E shtune, 07.12.2019, 07:29 PM (GMT)

Komente

Martin Leka: Sa mirë për kosovarët, sa mirë për serbët…!

Edhe pse pjellë e një momenti “fantazie” apo “trill”-i, një shkrim i para një jave, botuar në “Panorama” nga Arian Çani me titull “Po mua përse duhet të më vijë keq për serbët…!”, ka zënë vend të dukshëm në debatet në faqet...

Bajram Peçi: Te prekesh historine

Në familjen tonë, që fëmijë kisha vënë re se një dekoratë e certifikuar në nëntorin e vitit 1962, nderonte gjyshin tim si pjesëmarrës në ditën e ngritjes së flamurit kombëtar në Vlorë, më 28 Nëntor 1912. Gjyshi, së bashku me një çetë...

Blendi Fevziu: 72 ore per 96 vjet!

Fatmir Limaj dukej i bindur dhe entuziast, si shumica e miqve te mi ne Kosove ato dite. Ishte mesdita e se enjtes, 14 shkurt 2008. Kosova po hynte ne 72 oret e fundit te pavaresise. Kisha gjithe javen qe mendoja se cili do te...

Albert Zholi: Interviste me Artsistin e Popullit Luftar Paja

Luftar Paja është një ndër artistët komik më të shquar të skenës shqiptare. Bota e tijë emocionale është kaq e gjerë dhe interesante, sa kushdo në raportin aktor-spektator e kupton se nga çdo karakter i tij buron humor, ngrohtësi...

Enkel Demi: Perjetimi live i ngjarjes se shekullit

Kur ulesh ne nje studio transmetimi dhe e di qe do te qendrosh gjate, shume gjate, duhet te perqendrohesh pa mbarim, ne menyre qe mos te leshosh veten tek emocionet e momentit. Pavaresia e Kosoves ne kete pikepamje...

Paul Tedeschini: Rrajte aziatike te Arber Myftiut

Ne fakt me ban pershtypje hutimi, qatrafilimi, pasiguria, dyshimi ne vetevete mbi identitetin dhe kontradikta shpirtnore qe ndjen ne shpirtin e vet z. Arber Myftiu, gja qe del qarte gjate gjithe ketij shkrimi. Ai nuk e din se çka asht...

Veton Surroi: Udhetimi i gjate per ne ngjyren gri

Koreanët e Siberisë kishin dëgjuar, në të mbaruar Lufta e Parë Botërore, se po përgatitej një Konferencë e madhe e Paqes, ku do të parashtroheshin kërkesat e popujve të shtypur. Do të nisej për në këtë konferencë, dëgjuan, vet...

Kolec Traboini: Turkollaket

Ne mes te Tiranes eshte nje statuje e shemtuar e nje turkoshaku, Sulejman Pashes, ndersa Shkodra per karshillek si e kundershtoi vendosjen e bustit te Nene Terezes ne hyrje te qytetit ben kabull me ngrit ne mes te Miletbaces shtatoren e turkut...

Selim Hasanaj: Daullet bien në vesh të shurdhët

Me daten 19.02.2008 në faqen e vetë 108 teksti i TV-së shtetnore norvegjeze NRK, shkruan: " Dhuna politike inspirohet nga islamizmi ekstrem dhe kjo do jetë sfidë serioze per Norvegjinë në të ardhmen sipas PST - Politiets...

Armand Plaka: Reflektim nga një debat për Kosovën

Ndërsa Kosova po përjeton ditët e saj të para të Pavarësisë, lista e shteteve që e njohin si shtet të pavarur e sovran shtohet çdo orë. E kësaj liste iu bashkangjit kësisoj edhe Gjermania, e cila me anë të deklaratave të shumta zyrtare...

Luan Myftiu: Kosova e pavarur, model virtyti

Gëzimet e mëdha vijnë shpesh nga vuajtjet e mëdha. Gëzimi i lirisë qëndron mbi të gjitha. Sa më e madhe sakrifica për pavarësi, aq më i madh gëzimi, por dhe krenaria. Gëzimi i lirisë është një tronditje e fortë. Brenda gëzimeve...

Hysen Durmishi: Flamuri shqiptar në muze

Shumë gjak ka derdhur populli ynë ndër shekuj në mbrojtje të flamurit me shqiponjën dykrenore. Sfondi i kuq i flamurit paraqet gjakun që mbuloi çdo pëllëmbë të tokës sonë në luftërat e shumta për liri e çlirim. Ky flamur do të duhej...

Baki Ymeri: Kosova ne Bukuresht

Orientimi proserb i autoriteteve rumune vjen si pasojë e faktit se përveç disa rasteve të rralla, ende nuk e njohin sa duhet historinë e kombit shqiptar, lidhjet farefisnore rumuno-shqiptare, dhe sidomos historinë e përpjekjeve shqiptare për beteja...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese