E merkure, 03.06.2020, 05:51 PM (GMT+1)

Intervista

Nazif Laçi: Intervistë me Prof. Nexhmedin Bardhin

Zgjidhjet e gabuara për Shqipërinë e pas luftërave ballkanike krijuan pasoja tragjike që u ndjenë në copëtimin e mundshëm të integrimeve sociale, kulturore, ekonomike, arsimore, të komunikimeve dhe të raporteve me ...

Marjan Sebaj Sopi: Intervistë me Mbretin Arbër Dedaj

Lexues të dashur, pranë dhe me ne është poashtu babi i Arbër Dedaj, z. Agim Dedaj, arqitekt  i ndërtimtarisë dhe poet, një afarist i suksesshëm. Filimisht do të flasim pak me babin e Arbërit e më pas do i kthehemi bisedës me ...

Elvi Sidheri: Intervistë me Fritz Radovanin

Ideja për këtë intervistë, këtë rrahje idesh me zotin Fritz, pati lindur prej disa kohësh, por fillimi i këtij Viti të Ri 2015-ë, u shpërfaq si rastësia më fatlume, për ta sjellë atë në dritën e publikimit, si një dhuratë për të gjithë lexuesit...

Marjan Sebaj-Sopi: Intervistë me Prof. Nazif Laçi, historian

Prof Nazif Laçi i nderuar, është kënaqësi të bashkëbisedojmë me Ju, njëherit që në fillim ju falenderojmë për kohën e çmuar Tuajën e të cilën na kushtoni të gjithë neve e në veçanti gjeneratave të reja të cilat gjithnjë i keni pasur...

Drita Lushi: Intervistë me gazetarin Ndue Lazri

Përshëndetje Ndue. Po i lë formalizmat dhe s’po të drejtohem me“zotëri” apo “i nderuar”(që mendoj se janë e njëjta gjë). Kjo, duke të konsideruar koleg, me të cilin na lidh fjala e shkruar, mik me të cilin kemi shkëmbyer librat e botuar ...

Elona Doda: Flet gazetarja dhe poetja Oralda Lahe

Oralda Lahe është gazetare në Radio Tirana pranë Departamentit Social-Kulturor. Është e pranishme në shtypin e shkruar dhe median online  me anë të shkrimeve sociale dhe kulturore. Ndërsa nuk mungojnë dhe krijimet...

Oralda Lahe: Intervistë me sociologen Marsida Simo

“Pas viteve 90-të kemi të bëjmë me një shok socio-kulturor  në shoqërinë tonë shqiptare.  Pas këtyre viteve nuk është përjetuar vetëm ndryshimi politik. Të paktën këto kanë qenë diskutimet e shumta dhe këndvështrimi fillestar për atë periudhë. Disa prej shqptarëve  preferuan që të largohen ...

Sylejman Morina: Intervistë me arbëneshin Josip Matassi

Në manifestimin   tradicional kushtuar "Zojës Loret" që mbahet  më 5 maj në Arbnesh, befasi e këndshme ishte paraqitja  në program të  një shoqate të re kulturore, e cila me krenari e mbanë emrin e  "Vicko Zmajeviqit"...

Oralda Lahe: Intervistë me aktorin Visjan Ukcenaj

Visjan Ukcenaj është një ndër aktorët e  rinj, të talentuar dhe simpatik të Apartamentit 2XL. Shpesh e kemi parë në rolin e çunit të fortë atij “laçian” mes shumë personazheve që ai sjell. Kur bisedon me Visjanin kupton dëshirën...

Oralda Lahe: Intervistë me etnografen Afërdita Onuzi

Veshjet popullore janë pa dyshim një ndër manifestimeve më të fuqishme të kulturës tradicionale. Nëpërmjet tyre tregohen elementët që vijnë nga disa kohëra duke nisur nga lashtësia dhe përfunduar në kohën e mesme...

Oralda Lahe: Intervistë me poeten Rozi Hysuka

Rozi Hysuka është një nga studentet e cila studion për Shkenca Politike. Në bisedën e parë me të në mënyrë të drejtëpërdrejtë mëson dëshirën për librin dhe gazetarinë. Në këtë të fundit atë radiofonike dhe të shkruar pa ...

Oralda Lahe: Intervistë me gazetarin Shaqir Foniqi

Shaqir Foniqi është një nga gazetarët dhe monografistët e mirënjohur në Kosovë. Fama e tij i kaluar kufijtë duke u bërë një figurë e dashur përtej vendlindjes. Intervista me personalitete të afirmuar e dallon dhe e spikat ...

Oralda Lahe: Intervistë ekskluzive me Dajena Baçën

“Përkthimi kërkon përkushtim me kohë të plotë. Për mua është sikur t’a kem shkruar unë librin, pra bëhem personazh i librit. Kur përkthej dua një qetësi totale bëhem personazh i tij. Ndërsa për artin është krejtësisht e ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora