E marte, 21.01.2020, 08:55 PM (GMT)

Komente

Florim Zeqa: Si ta nxjerrim vendin nga kthetrat e uzurpatorëve!?

Në rrethana normale do të mjaftonin 5 vite pas përfundimit të luftës, për rimëkëmbje ekonomike dhe paqe sociale në vendin tonë. Mirëpo, edhe pse kaluan dy dekada nga përfundimi i luftës, shtetit të Kosovës i mungon  përspektiva zhvillimore, arsimi cilësorë, shëndetësia dhe kultura qeverisëse...

Dedë Preqi: Kërcënimet ndaj shtetit

Në konstituimin e Kuvendit të Kosovës, që në fillim vërehen aktet e veqanta me elemente dhe gjeste  arrogante që vijnë nga deputetja e AAK-, dhe deputetja e PDK-ja, me vendosjen e flamujve kombëtar, në tavolinat e LVV. Një skenë e tillë e parapërgaditur nga grupi i  PANI-t, me një shkas të caktuar për të provokuar...

Alfred Papuçiu: Piktori i merituar Agim Faja, Shqipëria dhe Kosova

Puna e palodhur është ligji i artit dhe i jetës, kurse arti është riprodhim krijues i realitetit. Për këtë arsye, artistët , poetët e piktorët e vërtetë nuk presin as porosi, as porositës ; ata krijojnë sot, nesër dhe gjithnjë. Këtu e ka burimin zakoni për punë, lufta e vazhdueshme me vështirësitë, mbi bazat e të cilave lulëzon...

Blerim Latifi: Dita që mund të niste luftën

Ishte 30 Dhjetori vitit 1991! Një mëngjes i ftohtë që të thante me erën e veriut. Mbi qiellin e Prekazit u dëgjua një zhurmë e madhe dhe e frikshme. Ishte zhurma e një helikopteri që po fluturonte shumë ulët mbi fshat. Herë pas here qëndronte pezull si një shpend grabitçar që pret momentin e duhur për të sulmuar...

Florim Zeqa: 2019-ta, vit i iluzioneve për ndryshim!

Vëllezër dhe mota, qytetar të dashur të vendit tim, përmes shkrimit të mëposhtëm po e perfundoj këtë vit me Analizat dhe Kolumnet politike, duke ju falenderuar për mbështetjen dhe kontributin tuaj në rrugëtimin e perbashkët drejt ndryshimeve pozitive në vendin tonë.Pasqyrimi i realitetit është obligim qytetar...

Adil Fetahu: Skandalet serbe me shitjen e armëve

Afera e armëve që këto ditë ka vërshuar mediat serbe , lidhet me ministrin e jashtëm Ivica Daçiq, atë të brendshëm Nebojsha Sefanoviq dhe shume personalitete tjera të rrjetit kriminal, pa përjashtuar edhe vet kryetarin  e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Hallakatja  këto ditë e kësaj afere nga deputetja  në Kuvendin e Serbisë...

Fahri Xharra: Si vritej Uni shqiptar në kohën e komunizmit?

”Lufta e klasave dhe persekutimi komunist veproi në të gjitha shtresat e shoqërisë. Ato qenë shumë të ashpra sidomos ndër intelektualë që ishin shkolluar jashtë shteti e kishin kulturë perëndimore. Frika e regjimit komunist nga intelektualët demokratë që mund të mendonin ndryshe nga dogmat zyrtare...

Xhafer Leci: ''Pavarësia e Kosovës mbanë vulën e Enver Hoxhës!''

Sivjet në Gjilan, gjatë një bisede një miku im i moçëm, tani antar i PDK-së, kur unë përmenda Gjermaninë dhe fuqinë e saj ekonomike, si dominuese në Evropë, fjala ishte rreth mos lejimit të ndryshimit të kufijëve të Kosovës me Serbinë, duke e quajtur Hashim Thaçin si një lojtar i papjekur politik, miku im...

Tahir Bezhani: Mulla Jusuf Elezaj - fjalëmiri i odave të burrave

Njeriun me karakteristika të veçuara,e bëjnë të dalluar në mesin e shumë të tjerëve, pikerisht shfaqja dhe perdorimi i tyre ne dobi të shoqërisë.. Si vlera unike vlerësohen urtësia, modestia, humaniteti, sakrifica, mirësjellja, bamirësia etj. Këto janë vlera të Mulla Jusuf Elezaj, si person fetar, i kompletuar me edukatë e dije të ...

Eshref Ymeri: Të lumtë, Albin, je i madh

Në faqen e internetit të gazetës “Bota Sot”, të datës 25 dhjetor 2019, lexova shënimin e zotërisë Rexhep Elezaj, me titull“Një kompromis historik i Lëvizjes “Vetëvendosje” ndaj LDK-së dhe popullit të Kosovës!”.Në atë shënim thuhet:“Kompromisi nga ana e LVV-je i ofruar sonte LDK...

Shefqet Dibrani: Presidenti i Kosovës Isa Mustafa (3-4-5)

Minatorët e Kombinatit Metalurgjik “Trepça” në Mitrovicë,  më 20 shkurt 1989, kanë nisur Grevën e Urisë e cila do të vazhdojë për tetë ditë me radhë, (20 - 28 shkurt 1989). Minatorët e Trepçës, kanë protestuar kundër suprimimit  të autonomisë së Kosovës, e cila me Kushtetutën e vitit 1974...

Ndue Ukaj: Mendësia e Robit

Prej kur shprehja e moçme "gjindja e shtëpisë" është zëvendësuar me shprehjen "robt e shtëpisë" kombi shqiptar nuk ka pa dritë.Kjo mendësi e robit, mbizotëron kudo në jetën shqiptare dhe është një nga veset më të liga, që nuk na lë të bashkohemi dhe të ecim me vetëdije kah progresi...

Fahri Dahri: Brishtësia ballkanike

Ndër shekuj tek popujt e Ballkanit kanë ndodhur ngjarje të  rënda, kontradikta, mosmarrëveshje dhe armiqësira, të cilat duke përfituar dhe nga miopia e Fuqive të Mëdha, ose nga nënvlerësimet, apo dhe nga interesa të veçanta politike, strategjike dhe fetare, kanë shërbyer në kohë të ndryshme si nxitëse konfliktesh ndërmjet popujve ...

Alma Lama: Faji i deshtimit i takon Levizjes Vetevendosje

Faji i deshtimit per te krijuar nje marreveshje qeverisese per kater vitet e ardhshme i takon Levizjes Vetevendosje.Nuk mund ta trajtosh me nencmim ate me te cilin kerkon bashkepunim, ne asnje fushe te jetes, as ne politike.Per me teper qe numri i votave eshte afersisht i njejte...

Shefqet Dibrani: Polemikë me Xhevat Bislimin

Xhevat Bislimi, sikur po luan rolin e tutorit për të “ndershmit dhe të pandershmit” në shoqërinë shqiptare, andaj shkruan me përgjithësime pa asnjë seleksionim, madje as për arsye të kontekstit historik. E, duke i përmirësuar faktet historike, po shtrembëron të kaluarën duke e shëmtuar edhe të tashmen mjaftë të ngatërruar...

Ndue Ukaj: Turpi i Ministrisë së Arsimit

Ministria e Arsimit e Kosovës, me një vendim të poshtër, ka bërë që fëmijët tanë - ndoshta të vetmit në Europë - të mbajnë mësim edhe gjatë festave të Krishtlindjes.Nuk e di kush e ka marrë këtë vendim dhe pak rëndësi ka kjo, por vendimi si i tillë është i poshtër dhe idiot...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese