E marte, 21.05.2019, 05:52 PM (GMT+1)

Komente

Nijazi Ramadani: Jeta 63 vjeçare teatrore e Gjilanit

Jeta skenike teatrale  në qytetin e Gjilanit, sipas të dhënave në dokumentet e shkruara dhe të deklaruara është prezente në jetën publike prej 26 marsit të vitit 1944, pra, “ishte një ditë e diel, kur mësuesit dhe nxënësit shqiptar...

Aurel Plasari: Orienti apo hija nga oksidenti?

Një “kulturë europiane” e thjeshtuar vetëm në trajtat e saj “oksidentale”, s’mund të përfytyrohet. Kulturorisht, si dhe shpirtërisht, Europa ngërthen në vetvete gjithë sa ka krijuar hapësira e quajtur “ballkanike”...

Dashnorët e dosjeve

Ata që duan ta shohin kasafortën e dosjeve të mbyllur apo të hapur, janë në majat e politikës shqiptare. Vallja e dosjeve është bërë si vallja e yjeve të Lasgush Poradecit, që thotë “venë e vinë, e venë prapë. Dukuria e dosjeve është si...

Dorian Koçi: Rrugëtimi i identitetit fetar

Ekzistenca e shtetit shqiptar të vitit 13' e në vazhdim do përbente një kuriozitet të veçantë sociologjik për të gjithë ata që do ta ndiqnin nga afër, pasi kërkohej të kryhej pothuajse e pamundura, të ngrihej dhe mbijetonte...

Ndue Ukaj: Deklamimi i poezisë së Nenës Terezë në një CD

Pikërisht në 10-vjetorin e kthimit të së Lumes Nënë Tereza tek Ati qiellor, meshtari i zellshëm Don Marjan Marku, ka përmbledhur poezi, përsiatje, lutje dhe tekste të Nënë Terezës për t'i përmbledh në një CD me titull: "Nëna Terezë: Jeta...

Idriz Zeqiraj: Kamuflimet me Profilizimin Partiak

Në një emision televiziv para fushator dëgjuam prononcimet përkartëse të zëdhënësve partiak për profilizimet partiake. Një mungesë totale sinqeriteti, një përcapje irrituese për të fshehur kahjet partiake. Vëtëm zëdhënësi i Lidhjes...

Maks Velo: Kush më burgosi

Piktori i mirënjohur Maks Velo, në një intervistë për Blendi Fevziun në emisionin e tij të përjavshëm të Tv Klan, “Opinion+”, rrëfen gjithçka për jetën e tij. Arkitekt, piktor, shkrimtar, Velo ndalet që nga ardhja në jetë në Paris, vala e ndjekjes...

Fëmijët dhe abuzuesit

S'ka shumë ditë që trupi i dhjetëvjeçarit Bekim Çenga u gjet i pajetë, tmerrësisht i dhunuar nga dora dhe veprimet monstruoze të Shpëtim Zikos. Gazetat rendën të japin detajet e lajmit të kobshëm, pa marrë parasysh ndjenjat e familjes të...

Ylber Lili : ''Furtuna'' e Sharrit

Duke marrë në konsideratë propagandën e cila u përhap në mënyrë marramendëse lidhur me aksionin e policisë së Maqedonisë në Brodec të Tetovës, të jepej përshtypja se ndonjë dorë e zgjatur kërkonte me qiri...

Kolec Traboini: Idolet e rrejshme të pajtimit

Ka ditë që po percillet me këmbëngulje një Apel për pajtim me popullin serb, pretendim i madh në dukje por që në thelb nuk qëndron. Kryekrejet nuk merret vesh se si mund të bëhet pajtimi me serbët nëpër faqet e internetit, kur populli...

Laureta Mema: Prosti nën hijen e prostitutës…

Është abuzuar shpeshherë me numrin e prostitutave shqiptare në Evrope dhe në Shqipëri. Disa të huaj dashakeq e mbifryjnë numrin për të ulur dinjitetin e popullit shqiptar në sytë e ndonjë vendasi i cili s’ka zgjidhje tjetër veç ta kapërdijë...

Baton Haxhiu: Kush janë këta njerëz?

Gjashtë të vrarë në Maqedoni. Një luftim brenda një feudi të krijuar shqiptar ka bërë që të rikthehemi të logjika e luftës në Maqedoni. Zgjedhjet në Kosovë. Paqartësitë, dilemat rreth statusit
dhe loja politike ka nxjerr njerëz me armë që...

Albert Zholi: Kryeura dhe kostoja e emigracionit ilegal

Vitet e fundit skalionimi i skafeve për transportimin e klandestinëve Shqipëri-Itali është sfumuar në maksimum, për të mos thënë është drejt zeros. Por nga ana tjetër shihet një tentativë kryesisht e vendeve afrikanoveriore dhe atyre...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese