E merkure, 19.02.2020, 12:20 AM (GMT)

Komente

Genc Llakaj: Kundërkombëtari Maks Velo

I drejtohem armikut të kosovarëve dhe të lebërve, të shiturit fund e krye, millosheviçianit-nikolasgeixhian, qerratait Maks Velo! I drejtohem armikut të Kombit Shqiptar, Maqis Velonaqis!
Në botimin e tij “Ese për diktaturën...

Adnan Abrashi: Disa iluzione të politikës kosovare

Si ithtar i flaktë i ekzistimit të teorive konspirative në botë, gjithnjë e më tepër mbështes dyshimin tim të bazuar se, në mesin e shumë vendeve dhe rajoneve tjera të botës, edhe Kosova e jonë e mjerë, është bërë viktimë dhe poligon...

Sokol Balla: Më mirë në Fyrom, apo në t’ Sat’om?

Kam patur shumë reagime pas shkrimit tim tek Anti-shqiptari në Mapo javën e shkuar. Dikush më tha: “Sikur kishe folur me mendjen time”. Njerëzit e thjeshtë, mendojnë shumica ashtu si unë. Se akti i vendosjes së vizave ishte qesharak...

Bamir Topi: Shqiperia, Kosova, Evropa dhe integrimi

Asambleja Parlamentare, së cilës unë i drejtohem, është forca më dinamike në shtrirjen e bashkëpunimit evropian për të gjitha shtetet demokratike në mbarë Evropën. Ajo është ndërgjegjja e Evropës. Si Asambleja e Parë Evropiane...

Maksim Zotaj: Origjina dhe simbolet e flamurit shqiptar!

Flamuri Shqiptar ashtu si dhe gjuha e tij, kanë karakter kozmik, andaj ai duket se është po aq i vjetër sa dhe vet ndërgjegjja njerëzore! Gjithashtu, i gjen të mishëruara brenda simbolit të tij, të gjitha etapat historike në të cilat ka kaluar...

Selim Hasanaj: Rrugaqët e internet kafeve...

Dje me 21.01.2008 pasi lexova artikullin per ato "shqiptare" që ishin martue me serb neper fshatrat e Serbisë unë reagova me një koment. Dhe reagimi im buronte nga shpirti sepse nuk munda të besoja ate që e lexoja. Unë nuk e njof...

Gjon Keka: A po afrohet ora e Pavarësisë!

Kosova është konsideruar nga Bashkësia ndërkombëtare si udhëkryq historik dhe kulturor i Europës, gjithashtu edhe si nyja gordiane e Ballkanit. Tani t’i hedhim një vështrim kronologjik proceseve që kanë ndodhur në veçanti...

Edita Kuçi - Ukaj: Legjitimi i jovlerave

Dihet mirëfilli se tranzicioni politik më së tepërmi godet dhe deformon kulturën, si pjesën me të fisme të një kombi. Këtij fakti nuk ka mundur t’i përvijohet as kultura shqiptare në Kosovë. Ajo është e goditur pamëshirshëm....

Besnik Boletini: Vetëvrasjet në Kosovë pse?!

Shoqëria jonë po kalon nëpër situata dhe probleme të shumta dhe nga me të ndryshmet, mund të themi së është bërë një oqean problemesh si papunësia, varfëria etj., etj. Këtyre brengave pas luftës iu bashkangjit edhe fenomeni i...

Gazmend Kapllani: Shënime nga Kosova

Në Prishtinë bën shumë ftohtë. Kosovarët thonë se kanë vite që nuk kanë parë një të ftoht të tillë. Në shëtitoren kryesore të qytetit duhet të jesh i kujdesshëm kur hedh hapat se mund të gjendesh befas në ajër. Askush nuk e pastron...

Ardian Ndreca: Të varrosun mes plehnash

Mes vorreve të Pashko Vasës, Luigj Gurakuqit, Migjenit dhe Shqipnisë asht ngrit nji perde e randë dhe helmuese tymit me qëllim me pengue që kujtimi i veprave dhe i idealeve të atyne burrave të mund të ndikojë sadopak në jetën...

Selim Hasanaj: Shqiptarët në Norvegji

Ishin fillimet e vitit 1989 kur erdha per herë të parë nga fshati im Nengurra e Istogut në Jönköping të Suedisë dhe aty më priti miku im i vjeter zotni Nazim Shatri. Si sot më kujtohen ditet e para të jetës së azilkerkuesit në strehimoren...

Lorenc Rabeta: A duhet dënuar Ramush Haradinaj?

Shkruante Volteri më shumë se 200 vite më parë: "Të vrasësh është e ndaluar; kështu që të gjithë fajtorët dënohen, në mos kanë vrarë në masë e nën ritmin e trumbetave". Megjithëse kanë kaluar më shumë se dy shekuj nga koha...

Abdullah Zeneli: Mos predikoni kot, o ju profanë

Reagim ndaj shkrimeve “Mendimi i lirë” me mbititull “Me sebep” dhe nëntitull “Mendimi i lirë përfshin edhe të drejtën e të gabuarit.Mirëpo, nuk e përfshin të drejtën e shprehjes së urrejtjes, të fyerjese të gënjeshtrës” me autor...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese