E merkure, 22.09.2021, 07:04 PM (GMT+1)

Intervista

Drita Lushi: Intervistë me gazetarin Ndue Lazri

Përshëndetje Ndue. Po i lë formalizmat dhe s’po të drejtohem me“zotëri” apo “i nderuar”(që mendoj se janë e njëjta gjë). Kjo, duke të konsideruar koleg, me të cilin na lidh fjala e shkruar, mik me të cilin kemi shkëmbyer librat e botuar ...

Elona Doda: Flet gazetarja dhe poetja Oralda Lahe

Oralda Lahe është gazetare në Radio Tirana pranë Departamentit Social-Kulturor. Është e pranishme në shtypin e shkruar dhe median online  me anë të shkrimeve sociale dhe kulturore. Ndërsa nuk mungojnë dhe krijimet...

Oralda Lahe: Intervistë me sociologen Marsida Simo

“Pas viteve 90-të kemi të bëjmë me një shok socio-kulturor  në shoqërinë tonë shqiptare.  Pas këtyre viteve nuk është përjetuar vetëm ndryshimi politik. Të paktën këto kanë qenë diskutimet e shumta dhe këndvështrimi fillestar për atë periudhë. Disa prej shqptarëve  preferuan që të largohen ...

Sylejman Morina: Intervistë me arbëneshin Josip Matassi

Në manifestimin   tradicional kushtuar "Zojës Loret" që mbahet  më 5 maj në Arbnesh, befasi e këndshme ishte paraqitja  në program të  një shoqate të re kulturore, e cila me krenari e mbanë emrin e  "Vicko Zmajeviqit"...

Oralda Lahe: Intervistë me aktorin Visjan Ukcenaj

Visjan Ukcenaj është një ndër aktorët e  rinj, të talentuar dhe simpatik të Apartamentit 2XL. Shpesh e kemi parë në rolin e çunit të fortë atij “laçian” mes shumë personazheve që ai sjell. Kur bisedon me Visjanin kupton dëshirën...

Oralda Lahe: Intervistë me etnografen Afërdita Onuzi

Veshjet popullore janë pa dyshim një ndër manifestimeve më të fuqishme të kulturës tradicionale. Nëpërmjet tyre tregohen elementët që vijnë nga disa kohëra duke nisur nga lashtësia dhe përfunduar në kohën e mesme...

Oralda Lahe: Intervistë me poeten Rozi Hysuka

Rozi Hysuka është një nga studentet e cila studion për Shkenca Politike. Në bisedën e parë me të në mënyrë të drejtëpërdrejtë mëson dëshirën për librin dhe gazetarinë. Në këtë të fundit atë radiofonike dhe të shkruar pa ...

Oralda Lahe: Intervistë me gazetarin Shaqir Foniqi

Shaqir Foniqi është një nga gazetarët dhe monografistët e mirënjohur në Kosovë. Fama e tij i kaluar kufijtë duke u bërë një figurë e dashur përtej vendlindjes. Intervista me personalitete të afirmuar e dallon dhe e spikat ...

Oralda Lahe: Intervistë ekskluzive me Dajena Baçën

“Përkthimi kërkon përkushtim me kohë të plotë. Për mua është sikur t’a kem shkruar unë librin, pra bëhem personazh i librit. Kur përkthej dua një qetësi totale bëhem personazh i tij. Ndërsa për artin është krejtësisht e ...

Oralda Lahe: Flet Zajmira Qeraxhiu

Zajmira është nga ato gra energjike e cila gjithmonë u vjen në dihmën personave të cilët siç thotë ajo janë me më pak fat se ne. Fillimisht ajo ka studiuar në Politeknikumin “7 Nëntori”, specializim në laboratore të Modës së Lartë Italiane ...

Oralda Lahe: Intervistë me regjisorin Xhosli Rama

Xhosli Rama është një nga regjisorët e rinj dhe të talentuar ku në cv-në e tij numërohen disa filma me metrazh të shkurtër mes tyre përmendim  “50 Cent”,  “Vjeshta” , “Ana” në vitin 2005 dhe “Pritja”  (Muzikal) në vitin 2006...

Ramiz Selimi: Intervistë me deputetin e PE Dr. Rübig

Në këtë intervistë të gjatë që përfshin tema të shumta nga jeta, ekonomia dhe politika, si dhe problemet e rajoneve shqiptare zoti Rübig  është optimist se këto vështirësi  momentale do të tejkalohen dhe rajoni...

Fazli Maloku: Intervistë me mësuesen Vjollca Beqiri

Njëra nga datat më të çmuara të Kombit Shqiptar padyshim është 7 Marsi-Dita e Mësuesit. Siq dihet më 7 Mars të vitit 1887, në qytetin e Korçës hapet Shkolla e Parë Shqipe, pas një lufte të gjatë shekullore me pushkë e me ...

Gani Mehmeti: Intervistë me poetin Ilmi Tahiri

Ilmi Tahiri u lind më 24.06.1972  në fshatin Zhiti të Podujevës. Rrjedh nga një familje e varfër dhe kushtet e shkollimit për të ishin tepër të vështira. Shkollën fillorë e kreu në vendlindje ndërsa, Shkollën e Mesme Ekonomike në ...

Zeqir Lushaj: Ky është Kleidoni, President i Rinisë

-Intervistë me dhjetë pyetje e redaktorit të pergjithshem të ZSh-së Zeqir Lushaj, drejtuar Kleidon Ndreut, djaloshit bashkatdhetar nga Dibra e Shqipërisë, i zgjedhur President i Rinisë në shkollën 9-vjeçare ...

Elona Doda: Intervistë me Leman Mal’Osmani Ruga

LLeman Mal’Osmani Ruga ka lindur në 25 dhjetor 1931 dhe është  e bija e Xhemil Rugës, e cili ka mbajtur postin e sekretarit të  përgjithshëm të dhomës se deputeteve në  kohën e mbretit Zog dhe nga ana tjetër dhe mamaja e saj ishte një gjimnaziste e Zosimea-s në Greqi. Znj. Mal’Osmani ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora