona. Veteran ...

Fazli Maloku: Gëzim e Lot Bashkë

Me iniciativën e profesorit shokut Kadri Osmani, Drejtoria e shkollës fillore "Rilindja" në Keqekollë, organizoj pritjen e Vitit të Ri 1966, në objektin e shkollës me prezencën e dhjetëra mësuesëve e arsimtarëve të Shkollës Amë në Keqekollë me paralelet e saja në fshatrat: Koliq, Ballaban, Prapashticë, Dabishevc...

Fazli Maloku: Homazh tek varri i profesor Kadri Manit

Me rastin e pesëvjetorit të ndarjes fizike te profesor Kadri Manit, militant, patriot si dhe idealist e veprimtar i çeshtjës kombëtare,ndër të parët dhe deri në frymën e fundit të jetës së tij, miqë, shokë familjarë,nxënës të shkollës së...

Mani Kombëtar

Kombetar Manin e deshem aq sa per te mos e c'dashur kurre.Kaluan 2 vite qe kur Mani yne shkoi prane Zotit.Iku ne humor. Dy dite para largimit na tregonte barsoleta me bjondina...!Kadri Mani nuk ishte nje individ...

Agim Gashi: Te varri i Kadri Manit

Tashmë e kishim vendosë se pikrisht sot më 03.11.2014, ditë e hënë do të niseshim për homazhe te varri Kadri Manit. Kishim folë që më parë me Rabit Manin, të birin e Kadriut, i cili më tha se deri te varri i Kadriut në ...

Kont Urani (Kadri Mani): Betimi Solemn

Të nderuar veprimtarë e veprimtare!Në letrën e kaluar thamë ca fjalë për Ruajtjen e Sekretit:Ju do ta keni p ë r p u n u a r („që është përpunuar për ta bërë të gatshëm, për t‘ia rritur vlerat a për t‘i shtuar elemente të reja.“- shih:“Fjalori i Shqipes së Sotme“f. 909) në Qeliza Dyshe e e mandej në Qeliza Treshe...

Gani Mehmeti: Një vit pa Kadri Manin

Me kalimin e ditëve, kalojnë edhe vitet. Shumë shpejt kaloi një vit pa të Madhin, Kombëtarin, Letrarin, Gjuhëtarin, Enciklopedistin, babin e barcoletave shqipe…

Fazli Maloku: Kadri Mani = Ylli që rrezatoi Gallapin

Ishte viti shkollor 1965-66. Unë në pamundësi të vazhdoja shkollimin më tej, (nga gjendja e rëndë sociale në familjen time, ku na mungonte edhe buka), pasi që kisha mbaruar vitin e tretë të Normales, u punësova si mësues në fshatin Kolaj-ish Koliq. Fshati Kolaj gjindet rreth 20 kilometra në verilindje të Prishtinës, i banuar krejt me shqiptarë, (kishte veç një familje të vetme serbe). Fshati përbëhej nga pesë lagje kryesore; lagja ...

Ylli Kadri Mani: Ju ishit aty!

Të gjithe shokëve të babit tim Kadri Manit, që na u gjenden pranë në këto ditë dhimbje e pikëllimi ! I nderuari Z. Zeqir Lushaj,Me datë 10.10.2012 bashke me gruan time,dhe djalin Granitin u nisëm per në Prishtinë. Me ne erdhi shoku i babait dhe miku familjar veprimtari Xhafer Leci. Miku i mirë në ditë te vështira!Në letrën Tuaj ju me shkruani se ishit vetëm«gjysëm » i pranishëm në të pamet për babin në klubin « Nënë Tereza » në Göppingen . Më duhet te Ju ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora