E diele, 24.03.2019, 07:45 PM (GMT)

Komente

Engjëll Koliqi: Letër e hapur Kryeministrit të Republikës së Kosovës

Është koha e fundit, sepse jemi në ora 12 pa 5, për të marrë për Dardaninë e Re – Kosovën një vendim historik, që të veprojë drejtësia ndërkombëtare, në zbardhjen e vrasjes së aktivistit politik Oliver Ivanoviq, që të të ndalohet njëherë e përgjithmonë treni i sllavizmit shovinist ruso-serb, të mos bart më tragjedi si në të kaluarën, në vendin tone...

Klajd Kapinova: Gjergj Gjon Kastrioti rivlerësohet nga Matteo Salvini

Presidenti i Partisë Nacionaliste Italiane, më popullore dhe të përkrahur sot me emrin Lega Nord, njëkohësisht sot Ministri i Brendshëm i Italisë Matteo Salvini, e ka të qartë strategjinë se si duhet luftuar globalisti ekstremist majtis hungarezo ameikan Xhorxh Soros...

Fahri Xharra: Akademik Idriz Ajeti dhe shqiptarët shkencor të “New Bornit”

“Turpi i institucioneve të shoqërisë sonë; të bëhet ky veprim, varrimi i të ndjerit të përcjellët me një grusht njerëzish, kjo gjë për një njeri të madh, për Dr.Akademik Idriz  Ajetin: ti jepet lamtumira e fundit në këtë mënyrë, me këtë injorim total (qytetari Avdi Fejzaj ).”E nisa mllefin e dëshpërimit me fjalët...

Reshat Kripa: Odisea e një artikulli

Më 12 dhe 19 shkurt 2019 televizioni “A1 Report” transmetoi një interviste timen dhënë zonjës Admirina Peçi ne të cilën flisja për aktivitetin e organizatës  antikomuniste që kishim krijuar në Vlorë në vitin 1951, kur ishim ne vitin  e parë të gjimnazit, si dhe periudhën  që kaluam në burgjet dhe kampet ...

Diellza Brahimi: Letër e hapur

I  nderuar  President  z. ThaçiI nderuar  Kryeministër z. HaradinajUnë  që  po  ju  shkruaj  jam  një  qytetare  e  thjeshtë, që si  gjithë  qytetarët   tjerë  kam pritur,  me  shpresë  se  pas   çlirimit   të   Kosovës,  udhëheqësit  tanë  do  të punojnë me dinjitet dhe përkushtim për një  të  ardhme  më  të  mire për qytatarin Kosovar, pa...

Dedë Preqi: Agim Dedaj, arkitekt i ndërtimtarisë dhe poezisë

Ndërlidhja në mes arkitekturës dhe poezisë ishte gjithherë prezente dhe një gjë të tillë do e gjejmë që në fillet e hershme të Letërsisë  greke, poashtu këtë ndërlidhje e gjejmë edhe te shumë akitekt dhe shkrimtarë romak. Që të dyja janë arte me pole të kundërta, por magnetike, që tërheqin njëra-tjetren, njëra dizajnohet në fushën e...

Afrim Caka: A mund të themi - 'Dardania në arkivolin e Hashim Brojes'

- Ç’i duhet epitafi këtij varri, kur fotoja e presidentit flet më shumë se të gjitha epitafet e shkruara në varrezat serbe?Ҫfarë fati ta kemi këtë njeri president!Mustafa i Prapashticës me 70 afera korruptive u bëri dhuratë shqiptarëve një president “hajdut e mashtrues”. Ky njeri që mohoi ...

Florim Zeqa: "Samiti i Diasporës 2", fasadë e dështuar e pushtetarëve!

Edicioni i dytë i të ashtuquajturit "Samit i Diasporës", i organizuar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i mbajtur nga 28 Shkurt- 2  Mars 2019, përveqse fasadë e radhës, është njëra nga lojërat plot hipokrizi të pushtetarëve në Tiranë dhe Prishtinë në raport me mërgatën shqiptare...

Aurel Dasareti: Dylberët shqipfolës janë kryesisht njerëz të mirë

Kur rrethet e ngushta planifikojnë se çka do të bëjnë dhe nuk i japin llogari askujt, zë të ecë guximshëm korrupsioni. Vetëm njerëzit e lirë mund t`i mbrojnë qëndrimet e veta dhe nderin e fortë për një përfundim të përbashkët, përkrahin interesat e kombit para interesave personale...

Dedë Preqi: Sherri i kopilit deri te pozicioni i Bonstilit

Sherri i politikës dhe retorikës së Serbisë, i takon politikave të rrënimit dhe shkatërrimit njerëzor dhe si e tillë mbetët në vete, ku edhe historikisht hynë në krizën e vërtetë edhe të humanitetit të vet. Dhe ky rrezik mund të rritët dhe trashëgohet përmes gjeneratave të reja, duke e shkruar dhe shpjeguar...

Fahri Xharra: Mos ma prek ti shqiptar Grykën e Rugovës!

Kur natyra e filloi gëdhendjen artistike  të  tokave të të parëve tanë na e dhuroi edhe Grykën e Rugovës.  Natyrës iu deshtën miliona vjet që të na nderon me këtë bukuri përrallore, ne nuk guxojmë të mos jemi besnik ndaj sajdhe ta shkatërrojmë  sa çel e m`shel sytë .N`emër të krenarisë shqiptare dhe te Besës sonë mos e prekni Grykën e Rugovës ...

Fahri Xharra: E kujt është shkolla e atij

“Shqipëria ndonjëherë shkakton frikë irracionale, tremben prej saj, thonë se mund të ketë edhe pesë Shqipëri të tjera. Sado Shqipëri të ketë, sot kemi dy në Ballkan, dhe duhet të jemi të lumtur. Shqiptarët sot kanë status të fuqishëm, ata janë bërë faktor i rëndësishëm në ...

Reshat Nurboja: A do të mbrohet Lumbardhi - Bistrica e Pejës!

Lejuam, ndihmuam  dhe vetë i shkatruam kullat, monumentet e vjetra arsimore e kulturore, varrezat, parqet, rrugët, artin, kulturen, identitetin tone 3000 vjeçar e çka jo tjetër…A do të VAZHDOJMË me shkatrrimin edhe të  lumbardhit apo vertetë do t’i themi vetit e gjithë të tjerëve BOLL MO…

Engjëll Koliqi: Thirrje qeveritarëve të Republikës së Kosovës

Hartimi i Ligjit për pagat që rrjedhin nga sektori publik, në Republikën e Kosovës ka sjellur shumë telashe, deri edhe greva në shumë sektore, duke shkaktuar konfuzitet të madh me pasoja shumë të dëmshme, sidomos në sektorët e shëndetësisë dhe të arsimit. Pas grevës trejavore që arsimin tonë e çoi në kolaps, u arrit njëfarë ...

Fahri Xharra: E vërteta dardane dhe rrenat serbe

”Nxjerrja e Pellazgëve nga lashtësia me anën e gjurmëve të shumta,si dhe vendosja e tyre në sfond historik ku në të vërtetë e kanë vendin, hapë pashmangshëm çështjen e vazhdimësisë së tyre , pra të pasardhësve të drejtpërdrejtë Ilirëve dhe Dardanëve,Maqedonasve si një familje e madhe me shumë degë...

Nue Oroshi: Shqiptarët nuk i dënojnë tradhtarët e tyre

Është shumë interesantë për ata veprimtarë atdhetarë, që një kohë të gjatë mirren me çështjen kombëtare shumë lehtë mund ta vërejnë se sa herë që ka zhvillime politike në Kosovë edhe në Shqipëri trazohet skena politike.Kjo ndodh edhe tani kur Kosovës është duke ju përgatitur...

Dedë Preqi: Bardhec Berisha - Lisi & Leka

Diaspora shqiptare është zëri i një populli, ku depërton dhe jehon në gërshëtimin e traditave dhe  kulturave të ndryshme njerëzore, duke promovuar dhe kultivuar frytet e kulturës së vet si projekte të vlerave njerëzore, që ndihmojnë dhe zhvillojnë format integruese të shoqërisë bashkëkohore...

Brahim Avdyli: T'ia japësh pjesërisht Trepçën Serbisë, vrasje kolektive

Ku mund t`ia japesh pjesërisht „Trepçën“ armikut tënd kombëtar, e të mos jesh tradhëtar i kombit shqiptar dhe në shërbim të plotë serkret serbo-rus!…Po të duam që ta themi të vërtetën, në radhë të parë mund të themi se më shumë e kanë lëshuar Republikën e Kosovës të dëshpruar thellë ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese