E hene, 19.04.2021, 08:16 PM (GMT+1)

Mendime

Hilmi Saraçi: Vjosa Osmani Presidente (?)

Kohë më parë pata shkruar për Vjosën Osmani, për angazhimin e saj në LDK dhë  për autoritin që kishte në këtë familje të madhe . Prandaj edhe në një shkrim tjetër nga dy të rjera pata propozuar edhe Vjosa Osnanin për presodente. Por Vjosa  sikur morri “Mësysh” dhe papritmas iku nga shtëpia e...

Fritz Radovani: Sot asht e Premtja e Madhe

Dita e “Pajtimit të Gjaqeve”… Sot e “harrueme”...Por, fatkeqsisht Shqiptarët ishin “të gjithë bashkvuejtës e bashkfajtorë”!Kështu i pat perkufizue Presidenti i parë i “pseudodemokracisë”!Kujtoj sot klerikun At Dioniz Makaj, i cili mbas vitit 1991 shkonte...

Dukagjin Hata: Naime Gjongecaj, kandidatja që vjen nga shoqëria civile

Duke vëzhguar se si spektri politik i partive kryesore e kanë rrudhur nivelin e përfaqësimit përgjithësisht në figura të konsumuara dhe me “rrezonacë” të dobët me publikun, ndonjë kandidat që ofrohet nga partitë e reja, me idenë për të bërë ndryshimin, ia vlen të konsiderohet si një mundësi që politika të dalë nga llogoret e...

Eshref Ymeri: Kujt i hyn në punë dialogu me Serbinë?

Çështja e dialogut të Dardanisë me Serbinë është përsëritur dhe stërpërsëritur kaq shumë, saqë është bërë fare bozë. Madje ajo të kujton një gjellë kaq të thartuar, saqë të vjen pështirë t’i afrohesh. Kasta politike e bandës së kryetradhtarit Thaçi, në qëndrimin ndaj dialogut me Serbinë, nën soditjet tallëse...

Florim Zeqa: 'Qeveria Kurti 2' para sfidave të mëdha!

Qeveria e posaformuar me legjitimitetin më të lartë qytetarë dhe me përgjegjësitë më të mëdha historike historike në këto 22 vjetët e fundit, para vetës ka sfida të mëdha dhe të panumërta, si; pandemia, recesioni ekonomik, sistemi i drejtësisë, arsimi, shëndetësia, e deri tek politika e jashtme, përkatësisht...

Zenel Çeliku: Garë zgjedhore shumë e fortë në Qarkun Lezhë

Para pak ditësh po shoqëroja dy gazetarë të huaj në disa qytete të Shqipërisë, njëri prej tyre ishte edhe Qarku I Lezhës. Vizita konsistoi në vëzhgimin e situatës politike parazgjedhore në Shqipëri. Situata politike në vënd po bëhet çdo ditë e më shumë mjaft e ashpër, kjo buron nga sëmundja e pushtetit e cila duket...

Fritz Radovani: 30 vjetori i 2 Prillit 1991

Në mes të predhave dhe vrasjeve të organizueme nga presidenca terroriste e Ramiz Alisë, mbi trupat e të rijve Arben Broci 21 vjeç, Besnik Bishanaku 22 vjeç, Nazmi Kryeziu 38 vjeç dhe Besnik Ceka 21 vjeç me 97 vetë tjerë të plagosun studentë, puntorë dhe qytetar Shkodranë...

Meri Lalaj: Mikja ime MiraDije Ramiqi

Pranvera e vitit 1999 erdhi e përgjakur. Ishte fundi i shekullit dhe sikurse në shtegtimet biblike, ditë e përditë shikonim në ekranet tonë të televizorit shqiptarët e Kosovës, që vinin drejt kufirit tonë me makina, me zetorë, me qerre, më këmbë… Vinte tek ne copa e këputur e kombit e përndjekur nga serbët...

Edison Ypi: Shporrje

Prej ca kohësh më shkaktonte ankth sita.Erdh' e u trash ky ankth derisa u kthye në dëshpërim që nuk do ma largonte dot as një oqean me kamomili trazuar me një kontinent sheqer.Ndoshta s'do ta kuptoja kurrë ç'po më ndodhte...

Hasan Hasanramaj: Votoni Vjosa Osmanin për presidente

Ne - anëtareve të Lidhje Demokratike të Kosovës - duke u bazuar në faktet e gjalla se e madhja dr. prof.  Vjosa Osmani është një prej personave njerëzor që në votimet  që u mbajtën këto ditë në Kosovë nga ne qytetaret e Kosovës – anëtar të Lidhjes Demokratik të Kosovës me zemër dhe me shpirti ia dhamë votën Vjosa Osmanit...

Fahri Xharra: Historia e “ Masakres së Tivarit” duhet të rishkruhet ( 2)

Pse duhet të rishkruhet historia e “Masakres së Tivarit ? Sepse sipas Genc Hotit, studjuesit të mirëfilltë të kësaj ngjarjeje antishiptare : “Si ka ndodhur ngjarja dhe përse nuk thuhet e vërteta në dritë të diellit kur dëshimtarët e asaj kolone fatkeqe kanë jetuar dhe vazhdojnë të jetojnë edhe sot deri në vitin 2021...

Dedë Preqi: E sotmja do të ishte e veçantë për Kosovën

Duket se shoqëria e jonë kosovare ka nevojë edhe më tutje për një periudhë kohe të kalojë fazën e vet të tranzicionit për t’u edukuar ta përdorë në mënyrë të drejtë pushtetin, apo prirja për të trajtuar këtë përdorim të pushtetit demokratik, kërkohet edhe një përkushtim i të të qenit unik për...

Skënder Kapiti: OK, Dakord me Z.Lutfi Haziri dhe me Kryesinë e LDK-së

Z. Haziri në lidhje me zgjedhjen e Znj. Osmani për Presidente deklaroi sot se:  “Kryesia e LDK-së ka shtjerrë debatin e brendshëm në lidhje me rolin tonë politik, në krijimin e institucioneve karshi qeverisë së VV-së do të jemi opozitë aktive, ndërsa në ndërtimin e institucionit të presidentit LDK...

Xhafer Leci: Krerët e LDK-së shkelën sovranin, i gjunëzoi anëtarësia

Dhimbshëm e kam përjetuar ndarjen e sërishme të LDK-së, për të cilën edhe unë, si shumë të tjerë kam punuar  dhe kontribuar tri dekada, pa hile e pa kurrfarë interesash.- Kosova është shtëpia jonë e përbashkët, pavarësisht bindjeve tona ideologjike, fetare, shumica absolute, në forma të ndryshme, me...

Fahri Xharra: Masakra e Tivarit e shkruar ndryshe

Ky postulat nuk është profeci, as parashikim social, as shprehje e moralit njerëzor, por, mbi të gjitha, ai është një ligj natyror në shoqërinë njerëzore që shërben për të argumentuar përse në historinë e njerëzimit jane zhdukur popuj dhe kombe, përse në historinë e njerëzimit ka popuj ...

Edison Ypi: Cene

Një gramshak ndezi një qiri. Pas pak qiriu u fik. E provoi disa herë me shkrepse, çakmak, eshkë. Meazallah. Prej asaj dite nuk ndezi dot asgjë Shkakun e këtij ceni e mësoi pas shumë vitesh: Gjyshi nga nëna kishte hedhur në erë një Kishë në Myzeqe.Një durrsak sot e kësaj dite ka neveri...

Skender Jashari: Rrjedha e bombardimeve të NATO-s kundër Jugosllavisë

Planin original të Operacionit Forcat Aleate e projektuan ushtarakët amerikan, e që e pranuan edhe aleatët e NATO-s, e që kishte tre faza sulmi, pa mbështetje të forcave tokësore.Faza e parë, ishte shkatërrimi i mbrojtjes antiajrore armike, paralelisht me shkatërrimin e komandës armike në Kosovë.[1]Plani parashihte...

Idriz Zeqiraj: Vjosa fitoi betejën kundër të gjithëve

"Faktet janë kokëforta",- ka thënë një klasik, i sistemit utopik komunist. Andaj, Dr. Vjosë Osmani nuk ka asnjë ngjashmëri me Hashim dallaverën president. Ajo, duke qenë Nënkryetare e LDK-së, në kulmin e karrierës politike, me perspektivën e qartë, për të qenë e parë e partisë, mori vendimin e prerë të rebelimit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora