E shtune, 07.12.2019, 12:54 PM (GMT)

Komente

Kadare: Shqiptarët janë popull me fat

Janë dashur tri ditë insistime të vazhdueshme për ta bindur shkrimtarin e madh shqiptar Ismail Kadarenë që të japë një intervistë për ngjarjen e madhe që do të ndodhë sot, pavarësinë e Kosovës. “Shumë e bukur...

Muharrem Sfarqa: Urime pavarësia Kosovë

Ne bijtë dhe bijat tua Kosovë kur ta kthyem shpinën dhe morëm rrugën e kurbetit, të kujtohet se ishim shumë të rinjë tek po deshironim të shijonim jetën, por qe do që në kërkim të saj fati ynë ishte që një kohë të gjatë të jetës ta kalojmë...

Agim Gashi: Dita e Pavarësisë

Moj Kosovë me qiell të kaltër
Moj Kosovë moj zemërpastër,
Sot po zbardhë e lumja ditë
Ajo  ditë që e ke pritë...

Lidhja Shqiptare në Botë: Gëzuar Pavarësinë e Kosovës!

Sot, në këtë datë historike për Kombin tonë, kur sakrifica shekullore e shqiptarëve po kurorëzohet me sukses, kur ëndrra qindvjeqare e brezave po bëhet realitet dhe po përmbushet amaneti i heronjëve tanë, në emër të Kryetarit...

Sabir Krasniqi: Gëzuar pavarësinë Kosovë martire

Mbi supet tua qëndron barra shekullore. Barra e rëndë e padrejtësive të mëdha, që u bënë mbi ty Kosovë. Barra e padrejtësive historike; Barra e padrejtësive politike; Barra e padrejtësive demokratike;...

Selim Hasanaj: Urime ditelindja e dardanise

Urime dhe e gëzofshim neve brezat e tanishem, e trashëgofshin neper mijvjeqar brezat që do vijnë.
BEKIMI I ZOTIT qoftë gjithmonë me popullin shqiptar ashtu sikur ishte sa patem Presidentin Ibrahim Rugova dhe Ai me at Bekim na...

Edhe pak orë na ndaj deri tek Pavarësia e Kosovës

Atmosfera festive në ditën e djeshme dhe të sotme ka shënuar fillimin e kremtimit të Pavarësisë së Kosovë edhe në qytetin e Vushtrrisë, vetura të shumta me flamuj shqiptar dhe amerikanë si dhe këngë patriotike të shoqëruara...

Gjergj Fishta: Kosova është e jona

Serbët i janë vënë punës seriozisht. Duan me çdo mjet e me çdo mënyrë ta bëjnë të tyren përgjithmonë Kosovën tonë. Nuk gjendet në tërë Evropën një tjetër minoritet që të vuajë aq sa vuajnë kosovarët në Serbi. Asnjë e drejtë...

Enver Bytyçi: Lamtumirë, Serbi! Lamtumirë, Lindje!

Deklarata për shpalljen e pavarësisë do të publikohet nesër më 17 shkurt nga ana e Parlamentit të Kosovës dhe do t'i thotë përfundimisht “Lamtumirë” Serbisë. Ndërsa ne shqiptarët do t'i themi de jure “Lamtumirë” Lindjes. Nga ky...

Ramazan Sula: Dhimbje

Shqiptarët, falë karakteristikave gjenetike, kanë treguar se janë shumë të durueshëm në përballimin e vështirësive që u ka imponuar koha, madje dhe dhimbjet e përmasave tragjike. Veçanërisht janë dalluar në përballimin e dhimbjeve fizike...

Esat Stavileci: Berja e shtetit te Kosoves

Vetë statusi i ri i Kosovës, "pavarësia e mbikëqyrur" e saj do të përbëjë njërën prej sfidave më të mëdha për Kosovën. Edhe pse thuhet se nuk ekziston mundësia e përsëritjes së UNMIK-ut nëpërmjet BE-së, është fakt i...

Kadri Mani: Polemikë me mikun tim Ndue Ukajn

Katundarçe thuhet: vdekjen e kam menduar, e pse ju merrni mundin ta mbroni dhe t’ia falni mëkatet mëkatarit të përjetshëm- Kadaresë, nuk do ta mendoja kurrë dhe edhe tash, nuk po mund të besoj se s’keni qenë në një gjendje transi apo dehje...

Jonel Kristo: Pertej krizes se cmimeve

Më duhet të jap një këndvështrim ndryshe për të njëjtin problem. Nga pikëpamja profesionale, si ekonomist, hapi i parë që mund të bëj është të mos limitoj diapazonin e krizës aktuale ekonomike vetëm në kuadrin e çmimeve të...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese