E premte, 21.02.2020, 11:47 AM (GMT)

Speciale

Kujtim Mateli: More Naim Shqipëria (IV)

Vepra e Naimit “Bagëti e bujqësi” është një nga veprat më të frymëzuara të letërsisë shqiptare. Ajo është një vepër e përkryer dhe duket sikur nuk i mungon asgjë. Aty i ke të gjitha. Aty është atdheu...

Shaban Sinani: Çabej si referencë e mendimit letrar

Vitet e fundit, në kuadrin e një fushate të sforcuar për rivlerësimin kritik të traditës, dyshimi i qëllimtë ka rrethuar në çaste të përveçme të dijes edhe emrin e prof. E. Çabejt, sidomos kur...

Rexhep Ismajli: Eqrem Çabej për gjuhën shqipe

“Si sintezë e dijes albanologjike të derisotme dhe si përthyerje e teorive gjuhësore historike-krahasimtare, vepra e Çabejt i kapërcen kufijt e kulturës shqiptare… Ky korife i...

Qemal Murati: Emërtesa etnike shqiptar

Rreth emërtesës etnike shqiptar janë dhënë një mal shpje­gi­mesh nga një varg autorësh të shquar, të huaj e të vendit, si G. Majer, M. Lamberci, A. Ch. Chatzis, E. Çabej, Sh. De­mi­raj...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese