E marte, 10.12.2019, 05:25 AM (GMT)

Komente

Laureta Mema: Si filloi protesta…

Gërshetim reportazhesh ngjyer në një realitet verbues, të spikatur me tone ‘E sikur… ?’. Sikur të protestonin shqiptarët ‘siç duhet’ edhe realiteti shqiptaresk do të kishte mbase më pak dialogje e monologje që fillojnë me “E sikur…

Ballkani dhe Shqiptarët

Ballkani në përgjithësi e sidomos Ballkani perëndimor ka qenë dhe ende është një ndër rajonet më problematike në botë. Që nga largimi i Perandorisë Osmane, popujt e Ballkanit ende nuk kanë arritur t'i zgjidhin mosmarrëveshjet e...

2008-a, vit historik per Kosoven

Viti i Ri 2008 është në prag, jo shumë orë larg ardhjes. E presim dhe do ta festojmë jo vetëm si ndryshim i zakonshëm vitesh, por me shpresë e besim për mbarësinë e gjithë qytetarëve dhe për ardhmërinë e begatinë e mbarë Kosovës...

Vitore Stefa Leka: Një vënd që ta quajnë shtëpinë e tyre

Në fillim erdhi përmbysja e Komunizmit. Pastaj një valë barktisjeje. Ndërsa në vendet afrikane lufta, një luftë që s’pushon më. Luftë civile. Luftë mes shtetesh..Në disa vende afrikane erdhi thatësira, një thatësirë që nuk donte...

Pornografi & Lapërdhi

Ideja qëseksi ka edhe rreziqe është e vjetër sa edhe Edipi. Grekët e dinin se kjo histori ishte metaforike dhe ajo nuk hynte në dhomën e gjithkujt çdo natë. Ndërsa në shtëpinë tonë, sot në shekullin e njëzetenjëtë, violenca seksuale...

Baton Haxhiu: Rrefimi im per “Eurosong”-un

A eshte e drejte te ngreje zerin dikush, kur i imponohet heshtja pse ka qene anetar jurie? A duhet te prishet sekreti i asaj qe ka ndodhur ne diten e votimit. Po, duhet. Bota eshte e keqe kur fshihet e verteta, keshtu me tha nje miku im...

Ylli Popa: Ramizi fshehu ilaçet e Enverit

Akademiku i njohur 77-vjeçar rrëfen jetën e tij. Si u bë mjek i Enver Hoxhës, si mjekohej diktatori, takimi me Nexhmijen e Ramizin natën e fundit të Hoxhës, kur vdiq Enver Hoxha dhe si u njoftua kjo...

Interneti "sherr" i shkencës

Kaloja një ditë nëpër qytet dhe në xhamin e një punëtorie të fotokopjimit lexoj "Bëjmë punime të seminarit për fakultetin juridik dhe ekonomik". Kjo më bëri të kujtohem në punimin tim të seminarit në shkollë të mesme, për Jakov...

Hajdin Islami: Pse po vdesin pensionistët e Kosovës?

Të indinjuar me shoqërinë e në veçanti me Ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe Qeverinë e Kosovës të cilat i lanë në harresë të kohës pensionistët nuk ngurrojnë të flasin haptas për nënçmimin që po ju bëhet atyre në Kosovë...

Ibrahim Egriu: Udhëtim i tmerrshëm

Isha në mëdyshje, të shkruaj apo jo për udhëtimin tim të trishtuar para 39 vjet, që e përjetova në vigjilje të Vitit të Ri ’69 dhe s’mundem të jem i qetë e të mos e shpalos dhe Përvjetorin e demonstratave revolucionare të ’68-ës...

Dorian Koçi: Nacionalizmi dhe Kozmopolitizmi

Në një fjalim të tij, fill pas Luftës së Ftohtë,presidenti amerikan i asaj kohe Xhorxh Bush,e cilësoi nacionalizmin si një nga rreziqet më të mëdha që i kanosej popujve të Evropës Lindore të porsaçliruar nga thundra e Komunizmit...

Armir Shkurti: Kultura e dhunes

"Shtrati është vendi më i rrezikshëm i botës: 99% e njerëzve vdesin pikërisht aty", - ka thënë Mark Tuejn. Mbase në kohë të tij, kjo shaka mund të ketë qenë gjysmë e vërtetë, por për ne, sot, në Shqipëri, është më pa kuptim se kurrë

Tonin Gjuraj: Kosova dhe “Xhihadi” islamik

Vërejmë me keqardhje se po spekulohet me Kosoven në arenën ndërkombëtare. Një shkrim i kohëve të fundit botuar në gazetën “post” i Caroline B. Glick me titull “Islami dhe shteti komb”, shpërndan ide të gabuara për Kosovën...

Dorian Koçi: Koha e vërtetë për Ndryshim!

Në kuadër të festimeve për 95 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë ,natyrshëm gjithë shqiptarve u vjen ndër mend një pyetje sa i sukseshëm ka qenë shteti i tyre për t’iu afruar shërbimet për të cilat është krijuar. Në përballjen e tyre me...

Idriz Zeqiraj: PSHDK - Celule solide e te djathtes

Profilizimet partiake gjithëshqiptare zënë fill që nga viti 1940, pra, që në vitet e para të luftës së dytë botërore. Komunistët shqiptarë, pra, e majta, në të dy anët e kufirit, u lidhen fort pas domegës ideologjike ruso-jugosllave, duke e krijuar...

Kumtesë e nëndeges se LDK-së për Rheiland Pfalz-Gjermani

Anëtarësia dhe ish-elektorati i numërt i LDK-së e përjetoi rëndë humbjen e turpshme, që i shkaktoi LDK-së klani vicioz në lidershipin e saj. Duke përcjellur të gjithë rrjedhën e ngjarjeve pas shuarjes të themeluesit të saj - të të përjetëshmit...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese