E diele, 15.09.2019, 03:37 PM (GMT+1)

Komente

Fan Noli: Ju tregoj padrejtësinë mbi Kosovën

Ne të nënshkruarit, anëtarë te Komitetit Kombëtar Shqiptar të Gjenevës, si zëdhënës besnikë të vullnetit të popullit shqiptar, kemi nderin të shprehim mirënjohjen tonë ndaj Qeverisë së Madhërisë së Tij Britanike, dhe veçanërisht...

Mustafa Nano: Pavaresia erdhi. Po tani?

Ajo që pritej, ndodhi. Kosova shpalli pavarësinë prej Beogradit. Duhet theksuar kjo: prej Beogradit. Me fjalë të tjera, qysh prej ditës së diel, datë 17 shkurt 2008, Kosova nuk është më pjesë e entitetit shtetëror serb. Serbët...

Veton Surroi: Letër babait

Do të jem në rrugën “Nënë Tereza” pasi që të shpallet sot pavarësia e Kosovës. Tri momente do të më bien në mend. Në njërin, ti, Flaka dhe unë do të ishim në këtë rrugë, që atëherë quhej “Mareshali Tito”, duke festuar Vitin e Ri...

Abdullah Prapashtica: Dëshmi e një ngjarje historike

Skena politike në Kosovë para viteve të tetëdhjeta përbëhej nga tri rryma politike: 1. Rryma Autonomiste Titiste që merrte pjesë në pushtet; 2. Rryma për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë dhe 3. Rryma për Republikën Shqiptare...

Bush, letra e plote derguar Presidenti Sejdiu

Ne emer te popullit amerikan, une njoh Kosoven si shtet te pavarur dhe sovran. Ju pergezoj Ju dhe qytetaret e Kosoves qe keni marre kete hap te rendesishem ne zhvillimin tuaj demokratik dhe kombetar. Ne kete rast...

Gezuar Pavaresine e Kosoves sone!

Kombi shqiptar tregoi vitalitetin e tij ,i tregoi botes se qyteteruar se sa shume e duan DEMOKRACINE ,PAQEN ,LIRINE DHE PAVARESINE! Rrofte Kosova ! Rrofte Shqiperia! Rrofte ADN-ja SHQIPTARE kudo...

Hajdin Islami: Të faleminderit shteti im Kosovë!

Fatmirësisht edhe unë si shtetas i Kosovës dhe miliona shqiptarë të tjerë të Kosovës, Shqipërisë, Maqedonisë, Luginës së Preshevës, Malit të Zi, Çamërisë dhe viseve të tjera të banuara me shqiptarë pata fatin më të madh...

Kadare: Shqiptarët janë popull me fat

Janë dashur tri ditë insistime të vazhdueshme për ta bindur shkrimtarin e madh shqiptar Ismail Kadarenë që të japë një intervistë për ngjarjen e madhe që do të ndodhë sot, pavarësinë e Kosovës. “Shumë e bukur...

Muharrem Sfarqa: Urime pavarësia Kosovë

Ne bijtë dhe bijat tua Kosovë kur ta kthyem shpinën dhe morëm rrugën e kurbetit, të kujtohet se ishim shumë të rinjë tek po deshironim të shijonim jetën, por qe do që në kërkim të saj fati ynë ishte që një kohë të gjatë të jetës ta kalojmë...

Agim Gashi: Dita e Pavarësisë

Moj Kosovë me qiell të kaltër
Moj Kosovë moj zemërpastër,
Sot po zbardhë e lumja ditë
Ajo  ditë që e ke pritë...

Lidhja Shqiptare në Botë: Gëzuar Pavarësinë e Kosovës!

Sot, në këtë datë historike për Kombin tonë, kur sakrifica shekullore e shqiptarëve po kurorëzohet me sukses, kur ëndrra qindvjeqare e brezave po bëhet realitet dhe po përmbushet amaneti i heronjëve tanë, në emër të Kryetarit...

Sabir Krasniqi: Gëzuar pavarësinë Kosovë martire

Mbi supet tua qëndron barra shekullore. Barra e rëndë e padrejtësive të mëdha, që u bënë mbi ty Kosovë. Barra e padrejtësive historike; Barra e padrejtësive politike; Barra e padrejtësive demokratike;...

Selim Hasanaj: Urime ditelindja e dardanise

Urime dhe e gëzofshim neve brezat e tanishem, e trashëgofshin neper mijvjeqar brezat që do vijnë.
BEKIMI I ZOTIT qoftë gjithmonë me popullin shqiptar ashtu sikur ishte sa patem Presidentin Ibrahim Rugova dhe Ai me at Bekim na...

Edhe pak orë na ndaj deri tek Pavarësia e Kosovës

Atmosfera festive në ditën e djeshme dhe të sotme ka shënuar fillimin e kremtimit të Pavarësisë së Kosovë edhe në qytetin e Vushtrrisë, vetura të shumta me flamuj shqiptar dhe amerikanë si dhe këngë patriotike të shoqëruara...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese