E diele, 19.01.2020, 04:10 AM (GMT)

Komente

Adnan Abrashi: Fjalët dhe (pa) rëndësia e tyre

Që nga mëngjesi e deri në mbrëmje, ne jetojmë dhe e vejmë në lëvizje veten me fjalë. Ka shumë njerëz që edhe kur flenë flasin. Andaj, ne edhe kur flemë, jemi të ngarkuar me fjalë. Fjalë, fjalë, vetëm, fjalë... Siç duket, nuk ka...

Albert Voka: Rrënjë të përbashkëta rumuno/shqiptare (I)

Derisa sllavët e kanë përqafuar krishtërimin para 1.000 vitesh, rumunët, arumunët dhe shqiptarët, përmes stërgjyshërve të tyre trako/ilirë, janë të krishterë që nga paraqitja e kësaj feje. Prej këtu dhe buron tolerance e rumunëve për t’u...

Ali Podrimja: Gjonlekajt

Pranoj se nga Gjeka, botues kryesisht në gjuhën angleze i veprave kapitale nga letrat shqipe siç është “Kanuni i Lekë Dukagjinit” i Gjeçovit, veprat madhore të Faik Konicës si dhe të shumë të tjerave, zbulova atdhetarizmin...

Skender Korça: Projektet te financuara në Kosovë

Njerëzit e mirë të Kosovës nuk do të presin gjatë përpara portës së kyçur të ardhmërisë, duke ngrënë vetveten e duke pritur të bëjnë sehir për të marrë të holla nga projektet që do finacohen në të ardhmen në Kosovë nga...

Bogdani i mërguar i Prof.Dr. At Jak Marlekaj (1906- 2003)

Mirënjohje për albanologun At Jak Marlekaj, ndër themeluesit e bibliotekës françeskane në Shkodër. Me veprën “Pjetër Bogdani e Shqipnia e kohës së tij” ai na jep fakte të reja mbi humanistin e madh, nxjerrë nga arkivi...

Kim Mehmeti: Lot dhe djersë

Atë ditë, kur njerëzit do bëhen të pandjeshëm ndaj fatit të tyre, kur askush askujt nuk do t‘i besojë, kur nuk do ketë vlerë as ndershmëria, as cilido virtyt boshtor i njerëzimit, pra nga dita kur një popull bëhet i pandjeshëm ndaj asaj...

Skender Korça: Mbrojeni shkollën e parë shqipe në Kosovë

Jo larg, në komunën e Vitisë, në fshatin Stubëll, fshat në Malësinë e Kardakut daton njesimi i kohës së ringjalljës, i gjetjës së pishës për të ndritur Kombin, për të mos mbetur të verbër kurrë dhe kështu të i themi sikur I kemi thënë...

Adnan Abrashi: Njeriu dhe koncepti i zotit

Zoti e krijoj njeriun nga dheu dhe ia dha shpirtin si shkëndia e dritës së vet." Kështu thuhet në librat e vjetra religjioze. Figurativisht konstatimi i shprehur është plotësisht me vend, sepse njeriu si krijesë fizike racionale është një...

Skender Korça: Përfaqësimi diplomatik

Kjo është çështja. Nuk mund te numërohen arsyet përse, por shteti do përfaqësim, sidomos në shoqërinë tonë kështu si jemi, kanë krijuar njëlloj "frike" për shtetin se si do përfaqësohet. Prandaj nuk dihet se sa të gatshëm...

Skender Korça: Etika në Parlamentin e Kosovës

Në mjaft studime serioze bashkëkohore konkluzioni përfundimtar e përmbledhës i përmbajtjes së historisë së etikës së Kohës së Re  në Kosovë, pranon si thelb të saj një kalim radikal e të pakthyeshëm nga kultura e...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese