E shtune, 07.12.2019, 11:10 AM (GMT)

Komente

Alfred Papuçiu: Te shprehesh kulturen tende

S'ka shume kohe qe isha ftuar ne kishen e Sakre-Ker per nje koncert te Krishlindjeve, te realizuar nga Koralja Ibéro amerikane ne Gjeneve. Grupi i 36 koristeve te 18 kombeve quhet "Kantares". Ai drejtohet nga Alfredo Lavalley...

Bahtir Hamza: Rexhep Qosja është Hija e vet zotit

Kur zihet në gojë emri i Profesor Rexhep Qosjes ata që e duan kombin duhet të ngriten në këmbë, ndërsa për të tjerët vlen thënia e Qosjes:”Vdekja më vjen prej syve të tillë”. Rexhep Qosja është profeti ynë i kombit ...

Ago Nezha: Kanuni vepron, kur drejtësia mungon

Kriminaliteti është një sëmundje e trajtuar, por e pakuruar dhe e pashëruar. Kjo situatë kritike na bën të kërkojmë që të transformojmë peizazhin politik dhe të riformohet drejtësia e nëpërkëmbur në vitet e pluralizmit. Jemi dëshmitarë...

Ardian Ndreca: Kush e bjen masonerinë në vendin tonë?

Kreu i Grand Orient-it vjen në Tiranë, deri këtu asgja për t’u shenjue, jemi vend i lirë dhe të gjithë mund ta vizitojnë vendin tonë. Por Mjeshtri i madh i nji prej lozhave ma të randsishme nuk asht dokushdo, pse vetë shoqnia sekrete...

Ylli Polovina: Skenderbeu, ky gjeneral i vjeter i NATO-s

Komisioni Parlamentar për Politikën e Jashtme, më 15 janar miratoi në parim një projektrezolutë lidhur me anëtarësimin në Aleancën e Atlantikut të Veriut. Votimi pro ishte unanim. Pozita dhe opozita ishin të një mendjeje...

Sokol Balla: Zemëratë ndaj një shteti “kurvë”

Dikur kur kaloja kufirin maqedonas apo atë malazez, gjithmonë më vinte keq për Shqipërinë. Sidomos nëse kalon pikën e Tushemishtit, trishtoheshe kur shikoje se dhjete metra më tutje, niste gjelbërimi, ndërsa në anën tonë...

Lufta për Vlorën

Veç tri ditë, pasi policia tërhoqi zvarrë nga barrikadat, protestuesit që pengonin hyrjen në Pyllin e Sodës të makinerive të Petroliferës, në Vlorë duket të ketë rënë një si kapitje, nga ato që të shtyjnë të kapësh ndonjë karrige në ndonjë...

Hajdin Islami: A do ta heq Qeveria Thaçi planin ABC të KEK-ut?

“Unë këtu në Çabër ju gjeta në terr ashtu siç e gjeta edhe Kosovën dhe do të bëjmë çmos që ta stabilizojmë situatën energjetike në Kosovë që për ne është e papranueshme kështu siç është” ishin këto fjalët e para të Kryeministrit...

Albert Zholi: Profil - Liri Berishës

Ndërsa ngjarja më e madhe e vitit 2007-të është vizita e zotit Bush në Tiranë, jo i pakët ka qenë kontributi i zonjës Liri në pritjen që iu bë presidentit. E mbarsur që në gjenezën e saj me traditat më të bukura shqiptare  të pritjes së...

Baki Ymeri: T´i njohim figurat tona kombëtare

Ish/kandidati për përfaqësimin e komunitetit shqiptar në Parlament, prof. Xhelku Maksuti është i njohur në historiografinë rumune përmes emrit Gelcu Maksutovici. U lind në Plojesht, më 8 mars 1923, nga një baba shqiptar dhe...

Ndue Ukaj: Lidhjet e letersise shqipe me biblen

Probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare të letërsisë shqipeNdryshe nga letërsia shqipe, që ka një moshë relativisht të vjetër,kritika letrare shqipe, si pandehmë e letërsisë, është relativisht evonshme. Dhe, si e tillë...

Anna Di Lellio: Lufta e ardhshme në Kosovë

E kaluara na mëson se Serbia është kërcënimi kryesor i sigurisë në Ballkan edhe atëherë kur përdor gjuhën e paqes dhe ligjit. Fuqitë perëndimore nuk duhet t‘u besojnë udhëheqësve aktualë serbë dhe të mësojnë nga gabimet e tyre, duke...

Mentor Kikia: Kur ta mbyll deren edhe Maqedonia!

Në një kohë kur Shqipëria, Maqedonia dhe Kroacia janë përgatitur për të marrë një ftesë të përbashkët për në NATO, në Samitin e prillit në Bukuresht, një ndodhi ballkanase trazoi në mënyrë të papritur ujërat e politikës nacionaliste...

Koço Danaj: Sa shumë talebanë ka në Shkup?

Midis dhjetëra arsyetimeve, justifikimeve apo etiketimeve, fjala Taleban, u shkon më për shtat politikanëve maqedonas. Vendimi i fundit i tyre për të rivendosur një regjim vizash të ngjashme me BE-në në marrëdhënie me shqiptarët...

Bahtir Hamza: Dhuna, loje apo trashegimi e cuditeshme!

Dhuna m’i dha rrugët e mërgimit, nga sistemi paraprak komunist, dhe tani i mbetur këtu nga situata aktuale e cila mbretëron në Kosovë, mendoj a thua ku mundemi të gjejmë zgjidhjen e mbarë,  mbarëkombëtare!...

Skënder Minxhozi: Një fqinj i kompleksuar

Nga Brukseli lajme të mira, nga Shkupi të këqija. Ky është paradoksi më i fundit në dosjen e lëvizjes së lirë – më mirë, të lëvizjes së pamundur, për tre milionë banorë të Shqipërisë. Ndërkohë që Bashkimi Evropian do të fusë...

Dorian Koçi: Gjakmarrja dhe Shteti

Diplomati italian Pietro Kuaroni në librin e vet “Valixhja Diplomatike” përshkruan se kur ra në kontakt për herë të parë me malësorët e Veriut në qytetin e Shkodrës,iu dukën si përfaqësues të shoqërisë mesjetare të viteve 1000. Kjo...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese