E shtune, 07.12.2019, 06:53 PM (GMT)

Komente

Blendi Salaj: Ora e Arbrit dhe "profetët" e zymtë

Personalisht nuk kam qenë kurrë tepër i fiksuar pas mitit të Arbrit, në përfytyrimet fëmijnore të lashtësisë së kombit preferoja Ilirët. Arbrit më dukeshin si "underachievers", që nuk e mbështetën krenarinë me veprat. Me gjithë...

Andrea Stefani: Që Pavarësia të sjellë Lirinë

Shpallja e pavarësisë është për kosovarët hapi i parë drejt lirisë, por jo krejt liria. Pavarësia është liria nga sundimi serb, liria në kuptimin kombëtar, por ndërkaq mbetet për t‘u kryer detyra e vështirë e ngjizjes së lirisë shoqërore...

Veton Surroi: Sfidat e inkubatorit evropian

Ta marrim vetëm aktin e njohjes së pavarësisë. Negociatorët kosovarë i kanë kaluar mbi dy vjet duke akomoduar një marrëveshje që do të ishte e kapërdishme për ruajtjen e unitetit evropian. Kur Ahtisaari negocionte me kosovarët...

Blendi Kajsiu: Pavarësia e Kosovës, një shans i humbur

Pritej që pavarësia e Kosovës të zgjonte një valë intensive nacionalizmi në të gjitha hapësirat shqiptare. Madje, edhe tek elita publike e Tiranës, që në përgjithësi nuk shquhet për nacionalizëm aq sa për pragmatizmin e saj të pakufizuar...

Baki Ymeri: Kosova krijon simpati edhe në Bukuresht

Kosova, Perëndimi dhe Perëndia. Pas pesë shekujsh persekutimesh osmane dhe një shekulli masakrash serbe, Zoti ka dalë në mbrojte të shqiptarëve dhe minoriteteve tjera në Kosovë. Çka don të thotë kjo? Kjo don të thotë...

Fatime Kulli: Fëmijë hajdutë dhe Politikë antihumane

Si mund të dalim nga varfëria e tejskajshme, kur ne ende diskutojmë bukën e gojës?! Mjafton të shkosh nëpër dyqane për të blerë ushqimet dhe aty, do të shohësh njerëz që shtrembërojnë fytyrën kur shitësi i thotë se sa është çmimi...

Gjon Keka: Ligji i historisë dhe shtetësia e Kosovës

Siç dihet akti i shpalljes së Kosovës shtet sovran dhe të pavarur është një rezultat i përpjekjeve shekullore të kombit shqiptarë në përgjithësi për të realizuar aspiratat e tij për të jetuar të lirë dhe për të vendosur vetë për fatin e tij...

Ylli Polovina: Bacë, Evropa e kreu!

Si rrallë ndonjëherë, televizioni i shumëndjekur evropian "Euronews", në një farë mënyre CNN i kontinentit tonë, gjatë 17 shkurtit transmetoi "live", drejtpërsëdrejti, të gjithë ceremoninë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, madje edhe festimet...

“Si e shkrova për 15 orë Deklaratën e Pavarësisë”

Para bukurshkrimit të deklaratës së Pavarësisë së Kosovës, tri ditë më parë, profesori i njohur, studiuesi, pedagogu dhe themeluesi i art-dizajnit në Universitetin e Prishtinës, Shyqri Nimani, ka shkruar edhe dekoratat e çmimeve...

Kadri Mani: Polemikë me mynafikë!

Fati i kësaj partie do të jetë i njëjtë si fati i zi i Forumit Demokratik dhe i Forumit të Intelektualëve Shqiptarë të Qosjes, i cili gjithashtu moti ka ndërruar jetë dhe i është kënduar tallkini. Karvani ynë politik kosovar, me gjithë ndërkëmbëzat...

Fan Noli: Ju tregoj padrejtësinë mbi Kosovën

Ne të nënshkruarit, anëtarë te Komitetit Kombëtar Shqiptar të Gjenevës, si zëdhënës besnikë të vullnetit të popullit shqiptar, kemi nderin të shprehim mirënjohjen tonë ndaj Qeverisë së Madhërisë së Tij Britanike, dhe veçanërisht...

Mustafa Nano: Pavaresia erdhi. Po tani?

Ajo që pritej, ndodhi. Kosova shpalli pavarësinë prej Beogradit. Duhet theksuar kjo: prej Beogradit. Me fjalë të tjera, qysh prej ditës së diel, datë 17 shkurt 2008, Kosova nuk është më pjesë e entitetit shtetëror serb. Serbët...

Veton Surroi: Letër babait

Do të jem në rrugën “Nënë Tereza” pasi që të shpallet sot pavarësia e Kosovës. Tri momente do të më bien në mend. Në njërin, ti, Flaka dhe unë do të ishim në këtë rrugë, që atëherë quhej “Mareshali Tito”, duke festuar Vitin e Ri...

Abdullah Prapashtica: Dëshmi e një ngjarje historike

Skena politike në Kosovë para viteve të tetëdhjeta përbëhej nga tri rryma politike: 1. Rryma Autonomiste Titiste që merrte pjesë në pushtet; 2. Rryma për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë dhe 3. Rryma për Republikën Shqiptare...

Bush, letra e plote derguar Presidenti Sejdiu

Ne emer te popullit amerikan, une njoh Kosoven si shtet te pavarur dhe sovran. Ju pergezoj Ju dhe qytetaret e Kosoves qe keni marre kete hap te rendesishem ne zhvillimin tuaj demokratik dhe kombetar. Ne kete rast...

Gezuar Pavaresine e Kosoves sone!

Kombi shqiptar tregoi vitalitetin e tij ,i tregoi botes se qyteteruar se sa shume e duan DEMOKRACINE ,PAQEN ,LIRINE DHE PAVARESINE! Rrofte Kosova ! Rrofte Shqiperia! Rrofte ADN-ja SHQIPTARE kudo...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese