E diele, 24.03.2019, 08:11 PM (GMT)

Komente

Idriz Zeqiraj: Guximi i tepëruar i Kadrisë

Deklarimi serbez i Kadri Veselit nga tribuna e Parlamentit të Kosovës, se "unë kam luftuar me pushkë në dorë në luftën e Kosovës", e konsiderojmë si guxim të tepëruar, në gënjeshtrën e tij të madhe-bjeshkë, madje publike. Kjo na kujton një bisedë në mes të një serbi dhe të një shqiptari:Serbi: "Përse lufton ti?"...

Brahim Avdyli: A e humb Kosova një të tretën e saj?

Megjithëse ma morën mjekët e Zvicrës tërë kohën nëpër konsultime e nuk ia qëllojnë gojës, sepse “goja e tregon ate çka ka barku” apo “si ke jetuar deri tani”, d.m.th. më keq se sa nga armiku më i tmershëm në vendin e lindjes, por kësaj here po detyrohem që ta shkruajmë ...

Reshat Nexhipi: Marrëveshja e Ohrit dhe zgjedhjet presidenciale në Maqedoni

Po filloj me këto të fundit. Nëse, liderët e partive tona, nuk merren dot vesh me njëri tjetrin për kryetar të përbashkët shqiptar, derman  vetëm shkuarja përsëri te ,,bosi,, për një platformë të dytë, por, me kusht, sicili të marrë me vete maskë dhe para takimit  ta vendosë në ...

Fahri Xharra: Pse sllavët e Ballkanit, i kërkojnë gjurmët e pellazgëve?

Në kohën kur nga institutet e larta shkencore shqiptare të historisë, kërkohet nga ne që mos shkojmë “ aq larg në histori” duke hulumtuar për pellazgët, sllavët e bëjnë të vetën, gjejnë burime të sakta ( të cilat egzistojnë) të cilat ne shqiptarët ose nuk i kemi ditur ose nuk kemi ...

Dedë Preqi: Edhe ky përvjetor e gjenë Kosovën në koridor!

Viti 2008, ishte dhe do të mbetët ngjarja më e madhe e shqiptarëve në historinë kombëtare, që nga shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë me 28 Nëntor 1912. Kjo ngjarje është një kthesë e madhe historike, edhe pse ishte një rrugëtim i gjatë, durimi i kalitur dhe vullneti i populli ...

Sahit Shala: Ku jemi nisë, ku jemi duke shkuar?

S’do mend se çdo shqiptar e di se nuk është e domosdoshme të jesh as historian dhe as analist që të thuash disa fjalë për historinë tonë të lavdishme. Ne dikur ishim komb i mbarë, komb i fjalës dhe i besës, i burrërisë, i pushkës e i penës dhe kaluam vështirësi e vuajtje nga më të vështirat në historinë e kombeve të Ballkanit, e ndoshta edhe më ...

Anton Marku: ‘‘Opinionistët’’ e diasporës

Është e drejtë e pamohueshme e secilit që të shprehet lirshëm. Por para se ta bëjnë këtë duhet kujdesur që mendimet e tyre, sidomos ato që botohen të ju përshtaten një standardi së paku minimal. Deri këtu nuk ka asgjë të keqe. Ajo nis në çastin kur këto shkrime botohen dhe ...

Ilir Çumani: Jetimja e harruar...

“Padashur pashë emrin tënd të shkruar/, Në gurin e një  varri të vithisur/, Nga mendja ime ishe krejt i shuar/, Si një qiri i vjetër i braktisur…/”. Nuk  e di përse këto vargje të poetit të madh Dritëro Agolli më erdhën ndërmend, tek po meditoja i përhumbur me dhimbje, pranë një varri të ndodhur në periferi te Sarandës...

Fahri Xharra: Malazezët nuk janë sllav, e as serbë- shkruan Milan Qosoviq

Kush janë malazezët, pyet studjuesi Miroslav Qosoviq ? Ai e ka edhe përgjegjen ; malazezët janë vendor në tokat e tyre të cilët gjuhën sllave e morrën nga ndikimet e kohes. Të njëjtën e shkruan edhe akademiku i CANU-s Petar Vlahoviq ( Akademisë së Shkencave të Malit të Zi ) në studimin e tij për antropologjinë fizike të malazezëve...

Engjëll Koliqi: Letër e hapur liderëve dhe popullit

Shumë të nderuar liderë institucionalë dhe politikë, shumë të dashur vëllezër e motra – popull i Dardanisë, të pëllëmbës gjeografike të quajtur Republika e Kosovës, me urimin për mirësinë dhe mbarësinë tonë të përgjithshme, po ju drejtohem, nga larg, me këtë letër të ...

Gani Qarri: Të qajmë apo festojmë për Kosovën

Përderisa heroi i kombit Isa Buletini qysh në vitin 1913 të shekullit të kaluar, para diplomatëve të Fuqive të Mëdha, me krenari deklaronte; "Unë jam mirë, kur është mirë Shqipëria", kuslingu Hashim Thaçi, për më tepër se një shekull më vonë, po dëshmon të kundërtën dhe tregon hapur se është në gjendje...

Fahri Xharra: Mos e ngucni flamurin e Skënderbeut!

Bota e qytetëruar nuk duhet t’i lejojë këtë pasardhës të Ilirëve e të Pellazgëve të lashtë që të zhduken. Raca e tyre ka lindur Pirron, Aleksandrin e madh, Shën Jeronimin, Konstandinin, pesë perandor të tjerë Romak, Papa Kelmentin XI, Skënderbeun, Krispin dhe shumë ...

Albert Habazaj: Jo hidrocentrale në Lumin e Vlorës!

Përnjohje fizike. Treva e Lumit të Vlorës ose lugina e Lumit të Bardhë, sipas studiuesve, karakterizohet nganjë trashëgimi komplekse arkeologjike, historike, etnografike, folkorike, biozoologjike, gjeologjike e gjuhësore, që jetojnë dhe ndërtojnë ekonominë e tyre sidomos me punët e bujqësisë...

Reshat Nurboja: Shembulli 86

Komuna e Pejës, këto 5 vitet e fundit ka emertuar rrugë e rrugica në mënyrë paushalle e sipas kritereve dhe interesave individuale e grupore kryesisht të atyre partiake…Kjo çasje oportuniste, injoranca, padituria, joprofesionalizmi dhe servilizimi pothuaj i të gjithë sistemit...

Fahri Xharra: Xharra, Pellazgofobia e Akademisë së Shqiperisë!

Ta njohim Profesorin : Emil Lafe lindi në vitin 1938, është gjuhtar shqiptar. Ka kryer studimet në Universitetin e Tiranës në vitin 1959 dhe prej atëherë ka punuar në këtë universitet dhe në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të Akademisë së Shkencave. Ka qenë ...

Dedë Preqi: Hashim bëhu burrë, o sot, o kurrë!

Po e dimë se diçka po të mundon z.president, por bëhu burr dhe tregoj popullit tënd,  se çka po të mundon aq shumë dhe ky popull do ta jepte përkrahjen, sepse përveq se të ka zgjedhur president të vendit, të ka edhe bimë të vetën, të një gjaku dhe të një rrënje kombëtare...

Skender Jashari: Kriminelë e analfabetë edhe në Polici, Prokurori, Gjykata, Shkolla të Kosovës, për interes të krimit, të politikës dhe të Serbisë

Tashmë  pasojat  jemi duke i pa. Për  fat të keq edhe një viktimë më shumë, duam të jenë  viktima e fundit, por  gjasat janë  të vogla, sepse  me siguri mund të themi që edhe  qindra a   mijëra viktima të tjera, të  veprave  të ndryshme  kriminale do t’i shohim, e mos të  flasim për mijëra  raste  tjera ...

Astrit Lulushi: Krenari pakokë

Shqipërisë duhet t’i vij turp nga vetja kur sheh njerëz me talente që braktisin vendin dhe e gjejnë veten në shoqëri që krijon mundësi. Ermal Meta, Dua Lipa, Bebe Rexha, Rita Ora e të tjerë janë bërë me famë në botë. Por pse Shqipëria duhet të krenohet? Eshtë turp ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese