E merkure, 03.06.2020, 06:08 PM (GMT+1)

Komente

Adnan Abrashi: ''Verba Volant, Skripta Manent''

Jashtë analistëve të politikave aktuale ditore dhe sahanlëpirësve të intelektualizmit të shkruar hipokrit modern, Kosova jonë ka pasur dhe ka gjithnjë dijetarë të urtë, të matur dhe vërtetë...

Bardh Frangu: Amoraliteti politik, shkas për debat‏

Refleksionin për amoralitetin politik e dërgova pak kohë para se Obama të zgjidhej për kryetar të shtetit, për të cilin papa Gjon Pali i Dytë pat thënë se Zoti e ka bërë për ta ruajtur dhe kultivuar...

Kolec Traboini: Grotesku i Sheratonit

Pasi kisha dëgjuar tërë komentet e politikzhbërësve shqiptarë, sepse nuk mund t'i konsideroj kurrë politikbërës, sa kohë që flasin roma për toma, e sa kohë që mbllaçisin në parlament sikur...

D. Kokanozi: Të gjymtuar, por të disiplinuar

Prej më shumë se njëzet vjetësh vërehej një shpërpjesëtim gjithnjë e më i ndjeshëm midis dimensionit tragjik me të cilin pjesë-pjesë rikonstruktohej natyra e vërtetë e diktatorit të Shqipërisë...

Selim Hasanaj: Nëngurra e Istogut (I)

Ideja dhe inspirimi që të shkruaj këtë Monografi për fshatin tim të lindjes , rritjes , gëzimeve , idhnimeve dhe vuajtjeve më lindi qysh se kur isha fëmijë nxënës i Sh. F. „Hysni Zajmi „ në fshatin...

De Martin: Trashëgimtarët e një disfate

Nuk mundet ta mohon askush dhe as historija se,shqiptarët e Kosovës dhe të Shqipërisë janë i njëjti popull,se kanë një gjuhë të njejtë,kulturë të njejtë dhe histori të njejtë.Ajo që e mohon këtë...

Xhevat Rexhaj: Obama - McKein

Vitet e 70 dhe 80 ta ishin vite kur ne shqiptarët nguliteshim para televizorëve dhe shikonim lajmet e orës 17.30- “DITARIN TV” Pra këto vite kishin sjell te shumë familje një aparat të quajtur TV dhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora