E diele, 18.04.2021, 08:50 PM (GMT+1)

Mendime

Krizat martesore dhe vetflijimi i dikujt

Marrëdhëniet e martesës duket se në Shqipëri, ashtu si në gjithë botën, kanë hyrë në një krizë me përmasa të frikshme. Krizë që i ka rrënjët tek problemet e shumta ekonomike, tek tradhtia dhe tek qerthulli karakterial i shoqërisë që...

Skenderbeu 1…2…3

Ne qender te Tiranes gjendet shtatorja madheshtore e kryetrimit qe per nje çerekshekulli sfidoi suksesshem Perandorine Osmane - Gjergj Kastriotit - Skenderbeut, veper e skulptorit te famshem shqiptar, Odhise Paskali. Shatorja paraqet...

Nuri Dragoj: Roli i familjes në parandalimin e shthurjes morale

Prostitucioni në vendin tonë ka marrë rrugët dhe po shkakton një plagë, e cila do të kërkojë kohë për t’u mjekuar. Janë hapur qindra motele, të cilat mbahen me paratë e fituara nga marrëdhëniet seksuale në rrugë jashtëmartesore. Motelet...

Shqiptari i madh dhe shqiptaret e vegjel!

Nga Drejtesia - Terbimi eshte semundje e rende. Nga terbimi e humb shpirterisht egzistencen. Mbetesh dicka praktike e rendomte qe hijeshine nuk e le ne kete planet! Sulmohet shqiptari me i madh qe eshte gjalle sot dhe nje nder kokat me te medhaja gjate te gjitha kohrave...

Laureta Mema: ''Maloket'' e diskriminuar…

''Shumë ‘malokë’ kanë ardhur në Tiranë dhe po shkatërrojnë Tiranën'', flitej 15 vjet më parë kur unë isha pjesë e morisë së malokëve që vershuan drejt kryeqytetit, me rënien e diktaturës. Po çfarë do të thotë te jesh ‘malok’ në shqip? Varet nga...

Vetëm të rinjtë? Po të moshuarit?

Janë shumë fenomene sociale të jetës moderne në Shqipëri që po disfavorizojnë dukshëm të moshuarit. Kjo dukuri sociale e margjinalizimit të njeriut në moshën e pleqërisë, pikërisht në momentin që ai më shumë se kurrë ka nevojë të...

Premiera e një shfaqje

Nga Halil  Haxhosaj - Janë disa herë që ky produksion shfaq drama dhe filma në Zvicër me aktorët e vet, të cilët nuk janë vetëm shqiptarë dhe zviceranë, por ka në mesin e tyre edhe polakë, gjermanë, çekë, etj. Aktori dhe regjisori i njohur nga Kosova, Adem Kicaj...

Laureta Mema: Të mëdhenjtë dhe fati ynë!

Në artikujt e shumtë në shtypin shqiptar në lidhje me zgjedhjet, OSBE dhe ODIHR gjithmonë kanë fjalën e fundit duke u shfaqur si Zoti atje lart. Unë nuk dua këtu të përgënjeshtroj aspak punën e vëzhguesve të huaj apo të minimizoj sadopak...

Kerthiza apo Jatagani

Duke pare zellin e madh me te cilin po rimekembet e tere historia, si dhe dalja e mjaft figurave te shuara e te harruara edhe ne po perpiqemi te sjellim nje ndihmese, ne mbeshtetje te studimit te letershkruesit Skender Jasa, botuar ne...

Degjenerimi muzikor, vajtim rinor!

Nga Shqiptari - Muzika shqiptare perjeton kohen me te ndyre qe nga kenga e pare qe eshte kenduar! Lloj lloj plehrash ne kuptimin e artit kane filluar te na bejne ‘’aheng’’. Cjerrja, kercenimi dhe banaliteti, jane tre pikat kryesore ku keta qenje anti-art paturpesisht na servirin! Me pare do preferoja ‘’shurdherine’’ se sa te degjoj kunguj dhe kungulleshat te quajtur nga injorantet, talente!...

Nuri Dragoj: Dialog me Heroin e Popullit, Musa Fratari

Nga Nuri Dragoj - Rrëzohet Musa Fratari. Një fshatar i tij, ikur prej vitesh në SHBA, vjen një ditë për mall në vendlindje, por nuk mund të largohej pa rrëzuar Musa Fratarin. Nuk dihet shkaku, por ai kishte deklaruar: “Do ta rrëzoj se ka qenë komunist...

Kosova...

Millosheviçianët serbë që prej 8 vjetësh vazhdojnë të shurdhojnë, të mërzisin dhe të gajasin botën me marrëzi të pandërprera: Kosova është pjesë e Serbisë(!), Kosovën nuk e japim(!), Kosovën do ta rimarrim(!), Shqiptarët po përzënë serbët nga Kosova...

Hija e Shkallnuerit dhe kulti i vdekjes

Një fantazmë po vërtitet nëpër Shqipëri. Nuk është as e komunizmit, as e antikomunizmit dhe as e Mbretit Hamlet. Është fantazma e një fshatari të një fshati të humbur që quhet Shkallnuer. Ka vdekur rreth 6 vjet më parë në një aksident automobilistik të mbështjellë me ende mister...

Valle kaq shume kane ndryshuar gjerat?

Nga Tomi Korca - Ishte paraditja e nje te shtune shtatori. Sapo kisha dale nga Bibloteka e Bostonit ne Copley Square, pasi kisha kthyer aty disa libra, qe i kisha mare disa jave me pare. Koha ishte shume e bukur dhe parku ne krah te Bibloketes si me magnet me terhoqi...

Brezi që po shkon dëm

Duke qenë pjesëtar i një brezi, i cili në rininë e tij të pasurit e një pale pantallonash xhins apo kadife e kishte luks ta madh, ndjej kënaqësi kur shikoj se si gjimnazistët dhe studentët e sotëm kanë të gjitha mundësinë dhe hapësirën për ta shijuar ndryshe këtë fazë të jetës...

Traumatizimi në Politikë

Nëse do të flasim për teorinë politike, për atë mjeshtri që krijon mundësi për suksesin ose dështimin e një kursi politik, të bartësve dhe të zbatuesve, prej ministrave e deri te sportelistët, vlerësoj se duhet të bërë një rikapitullim i procesit të deritashëm politik për të pasur...

Mburrjet paralele...

I sapo kthyer nga Turqia, m’u krijua ideja se avioni kishte ndërruar drejtim dhe në vend që të na sillte nga Azia në Evropë, na kishte çuar në Afrikën e zezë, ku mbizotëronte errësira dhe shkretëtira. Nga gjuha që fliste gjindja përreth e kuptova që...

Aristidh Kola, rilindasi i vetëm i kohëve moderrne

Pas njohjes  për herë të parë në vitin 1993, kam pasur takime të vazhdueshme me arvanitasin e shquar Aritidh Kolja, deri në vdekjen e parakohëshme dhe të papritur të tijë (kur ishte në spital fatkeqësisht munda ti shkoj vetëm njëherë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora