E shtune, 28.05.2022, 08:28 PM (GMT+1)

Mendime

Fritz Radovani: Don Dedë Maçaj

Dishmia e z. Aleksander Nokaj u botue vite ma parë nga Prof Gjon Sinishta në Buletinin Katolik Shqiptar, në San Françisko, ShBA. Vlera e këtyne pak rreshtave qendron në një dukje të kjartë të vrasjeve që janë ba per një gjysë shekulli në Shqipni, mbas vitit 1944, per një motiv nga PKSh, vegël e sllavokomunistëve jugosllavë...

Xhafer Leci: NATO shpëtoi zhdukjen e 2 milionë shqiptarëve

Në historinë tonë mbi 2 mijë-vjeçare, për herë të parë u ndihmuan shqiptarët e Kosovës, në luftën e vitit 1999.Pse shqiptarët përherë kanë luftuar, për të tjerët dhe asnjëherë nuk janë ndihmuar, shpërblyer nga ata?!(Shqipnia  Etnike më 74 mijë  km. katror gjatë Luftës së Dytë Botëror...

Dedë Preqi: Me dreqin në fqinjësi nuk ka 'rehati'

Kosova dhe shqiptarët nuk e mohojnë nevojën dhe përmbushjen e kushteve për një Marrëveshje me shtetin e tyre fqinj të Serbisë, dhe realizimin e një projekti të paqës në mes këtyre dy vendeve, përmes së cilës do të përfundonte edhe një epokë e kërcënimeve dhe luftrave në mes serbëve dhe shqiptarëve, që do të ndodhte edhe me...

Fritz Radovani: Imzot Nikoll Deda

Imzot Nikoll Deda u arrestua më 13 dhjetor 1946.Gjatë kohës që ishte në hetuesi, i çuen në dhomë një të arrestuem ato ditë.Mbas pak minutash ky e shikoi personin e lidhun me litar per shpatullash e të varun në tra dhe e pyeti: Po kush je ti bre Burrë? – I varuni edhe pse e njifte mirë ju pergjegj...

Kalosh Çeliku: Atdheu burrë pa grua

E nis këtë libër, jo rastësisht me një thënie të Fan Nolit:“KULTUROFAGËT, krimba të verdhë me kokë të zezë, që rriten në plagët e infektuara të Shqipërisë në lëngim, këpushë, që mund t’i coptosh, po jo t’i çqitësh nga trupi që kafshojnë e thëthijnë… që t’i çqitësh këta nga kolltuku duhet t’u preç jo vetëm...

Milazim Zeqiraj: 13 Prillin 1999 me e kujtu për mos me harru

Lufta në Ukrainë dhe krimet në Bucha, Irpin dhe qytete tjera i ringjallën dhimbjët për masakrat tona. Kjo luftë edhe njëhere sipërfaqi planet shfarose ruso-sllave ndaj poujve tjerë.23 vjet më parë në Kosovë kryen krime nga makineria...

Dritan Demiraj: Nga kush trembet Serbia?

Qe nga fillimi i pushtimit te paprovokuar te Ukraines nga Rusia dhe sidomos ne momentin kur dy javet e fundit e gjithe bota po perjeton me optimizem mposhtjen e ushtrise ruse ne tre frontet, kemi patur gjithmone e me pak reagime nga Beogradi zyrtar...

Florim Zeqa: Kur polici e arreston policin, bie imazhi i shtetit!

Pas aksionit javë më parë të “Pika 1”, të arrestimit të 48 punonjësve policorë dhe dy zyrtarëve doganor, vazhdoi vala e dytë e arrestimeve “Pika 2”, ku janë arrestuar së paku edhe 30 punonjës të tjerë policorë nën dyshimin për vepra penale “marrje ryshfeti” dhe “keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar”!...

Fritz Radovani: At Daniel Dajani

At Daniel DAJANI S.J., asht nder Jezuitët Shqiptar që ka lanë kujtime të pashlyeshme në kujtesen e nxanësve të Tij dhe të Popullit Shqiptar. Asht le në Blinisht me 2 Dhjetor 1906. Ka studjue në Seminarin e njohun Papnuer të Shkodres e ma vonë në Goricia t’ Italisë. Në Kieri perfundoi filozofinë...

Fahri Xharra: Pse Dick Marty po kërcënohet me jetë nga shërbimet serbe?

Vetë Marty ka folur për këtë situatë. “Kërcënimi me sa duket vjen nga qarqe të caktuara të shërbimeve të inteligjencës serbe, të cilët i kërkuan botës së krimit, vrasësve profesionistë, të më likuidojnë thjesht për t’ua vënë fajin kosovarëve. Sa për vrasësit, ata do të ishin pjesë e...

Romeo Gurakuqi: Industria e naftes ne Shqiperi ndodhet ne gjendje te mjeruar

Ne vitin 1987, "Petroleum Geological Analysis Ltd", me baze ne Reading, England, UK dhe "Dolan & Associates" me baze ne Surrey, po ne England, UK, botuan nje raport te detajuar, ne te cilin jepeshin vleresime mbi eksplorimin gjeologjik per naftë dhe shtresat hidrokarbure te Zones se Adriatikut Lindor...

Kalosh Çeliku: Arratisja e pasardhësit Zef Serembe në Shkup

Herët në mëngjes, me Ditë të mbarë në Lagjen “Serova” nr. 59 (Shtëpinë e Gruas Besnike), mes Shkupit, që ma dogjën rrugaçët politik “muslimanë kuqezi” ose, politikanët pa brekë, në shtetin e “përbashkët” të Njerkës. Krah për krahu me “vëllezërit” e Xhadisë, kopila nateditë pas dere për së dyti herë...

Florim Zeqa: 1000 thirrje nga shpirti

Përgjatë rrugëtimit të përbashkët 12 vjeçar, krahas mijëra paraqitjeve dhe prononcimeve publike për mediat e shkruara dhe elektronike në trojet etnike dhe diasporë, ky është shkrimi im i 1000-të autorial, janë këto 1000 thirrje shpirtërore drejtuar qytetarëve të vendit tim...

Idriz Zeqiraj: Azem Vllasi habitet me pyetjen e studentit Naser Berisha!

Azem Vllasi, në kujtimet  për demonstratën e 26 marsit 1981, flet për grumbullimin e studentëve në mes konvikteve nr. 5 dhe nr. 1, që përkonte edhe me përcjelljen e stafetës të rinisë, për ditëlindjen e Titos. "Mahmut Bakalli, kryetar i LK të Kosovës, në mëngjez, më njofton se ka informata, për lëvizje të një grupi të studentëve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora