E diele, 15.09.2019, 03:44 PM (GMT+1)

Komente

Besnik Prishtina: Feja dhe Kombi (3)

Jemi dëshmitarë se në shekujt e kaluar njerzimi është ballafaquar me ndryshime të me dha historike. Në të kalaurën u krijuan superfuqi të mëdha dhe ato i krijuan perandorit e veta kolosale që u shtrinë nëpër disa konitinente dhe ia...

Besnik Boletini: E ardhmja europiane e Kosovës

Kosova për të arritur një stabilitet në të gjith sferat duhet që patjtër të anëtaresohet në BE sepse vetëm në partneritet me BE-në mund që t’i arrijë synimet për një zhvillim në të gjitha sferat. Kosova në partneritet me BE-në...

Remzi Basha: Prof. Ymer Berisha (1912-1946)

Pas vrasjes së Bajram Currit (më 1925) dhe shpartallimit të cetës së tij. Shabani mori të birrin dhe u vendosën në Fushë-Krujë, ku bleu tokë e shtëpi. Po atë vit atje kaluan nga Gjurgjevijku i Madh edhe dy vllëzërit e Ymerit- Binaku...

Besnik Hysa: Vitet historike?!

Me ardhjen e sistemit shumë partiakë gjatë viteve të 90-ta, të shekullit të kaluar për shqiptarët nuk mbet vit pa qenë historik. Përveç historik çdo vit cilësohej edhe si vit i kthesave e prapë kthesat nuk ndodhnin. Mund edhe të...

Ekskluzive: Suzana Kuqi - Kur fillova pune...

Ndoshta sot shume pak vete do te me kuptojne dhe shume me pak do te me besojne pasi historia e shkurter qe kam per te treguar ka ndodhur jo pak por njezetepese vjet me pare kur isha vajze e re dhe sapo pata mbaruar universitetin...

Fatos Lubonja: Holokausti dhe persekutimi komunist

Sa here degjoj shqiptaret te mburren me faktin se, sipas tyre, ata jane i vetmi popull ne bote qe nuk i paskan dorezuar hebrenjte gjate Luftes se Dyte, me kap nje ndjenje e forte revolte. Them e forte, sepse ne te me perzihen tri revolta...

Arbën Xhaferi: A do të denacifikohet Serbia?

Gjatë konfliktit të vitit 2001 në Maqedoni, takimet ndërmjet subjekteve politike shqiptare dhe maqedonase, me zyrtarët e lartë të UE-së dhe të NATO-s ishin të shpeshta. Në njërin nga to, ku merrnin pjesë z. Solana, z. Paten

Kim Mehmeti: Xhamathyesit ne lagjet e Ballkanit

Pushtetarët e Maqedonisë i ngjajnë një grupi adoleshentësh të papërgjegjshëm, të cilëve nëse nuk ua merr topin me kohë, i thyejnë të gjithë xhamat e dritareve të shtëpive në lagjen ku lozin. E të cilët rëndom luajnë futboll nëpër rrugica...

Mexhid Yvejsi: Kosova ne dimer (+ replike nga Kol Shkodrani)

Pleqtë po thonë se jemi në arbain, tue dalë në hamsin… Kosova në dimër, si edhe në çdo stinë, terrin e ka mbi shpinë, ku shumica e shqiptarëve jeton në varfëri, duke u ngri, duke u mërdhi, duke e pritur të shkretën pavarësi…

Koço Danaj: Megjithatë, do të bashkohen…

Në rajonin e Ballkanit ka më shumë se një dekadë që fuqitë e mëdha, po riparojnë gabimet e së kaluarës. Ato gabime, para një shekulli u realizuan me të drejtën e forcës. Por duke qenë të tilla, krijuan një rajon artificial me...

Behar Gjoka: Martin Camaj i ndëshkuar gjuhësisht

Në historinë e hershme dhe moderne të letërsisë shqipe, figura e Martin Camajt, aq e shumanshme në kontribute shkencore dhe atdhetare, e veçmas në krijimtarinë e gjerë letrare, ka hyrë në shtegtimin e letrave shqipe dhe ka bërë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese