E diele, 15.09.2019, 03:34 PM (GMT+1)

Komente

Gjergj Fishta: Kosova është e jona

Serbët i janë vënë punës seriozisht. Duan me çdo mjet e me çdo mënyrë ta bëjnë të tyren përgjithmonë Kosovën tonë. Nuk gjendet në tërë Evropën një tjetër minoritet që të vuajë aq sa vuajnë kosovarët në Serbi. Asnjë e drejtë...

Enver Bytyçi: Lamtumirë, Serbi! Lamtumirë, Lindje!

Deklarata për shpalljen e pavarësisë do të publikohet nesër më 17 shkurt nga ana e Parlamentit të Kosovës dhe do t'i thotë përfundimisht “Lamtumirë” Serbisë. Ndërsa ne shqiptarët do t'i themi de jure “Lamtumirë” Lindjes. Nga ky...

Ramazan Sula: Dhimbje

Shqiptarët, falë karakteristikave gjenetike, kanë treguar se janë shumë të durueshëm në përballimin e vështirësive që u ka imponuar koha, madje dhe dhimbjet e përmasave tragjike. Veçanërisht janë dalluar në përballimin e dhimbjeve fizike...

Esat Stavileci: Berja e shtetit te Kosoves

Vetë statusi i ri i Kosovës, "pavarësia e mbikëqyrur" e saj do të përbëjë njërën prej sfidave më të mëdha për Kosovën. Edhe pse thuhet se nuk ekziston mundësia e përsëritjes së UNMIK-ut nëpërmjet BE-së, është fakt i...

Kadri Mani: Polemikë me mikun tim Ndue Ukajn

Katundarçe thuhet: vdekjen e kam menduar, e pse ju merrni mundin ta mbroni dhe t’ia falni mëkatet mëkatarit të përjetshëm- Kadaresë, nuk do ta mendoja kurrë dhe edhe tash, nuk po mund të besoj se s’keni qenë në një gjendje transi apo dehje...

Jonel Kristo: Pertej krizes se cmimeve

Më duhet të jap një këndvështrim ndryshe për të njëjtin problem. Nga pikëpamja profesionale, si ekonomist, hapi i parë që mund të bëj është të mos limitoj diapazonin e krizës aktuale ekonomike vetëm në kuadrin e çmimeve të...

Kosova dhe Dhelpra e Ballkanit

Zgjidhja e çështjes së Kosovës përmes shpalljes së pavarësisë së saj provokon ankthe të mëdha në Bukuresht, madje dhe në nivel autoritetesh.  Kjo kjo vjen si pasojë e faktit se si sipas një sqenari, do të pasojë pavarësia e...

Arabia Saudite ndalon “Trandafillat e Kuq”

Ky vendim eshte marrur nga “Instituti i Reklamave dhe i Virtyteve si dhe te Masave paraprake te veseve” me rastin e 14 shkurtit, “Festes se te Dashuruarve” e cila festohet ne te gjithe boten si “Festa e Shen Valentinit”...

Kadri Mani: Anti-Kapllan Resuli-Burovic

Kur shkrimtarit (dhe shkencëtarit!) nuk i përmendet emri vite me radhë, lexuesit (me të drejtë) mund të pyesin: është ai person midis të gjallëve!? Zotni Kapllan Resuli, më datën 15-16.8.2007 Alb-Shkenca e kishte tubimin...

Balil Gjini: Sulltanët e mëdhenj të këtij vendi të vogël

Jo shumë larg Tiranës (i gjithë vendi ynë është aq i vogël, sa mund të paloset e të futet në xhep si një kartëpecetë dore), gjenden ca vende të tjera që tironsit i quajnë me një përbuzje të lezetshme “provinca”. Rrugët që nisen drejt tyre...

Kadri Mani: Polemikë me Selim Hasanaj

Të nderuar lexues, që Selim Hasanaj është një person i paekuilibruar, po paraqes këto fakte nga vetë Selim Hasanajt, ai shkruan në shkarravinën e tij: -“I DASHTUNI BACA KADRI... i sëmur... AHMAK”- pra, Selimi qenka i...

Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese