E shtune, 19.10.2019, 03:25 AM (GMT+1)

Komente

Mëhill Marku: Komisari që mori pjesë në luftë

Një nga faqet më të lavdishme të Flotes Luftarako Detare të Shqipërisë ka qenë ajo që ne shpesh e quajmë :" Epoka e Nendetseve Shqiptare", që për 40 vjet rresht ,1958÷1998, si njësi speciale e ushtrisë tonë vigjëlojë ditë e natë, nen ujë e mbi ujë, në Adriatik , Jon e Mesdhe në kryerjen e detyrave të kohes...

Enver Bytyçi: Kandidatët më të mirë pas pavarësisë!

Që në momentin kur u mbyll afati i krijimit dhe regjistrimit të koalicioneve parazgjedhore diskutimi më i madh në opinion lidhet me atë se kush do të jetë kryeministër i ardhshëm i Kosovës! Nëse nuk do të funksionojë konspiracioni alla shik-as i Edi Ramës dhe Hashim Thaçit, i mbështetur nga Aleksandër Vuçiç...

Reshat Kripa: Lufta patriotike e Vlorës

3 shtator 2019, nëntëdhjetenëntë vjetori i luftës së madhe patriotike të Vlorës, asaj lufte të madhe në krye të së cilës ishin tre figurat më të shquara të historisë së këtij kombi, Shahin Nuredini, Qazim Koculi dhe Qazim Kokoshi dhe që përfundoi me hedhjen në det të pushtuesve italianë që kishin zaptuar Vlorën e flamurit të 1912-ës...

Prend Buzhala: Jeniçerizmi historik dhe Jeniçerizmi modern (2)

Kombi ynë, përgjithësisht shoqëria jonë tashmë ka krijuar, nga resurset e veta, xhelatin e vet.Jeniçerin e vet modern.Sa grupe jeniçerësh i formuan, as lapsi nuk e rrok.Mjaftonte që në politikë të paraqiten, bie fjala, si ithtarë me maskën e frymës rugoviane, dhe brenda ditës të shndërrohen në hanxhinj politikë...

Fahri Xharra: Dëgjo o populli im!

Me mundësitë e mia e kam ndarë dhimbjen me popullin tim. Unë, duke lexuar për ne u brumosa dhe u dashurova në kombin tim sepse në momente të vështira ku shihej karakteri ynë , karakteri i vërtetë i një kombi  ne dolëm faqebardhë. Por fatkeqësisht i pava edhe të metat të cilat u paraqitën pas luftës së fundit ; disa të meta...

Prend Buzhala: Jeniçerizmi historik dhe Jeniçerizmi modern

Fjalori i shqipes kështu e përkufizon fjalën jeniçer: "JENIÇER m. sh. hist. Ushtar këmbësor i trupave të zgjedhura osmane, që ishte marrë zakonisht nga të krishterët e vendeve të pushtuara prej Turqisë ose ishte zënë rob dhe që në vogëli ishte stërvitur e përgatitur për luftë...

Dedë Preqi: Lindja e diellit në mes territ

Kosova ishte në mes territ dhe ferrit, dhe dielli ishte rrezatim i largët për të, kur në shpirtin e saj kishte vetëm sovran të brendshëm shpirtëror dhe revulucion shpërthyes, dhe nëse e kemi e parasysh sot, duhet të përqëndrohemi në rregullat e jetës dhe kohës, sepse tregimet e tragjedive të saj nën okopimin serbo-sllav dhe më herët janë refrene ...

Prend Buzhala: Rrena si virtyt serb

Dobrica Qosiq është i njohur për idenë e tij të ndarjes së Kosovës mes Shqipërisë e Serbisë, menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore... dhe këtë pikëpamje e ka përsëritur edhe më vonë... Qosiq ka mirënjohjet më të larta shtetërore e nacionale serbe, pikërisht pse ka deklaruar: "Rrena është interes i shtetit serb."...

Blerim Latifi: Katastrofa më e madhe njerëzore në histori

Sot njerëzimi kujton 80 vjetorin e fillimit të Luftës së Dytë Botërore, katastrofa më e madhe njerëzore në histori. Llogaritet se në këtë konflikt humbën jetën mbi 75 milionë njerëz, anë e mbanë botës. Për shqiptarët e Kosovës kjo luftë ishte shembull i fatit në fatkeqësi, sepse po të mos ndodhte kjo luftë, sipas marrëveshjes serbo- turke...

Fran Gjoka: Të gjithë flasim për tolerancën

Tolerancë, më shumë tolerantë, pak dhe aspak tolerant etj. dëgjojmë gjithnjë e më shpesh. Një term, që sa vjen e bëhet pjesë e bisedave tona në marrëdhëniet e përditshme, në jetën publike e administrative. Sot shoqëria shqiptare, familja a individi, krahas përparimeve, shpesh po zgjidhen në rrugë tradicionale...

Fahri Xharra: Andrea Aleksi - i harruar nga ne!

Andrea Nikollë Aleksi,  i njohur edhe si Andrea Alessi ose Andrija Aleši ka qenë një arkitekt , piktor dhe skulptor me zulmë , njohur si një nga artistët më prestigjioz në kohën e Renesancës Dalmatine. I lindur në Durrës me 1425 , dhe i cili vdiq në Durrës me 1505 .Gjatë kohës së Republikës së Venedikut , ai i vendos në Split të Dalmacisë  ...

Florim Zeqa: Rasti i humbur për ndryshim!

Rasti i humbur historik për arritjen e marrëveshjes për një koalicion parazgjedhor LDK-LVV, i ka zvogëluar në minimum mundësitë e ndryshimit politik në këto zgjedhje.Kalimi i afatit ligjor për koalicione parazgjedhore shënoi fundin e shpresës së qytetarëve për ndryshime pozitive në këto zgjedhje...

Fahri Xharra: Maskarenjve shqiptarë të Maqedonisë u duhet çjerrë maska

Të fshehur në gëzhojën e  qellimëve  perfide; çkombëtarizimin e shqiptarëve të Maqedonisë e të “stolisur “ me flamuj kombëtar , plisa dhe fjalë të mëdha “atdhetarije”, lloji i Atij i sjell shumë dëme vetdijes shqiptare ( ashtu të dobësuar ) , me mënyrat më të ndryshme .Ai  nuk është vetem , ai është i mbajtur fortë...

Blerim Latifi: I zhdukuri i parë i Luftës në Kosovë

Në ditën ndërkombëtare të të zhdukurve, kam zgjedhur të përkujtoj të zhdukurin e parë të Luftës në Kosovë, Idriz Idrizin nga Prekazi. Ka qenë mirëmbajtës i objektit të shkollës fillore të Prekazit. Me pagën e vogël që merrte mezi e mbante familjen e tij, por varfëria ekstreme asnjëherë nuk ia kishte cenuar mirësjelljen dhe urtësinë që kishte...

Fahri Dahri: Realiteti ynë

Vendi ynë, i ndodhur në këtë pozicion gjeografik që të parët tanë na e kanë zgjedhur,  ka si trashëgimi edhe disa veçori dalluese ndaj popujve të tjerë. Kështu bie fjala, ne shquhemi “pak” për ekstremizëm, rrëmbehemi fillimisht, këmbëngulim, tregohemi  “pak” kokëfotë dhe për një “plesht djegim jorganin...

Zenel Çeliku: Çfarë pritet të ndodh në Shqipëri?

Ka rreth një vit që Shqipëria është mbërthyer në krizë të thellë politike, ndërkohë që shqiptarët presin që vëndit tonë ti hapen rrugët për t’u bërë pjesë e familjes europiane. Opozita shqiptare përpara shumë skandalesh me të drejtë kërkon zgjedhje të përgjithshme dhe lokale të parakohshme me një qeveria tranzitore dhe pa Edi Ramën ...

Blerim Latifi: Çubrilloviqi dhe të korruptuarit e sotëm

Pas postimit që bëra për Ramë Bllacën, postim në të cilin përmenda edhe Projektin serb të shpërnguljes së shqiptarëve, të hartuar nga Vaso Çubrilloviqi me 1937, kam marrë me dhjetëra e dhjetëra pyetje nga qytetarë të ndryshëm, të cilët kërkojnë më shumë shpjegime rreth këtij plani. Është vërtet e habitshme sa pak njihet libri i Çubrilloviqit tek ne...

Fahri Xharra: Serbët i ankoheshin perandorisë Osmane për “krimet” shqiptare

Sa të  “aftë “ shqiptarët, si në kohën e turkut,  të Jugosllavisë së vjetër, Jugosllavisë se re  bile edhe sot në Kosovën shtet  ishin dhe janë shumë “zullumqarë” ndaj serbëve .  Serbët “e mjerë “ kurrë  “ nuk e ndienin vetën të lire “ nga  “agresiviteti “ i shqiptarëve se pushteti  i të gjitha kohërave që i përmenda më sipër  “ishte  në anën...

Aurel Dasareti: Largoni klounët nga politika shqiptare

Një politik-bërës tipik shqipfolës gjysmë-analfabet, hajdut dhe tradhtar është një zagar me një lëkurë kaq të trashë, saqë vetëm për shkak të indiferencës dhe mentalitetit tënd prej provincialisti mund të qëndroj ngritur në këmbë edhe pse nuk ka shtyllë kurrizore...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese