E merkure, 21.08.2019, 02:44 PM (GMT+1)

Komente

Si do të paraqitet nesër Shqipnia në Europë?

Kur Shqipnia ishte shtet i fortë e bante pjesë aktive në KNER (për ata që s’e dijnë, kujtojmë se KNER-i ka qenë: Këshilli i Ndihmës Ekonomike Reciproke i vendeve të Paktit të Varshavës), deri në vitin 1961, eksportonte në botën...

UÇK, një 10 vjetor historik

Luftërat çlirimtare përbëjnë momente shumë të rëndësishme në historinë e çdo kombi. Tradicionalisht, ato kanë tërhequr interesin e politikanëve, historianëve dhe akademikëve në përgjithësi, duke u shndërruar në një...

Idriz Zeqiraj: Kriza morale e te djathtes

Dihet mirëfilli se LDK-ja e dr. Ibrahim Rugovës u themelua si parti, por veproi si Lëvizje masive. Vlerësimi i njëzëshëm, përfshi këtu edhe mendimin e shprehur nga Kadareja se dr.Rugova është intelektuali më i madh shqiptar, vënia e...

Më seriozë me Kosovën

Për ironi të fatit, Kosova vazhdon të mbetet një problem qiellor në Shqipëri, për të flitet me lehtësinë që të jep biseda për yjet dhe hënën, për të cilët të gjithë thuajse s’dinë asgjë. Me të njëjtën lehtësi kam dëgjuar të flasin për...

Vajtojsit e ''Top Channel''

Kjo ishte kryefjala e emisionit qendror te lajmeve, ne televizionin “Top Channel”, para pak ditesh. Kishte qene nje aksident rrugor dhe, per pasoje, kishin gjete vdekjen nje çift shqiptar. Çdo shikuesi i rrenqethet trupi, kur e degjon, thjeshte te...

Engjëll Koliqi: Letër banorëve të shekullit tim

Lecco, korrik – nëntor 2007. – Shumë të dashur fëmijë – vashëza e djelmosha! Shumë të dashur të rinj – vajza e djem! Të dashura zonja e të dashur zotërinj – të zinj e të bardhë, të kuq e të verdhë! Të dashur njerëz të të gjitha kontinenteve...

Energjia bërthamore dhe Shqipëria

Kur disa vënde të Europës, përgatiten të braktisin energjinë nukleare, disa të tjera kërkojnë energjinë nukleare. Ditët e fundit në politikën dhe në median shqiptare po diskutohet me një temp të veçantë ideja e Zotit Berisha për ndërtimin...

Thithgjaks...!

Flitet për ta, dhe shfaqen përherë në TV, kryesisht nëpërmjet filmave artistikë, tregimeve letrare dhe gojëdhënave të ndryshme, letërsisë fantastiko-fantazmagorike (fantastiko-shkencore s'vete), që mjelin dhe vjelin miliona dhe miliarda dollarë...

Ali Podrimja: Nëna Tereza dhe Kisha shqiptare

Një i urtë ka thënë se gjuha e përcakton atdheun, prejardhjen… Po qe se vdes ajo, nuk ka gjë më të dhimbshme. Humbësit u ngjajnë patave në mjegull. Rreth kësaj plage njerëzore kam pas rast të dëgjoj gjëra rrëqethëse. Nuk mund të...

Nijazi Ramadani: Jeta 63 vjeçare teatrore e Gjilanit

Jeta skenike teatrale  në qytetin e Gjilanit, sipas të dhënave në dokumentet e shkruara dhe të deklaruara është prezente në jetën publike prej 26 marsit të vitit 1944, pra, “ishte një ditë e diel, kur mësuesit dhe nxënësit shqiptar...

Aurel Plasari: Orienti apo hija nga oksidenti?

Një “kulturë europiane” e thjeshtuar vetëm në trajtat e saj “oksidentale”, s’mund të përfytyrohet. Kulturorisht, si dhe shpirtërisht, Europa ngërthen në vetvete gjithë sa ka krijuar hapësira e quajtur “ballkanike”...

Dashnorët e dosjeve

Ata që duan ta shohin kasafortën e dosjeve të mbyllur apo të hapur, janë në majat e politikës shqiptare. Vallja e dosjeve është bërë si vallja e yjeve të Lasgush Poradecit, që thotë “venë e vinë, e venë prapë. Dukuria e dosjeve është si...

Dorian Koçi: Rrugëtimi i identitetit fetar

Ekzistenca e shtetit shqiptar të vitit 13' e në vazhdim do përbente një kuriozitet të veçantë sociologjik për të gjithë ata që do ta ndiqnin nga afër, pasi kërkohej të kryhej pothuajse e pamundura, të ngrihej dhe mbijetonte...

Ndue Ukaj: Deklamimi i poezisë së Nenës Terezë në një CD

Pikërisht në 10-vjetorin e kthimit të së Lumes Nënë Tereza tek Ati qiellor, meshtari i zellshëm Don Marjan Marku, ka përmbledhur poezi, përsiatje, lutje dhe tekste të Nënë Terezës për t'i përmbledh në një CD me titull: "Nëna Terezë: Jeta...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese