E merkure, 19.06.2019, 02:05 PM (GMT+1)

Komente

Muharrem Salihu: Harresa qeveritare ndaj shqiptarëve në Serbi

Në këtë periudhë intensive diskutimesh e analizash, deklaratash e kundërdeklaratash për marrëdhëniet Kosovë – Serbi, pak kush po merret me gjendjen e shqiptarëve në Serbi, kryesisht në 3 komunat autoktone Medvegjë, Bujanoc e Preshevë. Në Kosovë e Shqipëri vëmendja po përqëndrohet...

Jakup Gjoça interviston Reshat Kripën: Regjimi i Ramës na kthen në 1951-shin

A është vepër penale të shkruash në murin e shtëpisë së një ambasadori një fjali me përmbajtje politike?Absolutisht jo! Në Kodin Penal të Republikës së Shqipërisë, nuk ka asnjë nen që e konsideron krim një veprim të tillë. Nëse ka ndonjë jurisat që kundërshton këtë, i lutem të ma thotë...

Ndue Ukaj: Demagogët janë fatkeqësia më e madhe e një kombi

Udhëheqësit e vërtetë, që kanë parime dhe janë të njerëzishëm, e orientojnë popullin e vet drejt qëllimeve të përbashkëta dhe solidare, ndërkaq udhëheqësit e këqij dhe jo të vërtetë, e trullosin popullin dhe ndikojnë që ai të fragmentohet, të humbë besimi në drejtësi dhe në të mirat e përbashkët...

Nexhat Halimi: Trokitja në derë të vjetër

Ky mëngjes me shi e dot s`ndërron asgjëpostieri vjen rrallë rrugës a hadri te dera 24 ahesht pres më ikin mendjes poetët e majitsiç thoshte me bindje të thellë a demollie unë ja merrja pa kuptim këtë gjë ...

Eshref Ymeri: Kujdes, moj opozitë!

Situata në vendin tonë sapo vjen e bëhet më e ndezur. Protesta e fundit e opozitës vërtetoi se vala e pakënaqësisë së frontit opozitar, sa vjen e bëhet më e fuqishme. Por kryeministrit Rama nuk i bën përshtypje kjo gjendje tensioni. Madje në një takim që pati me gazetarët më 12 maj, ai deklaroi se nga...

Alfred Papuçiu: Shqipëria dhe Organizata e Kombeve të Bashkuara

Nuk pretendoj të bëj një vlerësim të posaçëm dhe të hollësishëm lidhur me marrëdhëniet e Shqipërisë me Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Vetëm se si pjesëmarrës aktiv në tetë sesione të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, në komisionin e çarmatimit, në mbledhjet ...

Adil Fetahu: Klerikalizimi i shtetit, apo bindja e kishës…

Kisha Ortodokse Serbe është duke mbajtur mbledhjen vjetore, e quajtur “Sabor” (koncil). Sabori do të zgjasë një javë, ndërsa në mbledhjen plenare që u mbajt dje në Pallatin e Patrikanës në Beograd, ishte ftuar dhe mori pjesë kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.Bashk me Vuçiqin ishin edhe Milllorad Dodik, lider i serbëve...

Moza Boletini: Krenare për djalin tim!

Shumë televizione amerikane dhe media shqiptare kanë paraqitur aktin fisnik të shqiptaro- amerikanit Armando Markaj, i cili në Picerinë "Patsys" ku punon si kamarier gjeti një çek me shumën $ 424 G dhe ja dorëzoi të zonjës. Pasi gjen çekun mbi tavolinë nxiton pas zonjës, por makina e saj sapo ishte  larguar...

Demir Krasniqi: Kampi i përqendrimit në Austri, ku vdiqën 450 shqiptarë

Për çdo vjet n’ Evropë , kur na  vjen 5 Maji –Nëpër  shumë familje do të  shpërthen  vaji !Do të shpërthen vaji  vetëm prej mërzisë –Kur kujtojnë viktimat  dhe  vitet e zisë ! Dita e 5 Majit , është dita e çlirimit –Të  njërës  prej kampeve  tona  t’ përqendrimit !Kampi i  Mauthausenit është kamp  i  robërisë...

Alban Cakalli: Gjiganti arvanitas i Amerikës

Jim Londos (Kristos Theofilos ) , kampioni i permasave Boterore, “arvanitasi qe fliste shqip”. Ne vitet 1930, Jim Londos ishte kampion i padiskutueshëm botëror i mundjes. Londos qëndroi në një pozitë të barabartë me Jack Dempsey, kampion i padiskutueshëm i boksit të peshës së rëndë të botës...

Zymer Mehani: O njeri, po të them pa dyshim - Je vëllai im!

O njeri, po të them pa dyshim: Je vëllai im! Nuk të pyes çka je dhe kush je, por a punon, trurin tënd a e arsimon, dhe nëse më thua PO, jo me fjalë, por me vepër, atëherë urdhëro, eja këtu tek unë!Njeriun njëherë e mëson jeta, pastaj shkolla...

Nafi Çegrani: Unë dhe burgu!

Nëse bëjmë një qasje dhe analizë në analet e filizofisë sociale me teori orgjinale, në tentativë për të sjellë shpjegimet mbi pushtetin, dijen dhe sjelljet tona të përditshme, do bëj një shtjellim të mendimit të filosofit dhe shkencëtarit francez  Fukosë  i cili edhe  është një avangardist kryeneç që nxit debat të lartë e cilëso...

Aurel Dasareti: Këtë e them vetëm për ty!

Një fasadë e ndërtuar mbi gënjeshtra, mashtrime dhe shpërdorime, i manipuloi/mashtroi ata që kishin diçka për të fituar (status të “famshëm”, lek, karrierë të pamerituar...) ose që do shërbenin në interes të Ramës. “Mbretit”.Rama e përdori këtë fasadë të rreme për të dalë si krye-bashkiak i të gjithë ...

Ndue Ukaj: Europa jonë

Për shqiptarët e kudondodhur, Europa gjithmonë ka ushqyer ëndrrën e një toke të premtuar. Me këtë simbolikë dhe me këtë nostalgji, shqiptarët jetuan momente të rënda dhe dramatike të historisë së tyre, e veçmas kur përballeshin me rreziqe të mëdha.Gjatë historisë, ata jetuan me të dhe pa ...

Eshref Ymeri: Kuvendi i Shqipërisë, ky universitet servilizmi

Në pragzgjedhjet parlamentare të qershorit të vitit 2017, kryeministri Rama nuk la gur pa lëvizur që Partia Socialiste të merrte shumicën absolute në ndenjëset e Kuvendit, në mënyrë që të mos kishte më “nëpër këmbë” ndonjë aleat që t’i “prishte” punë në qeverisjen e vendit, sepse, siç shprehej tërthorazi...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese