E enjte, 01.10.2020, 08:25 AM (GMT+1)

Komente

Bashkim Kopliku: 100-vjetori që shqetëson

Dy janë mënyrat bazë si u “prit” 100-vjetori i lindjes së Enver Hoxhës. Njëra është ajo e nostalgjikëve që qajnë kohën e shkuar, kur ishin në tavë, paçka se në pozicione lakejsh. Iu jepte...

Mjeshtër i intrigës, Bisht’i dreqit”

Fill pas 90-ës, pasi ra e u shkërmoq miti i Hoxhës me një konvertim të shpejtë nga “udhëheqës i shtrenjtë” në diktatori gjakatar, nisën rrëfenjat për të; të ashtuquajturit mistere nga jeta...

Astrit Lulushi: Ngujim në të kaluarën

Një vizitë në ish burgjet e ish kampet e përqëndrimit në Shqipëri, do të mjaftonin që njeriu të njohë atë që nuk ka ditur mbi R.P.S.Sh-në, sic vetëquhej vendi deri 18 vjet më parë...

Berat Buzhala: Enverist, me E të madhe

Djaloshi Bill Ayers, në vitet ’60 dhe ’70, i trishtuar me pasojat e luftës së Vietnamit, ka gjetur prehje në organizimin e grupeve radikale majtiste. Ai, për ta kundërshtuar luftën e pambaruar...

Çerçiz Loloçi: Keqkuptuesit e Kadaresë

Kam ndjekur me vëmendje të gjitha mendimet pro dhe kundër, të dhëna kohë më parë në një forum online dhe në shtypin shqiptar, pas përfshirjes prej meje në të - të esesë së Ismail...

Selim Hasanaj: Ngjajnë si vëllezërit siamez

Para disa ditëve pata shkrue per nji vizitë të dy zyrtarve të naltë të PDK-së së Dardanisë në Norvegji gjegjësishtë per viziten e Bajram Rexhepit dhe Flora Brovines dhe disa ditë mas...

Admir Salihu: Enveri më Sadam se Sadami!

Miku im Kurdo-irakian Jabari(Xhabari) ka bindjen se Sadami ka qenë më pak diktator se Enver Hoxha. Rrëfimet autentike për të bëmat e Sadamit, duket se nuk ia kalojnë atyre të diktatorit...

Ndue Ukaj: Shqiptarët janë si i don armiku

Leximi i satirës së At Gjergj Fishtës "Në hajat të parrizit", në ditët e sotme, kur shqiptarët i bëjnë lavdi marrëzisë, krimit, diktaturës, dhunës, nderojnë idhujt më antiperëndimor që ka pas kombi...

Arben Llalla: Bjeri samarit t'i kujtohet gomarit

Historiani nga Kërçova, Ilmi Veliu nuk e pa të arsyeshme të reagonte pas 2-3 apo katër ditësh për shkrimin tim rreth fesë së Skënderbeut, por pas 5 ditësh. Atëherë kur politikanët e urdhëruan...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora