E hene, 06.04.2020, 12:13 AM (GMT+1)

Komente

Refleksion mbi disa teza të rrezikshme

Këto ditë më rastisi të isha pjesëmarrës në referatin e një prej autorëve më të njohur në fushën e politikave dhe konflikteve etnike dhe ish-këshilltar i një numri të madh shtetesh që kanë pasur probleme me pakicat etnike brenda kufijve...

A është në rrezik harmonia fetare?

Letra e hapur e 138 klerikëve nga çdo sekt mysliman drejtuar liderëve të krishterë për paqen e madhe midis dy besimeve, në të cilat përfshihet më tepër se gjysma e popullsisë së botës, mund të përbëjë fillimin e procesit më të...

Leke te reja e leke te vjetra!

Nga Shqiptari - Shume gjera shkojne ne drejtimin jo te duhur ne Shqiperine tone te dashur, nje nder keto eshte edhe Leku shqiptar. Edhe pse i ka rene vlera dhe gjera me vlere nuk blen me te, por shqiptaret perdorin Euro apo Dollare, mendoj se duhet ndryshuar...

Shfaqja zgjati ca si shumë

“Mjaft”-i nuk mundi të ishte lëvizja civile e inspiruar prej ëndrrave të kristalta të disa të rinjve të shkolluar, as një përpjekje për të zgjuar apatinë qytetare dhe për t`i mësuar ata se duhet të reagojnë, kur shteti shkel atë që Rusoi e quajti kontratë sociale...

Arbër Xhaferi: Të tepërtit

Zoti u dhashtë të gjithëve një jetë të tillë. Asgjë nuk më duhet, askujt nuk ia kam frikën dhe mendoj se nuk ka njeri më të pasur dhe më të lirë se unë... Qëkur më dërguan nga Rusia këtu, që në ditën e parë u bëra tekanjoz, asgjë s'doja...

Kastriot Frashëri: Kur Presidenti i Republikës flet si OJQ!

Çuditë në këtë vend, mesa duket, nuk paskan të sosur. Më i fundit, i vetërreshtuar në këtë teatër komik të politikës shqipe, mbushur me aktorë të tipit “Kreshnikët e ZMQ-O(J)F”, është vetë Presidenti i Republikës, Bamir Topi.Megjithëse...

Pierre-Pandeli Simsia: Kur do te kthehemi ne Shqiperi?!

Ne ikem atehere nga Shqiperia ne fillimin e viteve 90-te, duke shqyer dyert e ambasadave te huaja dhe duke kacavjere e gjakosur ne kangjellat e hekurta te mureve rrethues te tyre. Ne ikem atehere si te babezitur drejt shteteve te huaja...

Krizat martesore dhe vetflijimi i dikujt

Marrëdhëniet e martesës duket se në Shqipëri, ashtu si në gjithë botën, kanë hyrë në një krizë me përmasa të frikshme. Krizë që i ka rrënjët tek problemet e shumta ekonomike, tek tradhtia dhe tek qerthulli karakterial i shoqërisë që...

Skenderbeu 1…2…3

Ne qender te Tiranes gjendet shtatorja madheshtore e kryetrimit qe per nje çerekshekulli sfidoi suksesshem Perandorine Osmane - Gjergj Kastriotit - Skenderbeut, veper e skulptorit te famshem shqiptar, Odhise Paskali. Shatorja paraqet...

Nuri Dragoj: Roli i familjes në parandalimin e shthurjes morale

Prostitucioni në vendin tonë ka marrë rrugët dhe po shkakton një plagë, e cila do të kërkojë kohë për t’u mjekuar. Janë hapur qindra motele, të cilat mbahen me paratë e fituara nga marrëdhëniet seksuale në rrugë jashtëmartesore. Motelet...

Shqiptari i madh dhe shqiptaret e vegjel!

Nga Drejtesia - Terbimi eshte semundje e rende. Nga terbimi e humb shpirterisht egzistencen. Mbetesh dicka praktike e rendomte qe hijeshine nuk e le ne kete planet! Sulmohet shqiptari me i madh qe eshte gjalle sot dhe nje nder kokat me te medhaja gjate te gjitha kohrave...

Laureta Mema: ''Maloket'' e diskriminuar…

''Shumë ‘malokë’ kanë ardhur në Tiranë dhe po shkatërrojnë Tiranën'', flitej 15 vjet më parë kur unë isha pjesë e morisë së malokëve që vershuan drejt kryeqytetit, me rënien e diktaturës. Po çfarë do të thotë te jesh ‘malok’ në shqip? Varet nga...

Vetëm të rinjtë? Po të moshuarit?

Janë shumë fenomene sociale të jetës moderne në Shqipëri që po disfavorizojnë dukshëm të moshuarit. Kjo dukuri sociale e margjinalizimit të njeriut në moshën e pleqërisë, pikërisht në momentin që ai më shumë se kurrë ka nevojë të...

Premiera e një shfaqje

Nga Halil  Haxhosaj - Janë disa herë që ky produksion shfaq drama dhe filma në Zvicër me aktorët e vet, të cilët nuk janë vetëm shqiptarë dhe zviceranë, por ka në mesin e tyre edhe polakë, gjermanë, çekë, etj. Aktori dhe regjisori i njohur nga Kosova, Adem Kicaj...

Laureta Mema: Të mëdhenjtë dhe fati ynë!

Në artikujt e shumtë në shtypin shqiptar në lidhje me zgjedhjet, OSBE dhe ODIHR gjithmonë kanë fjalën e fundit duke u shfaqur si Zoti atje lart. Unë nuk dua këtu të përgënjeshtroj aspak punën e vëzhguesve të huaj apo të minimizoj sadopak...

Kerthiza apo Jatagani

Duke pare zellin e madh me te cilin po rimekembet e tere historia, si dhe dalja e mjaft figurave te shuara e te harruara edhe ne po perpiqemi te sjellim nje ndihmese, ne mbeshtetje te studimit te letershkruesit Skender Jasa, botuar ne...

Degjenerimi muzikor, vajtim rinor!

Nga Shqiptari - Muzika shqiptare perjeton kohen me te ndyre qe nga kenga e pare qe eshte kenduar! Lloj lloj plehrash ne kuptimin e artit kane filluar te na bejne ‘’aheng’’. Cjerrja, kercenimi dhe banaliteti, jane tre pikat kryesore ku keta qenje anti-art paturpesisht na servirin! Me pare do preferoja ‘’shurdherine’’ se sa te degjoj kunguj dhe kungulleshat te quajtur nga injorantet, talente!...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese