E hene, 01.06.2020, 06:18 AM (GMT+1)

Komente

Nasho Jorgaqi: Historia rishkruhet jo me nihilizem

Rishkrimi apo hartimi i nje historie te plote te letersise shqipe eshte domosdoshmeri. Shume personalitete e thone me ze te larte kete. Ndersa, studiuesi Nasho Jorgaqi e cileson “urgjente” hartimin e kesaj historie...

Skender Korça: Serbia & Haga

Asesi nuk kuptohen gjëra të pakuptimta në politikë. Në politikë ngatërrohen gjërat në interpretime. Interpretimet flasin shumë për hapat dhe për rrugën që ndiqet, rrugën që synohet dhe për rrugën që është e planifikuar të ecët...

Engjëll Koliqi: Në çastin special

Më besoni – në fillim as unë vetë nuk munda të besoja. Isha i zgjuar dhe në veprim të drejtëpërdrejtë dhe gjithçka më dukej ëndërr. Më dukej sikur të isha në një ëndërr të gjatë, sikur të isha duke përjetuar në ëndërr...

Adnan Abrashi: Pse jam pro ministrit Hoxhaj?!

Nëse në ndonjë sondazh më ishte ofruar që të seleksionoj një personalitet të shquar dhe  më të kompletuar në arenën e sotme akademike dhe politike të Kosovë, padyshim se vota ime do të ishte për Enver Hoxhaj, ministrin...

Letër publike nga shkrimtari Shefqet Dibrani

Uroj të jeni mirë Ju dhe familja jote. Unë të njoha vetëm përmes kësaj faqe interneti dhe u ngazëlleva nga puna jote, nga kujdesi yt, nga entuziazmi për të bërë një tribunë ku mund të debatojnë krijuesit, gazetarët...

Shqipëria, një miks çudish pozitive

Gazeta prestigjioze amerikane “San Francisco Chronicle” i ka kushtuar një editorial zhvillimit të shpejtë të Shqipërisë dhe turizmit. Trashëgimia arkeologjike dhe joshja trendy për turizëm modern, pikat e forta për një perlë...

Henri Çili: As fenomen, as precedent, thjesht incident!

Deputeti Taulant Balla nuk e kishte llogaritur se, do të ndodhte ai reagim i kryeministrit Berisha, kur në seancën e orës së vonë të së hënës në parlament, “provokoi” ndjeshmërinë e babait Berisha për vajzën Argita. Aq më pak...

Ndue Ukaj: Heshtja e dhimbshme

Çdo komb i civilizuar, ashtu sikurse çdo shoqëri e konsoliduar, e cila di t'i admiroj, t'i jetoj dhe mbi të gjitha i çmoj vlerat e mirëfillta, do të mburrej në një rast të tillë, kur ndonjë personalitet i caktuar i përkatësisë së tyre, do të...

Letër publike nga Prof. Besnik Kastrati

Ndjej obligim moral, që të përgezoj për punen tënde të palodheshme për kombin shqiptar anë e mbanë rruzullit toksor.Të kam vleresuar për burre të denjë që më parë dhe vlersimi im me të vërtete u vërtetua. Të gjithë “armiqtë...

Mentor Nazarko: Shkaqet justifikojne, por efektet jane shume

Vendimi i fundit i qeverisë së Kosovës ka provokuar shumë reagime në Kosovë dhe Tiranë. Komentet në Tiranë me të drejtë janë fokusuar në atë se cilat mund të ishin në qendër, mësimet apo efektet e një veprimi të tillë...

Richard Holbrooke: Fytyra e së keqes

Duke qëndruar me Sllobodan Millosheviqin në verandën e vilës qeveritare në periferi të Beogradit, vërejta dy persona që po dilnin nga mercedesët dhe në dritën e muzgut po drejtoheshin nga ne. Ndjeva shkundje që përshkoi...

''Krytha'': Turpi Parlamentar

Pa qene i sigurte ne politiken tuj redaktuese, me lejoni qe te kometoj ngjarjet e fundit qe ndodhen ne Parlamentin shqiptar dite me pare, ku ne Shqiperi nuk komentohet gje tjeter pervec saj qe na paska thene kryeministri z, Sali Berisha...

Skender Korça: Universitetet private në Kosovë

Vendimet për mos akreditimin e Univerziteteve në Kosovë janë jo më pak dhe më shumë se një anomali që ngjet vetëm në Kosovë. Të gjitha rregullat dhe raportet janë mbështetur në grupin e ekspertëve nga Anglia...

Rrahje masive e mërgimtarëve kosovarë, me pasoja tragjike

Në përleshjet masive të dy grupeve konfrontuese të mërgimtarëve kosovarë, tre prej tyre janë gjetur të shtrirë përdhe dhe janë dërguar në spital. Dy prej tyre, mbas intervenimit kirurgjik, duket kanë kaluar rrezikun e vdekjes...

Delegacioni i Kosoves ne Pentagon

Delegacioni i Kosoves me ne krye Presidentin Fatmir Sejdiu dhe Kryeministrin Hashim Thaçi, vazhdojne viziten ne Washington D.C, ku paten dje takime te rendesishme me zyrtare te larte te administrates se presidentit Bush...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora