E diele, 05.02.2023, 01:29 AM (GMT)

Mendime

Prend Buzhala: Vrasja e besimit shoqëror

Është e tmerrshme (do të thosha: edhe kriminale), kur të diplomuarit e shkencave natyrore emërohen si zyrtarë administrate apo kur të diplomuarit me profile joarsimore, emërohen drejtues arsimi nëpër shkolla a institucione komunale... dhe kur të diplomuarin e vendosim në një vend pune për të cilin nuk ka bërë studime...

Florim Zeqa: Ata që nuk dinë me qeverisë kthehen në uzurpatorë!

Edhe në vitin e sapohyrë 2023, shumë tema të vjetra do t’na përcjellin edhe përgjatë këtij viti, e mbase edhe për disa vite të tjera në vijimësi, si probleme që kërkojnë zgjidhje. Pa dyshim tema numër 1, apo më e nxehta e vitit 2023 do të jetë dialogu me Serbinë në Bruksel për Asociacionin e komunave serbe në veri!...

Kalosh Çeliku: Pritja e Vitit të Ri me Poezi

Lidhja e Shkrimtarëve Shqiptar në Maqedoni njëzeteshtatë vjet (27) me radhë e organizon dhe e mbanë Manifestimin Kulturor Tradicional Ndërkombëtar: TAKIME NËN RRAP XXVII 2022, në Shkup dhe Kërçovë. E kaloi Koronavirusin, “armikun e padukshëm” (2020)...

Enver Bytyçi: Bashkëpronësi serbo-shqiptare në Portin e Durrësit?!

Muajin e kaluar që lamë pas Shqipërinë e ka vizituar një delegacion i doganave të Serbisë. Delegacioni është kryesuar nga drejtori i Përgjithshëm të Doganave Serbe. Ai ka qëndruar së paku dy netë në Tiranë, si dhe ka bërë një vizitë në portin e kontinierëve në Durrës. (Porto Romano). Gjatë vitit që sapo lamë pas, drejtuesit...

Florim Zeqa: Shteti është i të gjithëve, të gjithë jemi të shtetit!

Viti që e lam pas, ishte njëri ndër vitet më të rënda ekonomike. Atë që e kemi parë dhe përjetuar gjatë vitit 2022 ishte përballje me varfërinë dhe thyerjet shpirtërore nga denigrimi social. Përjetuam tronditje të thella nga rastet e njëpasnjëshme të dhunës në familje, të vrasjeve serike të motrave dhe nënave tona!...

Kimete Berisha: Pushteti m'i mori edhe shokët!

1. Asnjëra parti nuk më ka ftuar në ndejat e fund-vitit me gazetarë e opinionistë. Që do të thotë: ose unë nuk jam gazetare ose veç mua më marrin seriozisht.2. Në daç më besoni - në daç jo, prej se Albin Kurti është në pushtet, as shokët që i njoh qe '100' vjet, nuk kanë guxuar...

Adil Fetahu: At Zef Pllumi - Rrno vetëm për me tregue

Kur mbrrijta në Shkodër, në Kuvend të Arrës së Madhe, gjeta ata katër-pesë fretën; edhe ata u çuditën kur shkova aty. Për ne, - thanë ata, - ashtë kohë e vështirë, prandaj mendou mirë.-Betimin solemn, - u përgjegja,- e kam ba për kohë të vështira e jo për bukë e mjaltë...

Florim Zeqa: Capital Group histori suksesi në Itali

Tashmë kur të gjitha kompanitë private organizojnë darka të përbashkëta me punëtorë, edhe kompanitë shqiptare (kosovare) kanë filluar që ta aplikojnë një gjë të tillë, për të kremtuar së bashku me punëtorë përmbylljen e suksesshme të një viti kalendarik, të një pune të përbashkët, duke...

Fahri Xharra: Burreli i Shqipërisë edhe në Skotlandë!

Ta njohim  pak historinë e Burrelit tone :” Kërkimet arkeologjike kanë zbuluar gjurmë që tregojnë për popullimin e qytetit të Burrelit, si dhe të trevave përreth, që nga viti 7000 p.e.s. Nga periudha e hekurit dhe deri në mesjetën e hershme, banohej nga Pirustët, një fis ilir i cili shtrihej gjithashtu edhe në zonën Mirditës...

Florim Zeqa: Bokshiqi dashuria dhe ëndërra ime jetësore!

Vendi ku njeriu lind, rritet dhe edukohet është dhe mbetet vendi më i dashur, më i çmuar dhe më i shenjtë i jetës. Edhe pse jam i lindur në Spitalin e qytetit të Pejës, vendrritja ime, Bokshiqi mbetet vendi më i bukur dhe më i dashur, më i ngrohtë dhe më atraktiv për të jetuar...

Ymeri & Radovani: Fishta i Madh

Lahuta asht një pinakotekë e artit kombëtar, ku poeti pikturon gjallë tipat, personat, skenarët e kostumet; një depozitë motivesh kombëtare u lihet piktorëve shqiptarë... Atë Fishta, ky gjeni me rrënjë në tokën amëtare të popullit shqiptar, që për shkak të njohjes së thellë që kishte mbi letërsinë klasike...

Ndue Dedaj: Skicë nga Kryeziu

Nuk është një lajthitje apo trill ky titull, e njoha këto ditë në Kryezi të Pukës, veç pesë minuta, aq kohë sa i duhet njeriut me ndërrue dy fjalë me tjetrin e nga një cigare duhan.Binte një shi i imtë, që i kishte veshur degët e zhveshura të pemëve me kristale. Ai më pa kur po bëja fotografi, herë tek...

Florim Zeqa: Veriu “Nyje Gordiane”!

Po hyjmë në javën e tretë të barrikadimit të plotë të Veriut nga serbët lokal dhe asnjë veprim për zhbllokimin e asaj pjese nga politik-bërja kosovare! Sikurse “Nyja Gordiane” në mitologjinë greke që ishte një lidhje e komplikuar, edhe Veriu i vendit është kthyer në një problem kompleks dhe të pazgjidhshëm...

Petrit Aliaj: Së bashku Gëzuar Vitin e Ri 2023!

Gëzuar e së bashku ta ngremë një dolli për unitetin dhe bashkimin tonë edhe pse bota e civilizuar vazhdon të na mohojë ekzistencën tonë si komb Shqiptar. Edhe pse diplomacia perëndimore na copëtoi në 5 copa. Edhe pse diplomatët e B.E-së janë me maska të cilat po na i shpëlajnë trurin me idetë më antishqiptare, për tu marrë vesh me...

Kalosh Çeliku: 'Intelektuali' me këmbët dhe trutë në legen

Moti kohë e kam thënë, nëpër shkrimet e mia publicistike dhe libra, se: shqiptarët kanë me qerre parti politike, klube dhe shoqata të shkrimtarëve. Por, pak politikanë dhe shkrimtarë. “Liri”, të cilën nuk e kanë pasur në sistemin komunist, por ja e kanë në “demokraci”. Përveç, nëpër qytete, në katund i kanë edhe dy-tri parti politike...

Fritz Radovani: Vllavrasi

Neper terr qi lëshote nata,Ngarkue teshat kaliboç,Per nji pyllë ku s’ ra kurr spata,Ndiqte rrugen nji djaloç. Landët e pyllës si’j ujk ju dukshin,Qi prei ujet n’ mal ulron,Cuba t’ rrebtë, qi n’ prit’ u strukshin,Gjethët e lisave kujton...

Florim Zeqa: Viti i Ri faqe e re në librin e jetës

Për dalim nga vitet paraprake, të cilat ishin vite të rënda të pandemisë globale, fillimi i vitit 2022 ishte vit i kalimit nga pandemia në luftën e paralajmëruar në Ukrainë, e cila ka shkaktuar krizë të thellë ekonomike dhe pasiguri në të gjitha shtetet e Bashkimit Evropian...

Neki Lulaj: Sherri i Sh... është i madh

Qe nga   14 dhjetori i vitit 1998 kanë kaluar me se njëzetë e katër vjet  qe kur nga dora e dy kriminelve serb u vranë gjashtë djem te ri  të po atij nacionaliteti në kafenen „Panda „në Pejë, duke zbrazur mbi 60 plumba mbi trupat e tyre..E për këtë krim të skenuar kanë pesua turtura deri ne...

Kalosh Çeliku: Delet e nënkryeme

Nëna ime i ka ruajtur mbi njëqind dele livadheve me dy-tre desh përdredhur rreth veshëve, fushave dhe maleve. Dhenë në malet e Cërvicës të Kërçovës. Deshë me dy-tri herë brirë përdredhur rreth veshëve, që u kanë pri deleve fushave dhe maleve. Ndonjëri edhe dash shyt, pa brinja. Edhe lopë. Patjetër, edhe qe për t’i lëvruar arat e Babait...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora