E marte, 11.08.2020, 05:28 AM (GMT+1)

Komente

Vendimi i kryesisë qendrore - SHAIBK

Kryesia Qendrore e SHAIBK-së, në mbledhjen e saj, më 22 gusht 2008, pasi shqyrtoi sjelljet e papërgjegjshme të zotit Genc Llakaj, vendosi: Të shkarkojë nga detyra e Sekretarit të kooptuar...

Agim Gashi: Deklaratë individuale për publikun

Personalisht, dëshiroj t'iu shpreh falënderimet e mia më të sinqerta për qëndrimin tim me vite në mesin tuaj. Nderin dhe kënaqësinë që m’i ofruat e kisha obligim moral dhe politik të jem në mesin...

Kolec Traboini: Zerat e vdekjes...

Kundramotiv, përballe kërcënimeve të kukudhëve të ndjellavdekjes. Jam pinjoll i Traboinit, të atij trualli e atij fisi që kurrë nuk i janë tut vdekjes. Ndaj i pështyj në fytyrë vdekjen dhe kukudhët e saj...

Shpëtim Nazarko: Vlora shpëton prapë Shqipërinë!

Në 4 shtator në  “Sheraton” një grup investitorësh anglezë paraqisnin projektin më të madh në historinë e Shqipërisë. Në vlera monetare (1,2 miliardë euro) ai mund të paraqitet prapë në një...

Ilir Kalemaj: Kriza e rinisë

Shpesh është ngritur me shqetësim në media, por edhe në biseda të përditshme, kriza që po përjeton një pjesë e mirë e rinisë shqiptare. Kjo krizë manifestohet në kohëzgjatjet e kafeve...

Ramush Haradinaj: Të flasim me Beogradin

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, i tha BBC-së se Prishtina dhe Beogradi do të duhej të bisedonin drejtpërdrejt me njëra tjetrën, mbi bazën e temave të...

Kadri Sherifi: Kanuni i neglizhencës

A mund të çrrënjoset gjakmarrja nga mentaliteti shqiptar? Në gjthë rruzullin tokësor, shekuj me radhë, gjakmarrja ua ka marrë ose ua ka bërë të padurueshme jetën shumë njerëzve të pafajshëm...

Sokrat Habilaj: A nuk i vrasim poetët kështu?

Thuajse dyzetë vite më parë, kur Sidni Polak, (Sydney Pollack) realizonte një nga filmat më të mirë të tij dhe jo vetëm të tij, “A nuk i vrasin edhe kuajt kështu?”, Shqipëria ishte në kulmin e vrasjeve...

Fatos Lubonja: Rinia jonë dhe Olimpiada

Olimpiadat kanë qenë dhe mbeten ngjarje të mëdha botërore multidimensonale, jo vetëm sportive, por edhe politike edhe mediatike edhe komerciale… edhe gjeografike, sepse të bëjnë të njohësh...

Kolec Traboini: Nderi i farmës

Shumë të mençur kanë thënë se, kënaqësi e plotkuptimtë e jetes është kur krijon dhe krijimin tend u a vë në duar njerëzve, që atyre t’u bëhet jeta sido kudo më e bukur e më pak e mundimshme.Të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora