E shtune, 06.06.2020, 09:27 PM (GMT+1)

Komente

Sejdiu: Takimi me presidentin Bush, moment historik

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, e ka cilësuar si një moment historik dhe shumë të rëndësishëm takimin e tij dhe të kryeministrit Hashim Thaçi, me presidentin amerikan George Bush të hënën në Shtëpinë e Bardhë...

Entela Safeti Kasi: Shkrimtari me dhe pa atdhe

Të ndërtosh paralelizma mes vendit ku jeton vetes dhe vendeve të tjera ku të tjerë njerëz jetojnë është sikur të nisësh udhetimin e Don Kishotit ose akoma më keq të ndëshkosh vetveten. Ne e izolojmë vetë vetveten e ky...

Besnik Kastrati: Asgjë përpos të së vërtetës

Me përfundimin e luftës së përgjakshme gjithpopullore,erdhi më në fund çlirimi i shpirtrave shqiptar nga ndjenja e njerëzve të rendit të dytë. Pas luftes i zgjatën veshët lepujt(dora e zgjatur e UDB-es) që dridheshin deri në palcë...

Rrahim Sadiku: PORTERETI AMORAL I FLLoro Bruqo VIQ - DERRIQ

Flori Bruqi tashmë disa dekada është i pranishëm në mediat serbe, shqipe e më gjerë. Dhe ka bërë emër atëherë e vazhdon të bëjë edhe sot me falsifikimet, me aferat e ulëta dhe me lidhjen e ngushtë me interesat që donin të...

Besnik Kastrati: Kosova dhe shqiptarët e saj

Ne shqiptarët në Kosovë duhet të jemi të vetëdijshëm se ende në mesin tonë kemi fundrrinat eUDB- ës. Që nga përfundimi i luftës së dytë botërore,kur në atë kohë filloi akcioni i grumbullimit të armëve,pra që nga viti 1956...

Bahtir Hamza: Akti demostrues i poezisë

Shqiptarët e Kosoves, me kohën e sistemit Jugosallv, te betuar në vijen marksiste leniniste, kanë shkruar shumë libra,dhe kanë kënduar shumë këngë për Titon e Jugosllavinë,që kanë çfaqë: lumturinë, romantiken...

Kadri Mani: Vampirët e lugetërit enveristë në aksion

Ju siguroj se ju kam kuptuar, por dëshiroj që edhe ju të më kuptoni, pasi këto fjalë tuajat: "Unë nuk kam nevojë për moral. Së dyti unë nuk ua nisa serbëve artikullin dhe të bëja publicitet por ua nisa shqiptarëve dhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora