E merkure, 17.07.2019, 02:23 PM (GMT+1)

Komente

Sokol Balla: Zemëratë ndaj një shteti “kurvë”

Dikur kur kaloja kufirin maqedonas apo atë malazez, gjithmonë më vinte keq për Shqipërinë. Sidomos nëse kalon pikën e Tushemishtit, trishtoheshe kur shikoje se dhjete metra më tutje, niste gjelbërimi, ndërsa në anën tonë...

Lufta për Vlorën

Veç tri ditë, pasi policia tërhoqi zvarrë nga barrikadat, protestuesit që pengonin hyrjen në Pyllin e Sodës të makinerive të Petroliferës, në Vlorë duket të ketë rënë një si kapitje, nga ato që të shtyjnë të kapësh ndonjë karrige në ndonjë...

Hajdin Islami: A do ta heq Qeveria Thaçi planin ABC të KEK-ut?

“Unë këtu në Çabër ju gjeta në terr ashtu siç e gjeta edhe Kosovën dhe do të bëjmë çmos që ta stabilizojmë situatën energjetike në Kosovë që për ne është e papranueshme kështu siç është” ishin këto fjalët e para të Kryeministrit...

Albert Zholi: Profil - Liri Berishës

Ndërsa ngjarja më e madhe e vitit 2007-të është vizita e zotit Bush në Tiranë, jo i pakët ka qenë kontributi i zonjës Liri në pritjen që iu bë presidentit. E mbarsur që në gjenezën e saj me traditat më të bukura shqiptare  të pritjes së...

Baki Ymeri: T´i njohim figurat tona kombëtare

Ish/kandidati për përfaqësimin e komunitetit shqiptar në Parlament, prof. Xhelku Maksuti është i njohur në historiografinë rumune përmes emrit Gelcu Maksutovici. U lind në Plojesht, më 8 mars 1923, nga një baba shqiptar dhe...

Ndue Ukaj: Lidhjet e letersise shqipe me biblen

Probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare të letërsisë shqipeNdryshe nga letërsia shqipe, që ka një moshë relativisht të vjetër,kritika letrare shqipe, si pandehmë e letërsisë, është relativisht evonshme. Dhe, si e tillë...

Anna Di Lellio: Lufta e ardhshme në Kosovë

E kaluara na mëson se Serbia është kërcënimi kryesor i sigurisë në Ballkan edhe atëherë kur përdor gjuhën e paqes dhe ligjit. Fuqitë perëndimore nuk duhet t‘u besojnë udhëheqësve aktualë serbë dhe të mësojnë nga gabimet e tyre, duke...

Mentor Kikia: Kur ta mbyll deren edhe Maqedonia!

Në një kohë kur Shqipëria, Maqedonia dhe Kroacia janë përgatitur për të marrë një ftesë të përbashkët për në NATO, në Samitin e prillit në Bukuresht, një ndodhi ballkanase trazoi në mënyrë të papritur ujërat e politikës nacionaliste...

Koço Danaj: Sa shumë talebanë ka në Shkup?

Midis dhjetëra arsyetimeve, justifikimeve apo etiketimeve, fjala Taleban, u shkon më për shtat politikanëve maqedonas. Vendimi i fundit i tyre për të rivendosur një regjim vizash të ngjashme me BE-në në marrëdhënie me shqiptarët...

Bahtir Hamza: Dhuna, loje apo trashegimi e cuditeshme!

Dhuna m’i dha rrugët e mërgimit, nga sistemi paraprak komunist, dhe tani i mbetur këtu nga situata aktuale e cila mbretëron në Kosovë, mendoj a thua ku mundemi të gjejmë zgjidhjen e mbarë,  mbarëkombëtare!...

Skënder Minxhozi: Një fqinj i kompleksuar

Nga Brukseli lajme të mira, nga Shkupi të këqija. Ky është paradoksi më i fundit në dosjen e lëvizjes së lirë – më mirë, të lëvizjes së pamundur, për tre milionë banorë të Shqipërisë. Ndërkohë që Bashkimi Evropian do të fusë...

Dorian Koçi: Gjakmarrja dhe Shteti

Diplomati italian Pietro Kuaroni në librin e vet “Valixhja Diplomatike” përshkruan se kur ra në kontakt për herë të parë me malësorët e Veriut në qytetin e Shkodrës,iu dukën si përfaqësues të shoqërisë mesjetare të viteve 1000. Kjo...

Kastriot Myftaraj: Edi Rama si Nadiri, e bëri Pezën Burgajet

Kur para disa vitesh Edi Rama solli një iluzionist me emrin Nadir për të cilin u tha se do të hidhej nga maja e Hotel «Tiranës», dhe për këtë gjë u mbush plot Sheshi «Skënderbej», ky doli të ishte një mashtrim i Edi Ramës, se atë truk...

Ndue Dedaj: Rruget e "kronikes se zeze"

Ku po vemi kështu, Shqipëri? Përditë me arkvarr mbi supe? Si në ditët e fundvitit që lamë pas, si në javën e parë të vitit që nisëm? Vetëm shtatë ditë ka që ka hyrë 2008-a dhe rrugët e Shqipërisë gjithandej janë përgjakur. Viktimat...

Andrea Stefani: Vlora dhe besa e pambajtur e Sali Berishes

Ajo që po ndodh këto ditë në Vlorë është një tjetër episod i përplasjes së detyruar të vullnetit të lirë të qytetarëve me arrogancën autoritariste dhe të pabesë të qeverisë së Kryeministrit Berisha. Në njërën anë janë qytetarët që duan...

Dorian Koçi: “Rusia e madhe” dhe Ballkani imagjinar

Shkrimtari i madh rus Nikollai Gogol e përfundon romanin e vet të famshëm Shpirtëra të Vdekur me një përshkrim poetik për fatin e Rusise së madhe që sipas tij ishte “një trojkë që rendte pafundësisht përpara” ne stepat...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese