E shtune, 25.03.2023, 06:17 PM (GMT)

Speciale

Sabile Basha: Situata politike në Kosovë (1945-1948)

Presioni, dhuna e terrori  serbe ndaj  shqiptarëve në përgjithësi, e i atyre të Kosovës në veçanti, ka rrugë të gjatë, laramani të shumëfishtë veprimi e forma të veçanta aplikimi, gjithnjë duke iu përshtatur rrethanave të mundshme të zbatimit. Në këta shekuj të gjatë, shqiptarët përjetuan dhunë politike, dhunë shpirtërore e dhunë...

Sabile Basha: Druaj

Druaj se një ditë dot më bien flokëtTë zeza futë si kujtimet që çaraveshenE më qanë në prehër dita në të sosur Dhe, ende frikohem se një ditëUdhët do më bëhen tërkuzëE nuk i zgjidhë as fati i pafat...

Lutfi Alia: Poetja arbërore Luçia Albani (1534 – 1568)

Kapedani arbëror Mikel Laçi, në vitin 1468 emigroi në Urbino, ku u prit nga familja e kontit Federiku III i Montefeltro (1422 – 1482). (Stefano Andretta, Clemente XI, in Dizionario biografico degli italiani, XXVI, Roma, Istituto dell'Enciclopedia Italiana, 1982).Dy djemtë e Mikel Laçit, Gjergji dhe Filipi ishin në shërbim tëFrançesko Della Rovere, duka i Urbino, që mori drejtimin...

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (5)

S’do mend se ndër masat diskriminuese kundër shqiptarëve në Jugosllavinë komuniste të Titos, menjëherë pas LDB-së ishte edhe etiketimi i disa mësuesve moralopolikisht të papërshtatshëm në arsim dhe përjashtimi i tyre edhe nga organet e organizatat e pushtetit, etiketime këto, që e bënin zakonisht udbashët në marrëveshje...

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (4)

Pa qenë fare i njoftuar se Dushan Ristiqi me Komitetin e tij, më 11.08.72 kishte rikërkuar me shkrim nga OTHLKJ e Qendrës përjashtimin tim nga LKJ dhe njëherazi nga Bashkësia punonjëse, përkatësisht nga procesi mësimor, ndërsa OTHLK, me Ramadan Seferajn në krye, më 29, 08.1972, e kishte pasë refuzuar si plotësisht të...

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (3)

Së këtejmi, mbas afro 8 muaj punë efektive në postin e zëvendësdrejtorit të Qendrës shkollore “19 Nëndori”.të Prishtinës, arrita, si me thënë, një thagmë mrekullie suksesi të paimagjinueshëm, Kështu, që në fillim të vitit të ri shkollor 1969/70, u kurorëzua suksesi për të parën here edhe me drejtor të rinj...

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (2)

Sidoqoftë, këtë ndihmësudhëheqje të Qendrës e mora si edhe e kuptova si shumë serioze, aspak nuk ishte lakmuese. Ishte pozitë sibashibuzukçe, në kohë të përmjegullt, ngase e dija fort mire se për çdo post-pozitë në sistemin komunist paraprakisht lypsej domosdo pëlqimi i organeve të pushtetit...

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (1)

Ç’është e vërteta, edhe pse vetëm disa muaj pas rënies së Rankoviçit, më shkonte mendja se mos do të kem pengesa përshtatshmërie politike për punësim në Qendrën shkollore teknike “19 Nëntori” të Prishtinës ku konkurrova në fillim të vitit shkollor 1966/67 për dy arsye: e para...

Lutfi Alia: 'Të mbrojmë shëndetin nga sëmundjet që shkakton tymi i duhanit'

Tymosja e duhanit mbetet problem shqetёsues për shoqёrinё dhe shëndetësinë në nivele botërore, është faktor madhor i dëmtimit të shëndetit të popullatës, është drogë e lehtë e lejuar nga të gjitha shtetet, është një e keqe e globalizuar. Tymosja e duhanit shkakton tabagismin, sëmundje që fillon me dipendencën ndaj nikotinës dhe...

Sabile Basha: Prizreni nuk është si dikur

Sot,Duke ecur rreth ShatravanitDikush më thaZonjë, e shikonSe as PrizreniNuk është si dikur Gur mbi gurKujtimet vijën nga baladat Sokakët janë ngushtuarSi hartat e atdheutAtje në theqafje...

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (6)

Deri në vitet ’90, efektet dëmtuese të tymit të duhanit injoroheshin, ndërsa në këto 30 vite, me studimet e shumta shkencore, është vertetuar rrezikshmëria për shëndetin dhe jetën e duhanxhinjëve dhe të atyre që thithin tymin pasiv të duhanit në mjediset shtëpiake, të punës dhe në mjediset publike...

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (5)

Tabagismi shkaktohet nga substancat e shumta të pranishme në tymin aktiv të duhanit, por edhe nga tymi pasiv, që provokon gjithashtudëmtime në shumicën e organeve, në disa të rënda si në sistemin nervor qendror, në zemër,  në vazat e gjakut dhe në aparatin e...

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (4)

Tabagismi shprehet me dëmtime në shumë organe, në disa të rënda si në sistemin nervor qendror, në zemër,  në vazat e gjakut dhe në aparatin e frymëmarrjes, por lëndohen dhe organe të tjera, në dukje me shenja të lehta, por në fakt me pasoja serjoze për shëndetin e duhanxhinjëve...

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (3)

Duhanxhinjtë shqiptarë thonë “po pi një cigare”, por tymi i duhanit nuk është lëng që pihet, ndërsa cigaria tymoset, ose si thonë malësorët “po djeg një cigare”, andaj duhet të korigjohet kjo pasaktësi gjuhësore.Tymosja e cigareve, e puros, e duhanit në llullën, tymosja e nargjiles, përtypja e duhanit snus, ka joshur dhe ka...

Sabile Basha: Garat e kuizit thellojnë dhe zgjerojnë njohuritë shkencore

Interesimi, entuziazmi, dhe,dashuria ndaj lëndës së gjeografisë, profesorit të gjeografisë Safet Rexhepit, sikur nuk i mjaftonte vetëm interpretimi dhe shpjegimi në ligjëratat e rregullta dhe obligative me nxënës, por, ai gjeti edhe një formë tjetër atraktive, duke i hyrë zgjerimit dhe thëllimit të kësaj dashurie ndaj...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora