E shtune, 19.10.2019, 04:12 AM (GMT+1)

Komente

Valon Jashari: Gjuha shqipe “zë këmbues i një këmbane” për sllavo-turqit

Binomi serbo-turk si asnjëherë më parë është në bashkëveprim e sipër, sidomos në këto kohë të rikonfigurimit të politikave globale në rajonin e Ballkanit. Shteti serb, Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjën i mbanë nën okupim klasik kolonial. Ky është një realitet i hidhur dhe i papranueshëm për popullatën shqiptare...

Astrit Lulushi: Mendje

Puna më e vështirë në botë është të mendosh, prandaj edhe shumica i shmangen. A i keni parë njerëzit sesi vrapojnë pas posteve për karierë, gjoja të udhëheqin? Shtete të reja, si Shqipëria, kryesisht vuajnë nga kjo sindromë.Ikja e trurit nga vendi vazhdon. Ata që qendrojnë mbahen jashtë kastës së privilegjuar...

Alfred Papuçiu: Me dyshtetësi

Kohët e fundit po flitet së tepërmi për problemin e dyshtetësisë. Nacionaliteti i dyfishtë, rasti më i zakonshëm i "shumëkombësisë", është të kesh dy kombësi njëkohësisht.Shumica e shteteve të botës e njohin  ose e tolerojnë atë, veçanërisht...

Dedë Preqi: Marrëveshja me Serbinë mrizon nën hijen te taksës

Nuk do quhej një taksë normale dhe në kushte ndërkombëtare tarifa e saj 100%, për mallërat e Serbisë dhe Bosnjës, por kjo formë është një kundërpërgjigje nda politikës së Serbisë dhe menagjimit të saj me politikat  jo serioze dhe marrëveshjeve të pa qëndrueshme në mes Kosovës dhe Serbisë...

Shefqet Dibrani: Paradoksi dhe dogmat ideologjike

Të nderuar Ambasador dhe staf diplomatik, ka 20 vjet Kosova është nën “VËZHGIM TË DREJTPËRDREJT NDËRKOMBËTAR”, por po ndodhin paradokse të llojit të vet, ndërsa për gjendjen e përgjithshme të gjitha palët vlerësojnë se nuk është e mirë. E formulova kështu për të qenë i pranueshëm nga elita patriotike e cila bashkë me juve po e...

Fahri Xharra: Arbëreshët e Italisë janë të gjithë shqiptarë

Duhet të jemi shumë syhapur se ç`po ndodhë me ne dhe se çka po shkruhet për ne . Qëllimet janë të ndryshme ; por mua më gërvishtin ato që  mundohen të mohojnë të kaluarën tonë ose bile ta turbullojnë një çikë ,që pastaj t`i mëshojnë si duhet dhe ashtu si duan ata. Ne heshtim , pse nuk dimë apo pse nuk guxojmë të flasim...

Alfred Papuçiu: Vrojtuesit e Plazhit vigjilentë dhe të domosdoshëm

Vrojtuesit e Plazhit jane njerëz të thjeshtë e punëtorë dhe me një profesion mjaft të rëndësishëm, përmes të cilit jo pak herë arrijnë të bëjnë edhe mrekulli! Federata Shqiptare “Vrojtuesit e Plazhit dhe Shpëtimit në Ujë” u ka bërë thirrje të gjitha subjekteve private që marrin në përdorim një stacion plazhi të zbatojnë ...

Klajd Kapinova: Dufi i "nacionalizmit” primitiv dhe vulgar otoman shqiptar

Bekim Femiu (1936-2010), aktori i famshem shqiptar (mbreme ishte ne kanalin televiz HBO, ku shfaq filmi klasik Black Sunday, ku ai luante rolin e nje terroristi islamik nga Libani... qe ishte nder organizatoret e akteve terroriste dhe u vra ne Miami (Florida), nje dite para ndeshjes se Super Bowl futbollit amerikan...

Dedë Preqi: Kujna t'i besojë populli

Kujna ti besohet, cilit lider politik, apo atij që del para opinionit dhe thotë, e keni besimin tonë, ne jemi partia më prosperuese, ju garantojmë, ju duhet të na përkrahëni dhe të na jepni votën, sepse ne jemi ata që do ta luftojmë me çdo kusht krimin, korrupsionin, nepotizmin dhe çdo gjë që bie në kundërshtim me ligjin e Kosovës...

Florim Zeqa: Oshëtima e uraganit të LDK-së ua ka futur frikën partive rivale!

Si asnjëherë më parë, nga shkuarja në amshim e liderit historik Ibrahim Rugova, nominimi i zonjës Vjosa Osmani kandidate për kryeministre nga Lidhja Demokratike e Kosovës, e ka prodhuar një ndjenjë të papërshkrueshme gëzimi në elektoratin e kësaj partie. Ky vullnet i elektoratit të LDK-së do ta kishte kuptimin...

Zenel Çeliku: Pse duhet të ofendojmë dhe të paragjykojmë Drejtësinë?!

Shoqëria shqiptare dhe ndërkombëtart kanë shume që ankohen për drejtësinë e korruptuar e të inkriminuar. Por që të jemi të qartë dhe të drejtpërdrejtë në gjykimet tona, duhet të pranojmë vendimet e drejtësisë edhe kur ato janë në kundërshtim me pritshmëritë tona emocionale...

Aurel Dasareti: Unë të dua ty, vendi im, i njomur në gjak

Duaje vendin tënd! Mërgimi është njëkohësisht një temë tërheqëse për të menduarit dhe një përjetim i tmerrshëm në përvojën njerëzore. Kjo është një ndarje e papërshkrueshme midis një qenieje njerëzore dhe një vendlindjeje, midis vetes dhe shtëpisë së vërtetë...

Ndue Ukaj: Anomalitë ligjërimore të Albin Kurtit

Për mua, formimi kulturor i një udhëheqësi është parakusht themelor për të kuptuar formimin e tij politik, dhe rrjedhimisht, edhe synimet e tij politike.Dje, duke parë gulçet, dokrrat dhe retorikën boshe të Albin Kurtit, ndër të tjera kam vërejtur disa anomali të mëdha kulturor...

Shefqet Dibrani: Demokracia është abuzim i statistikave

Të nderuar Ambasadorë dhe përfaqësues të Misioneve Diplomatike në Kosovë, Jorge Luis Borges, që moti e ka thënë se “demokracia është një abuzim i statistikave”, prandaj duke u nisur nga ky koncept ne mendojmë se qytetari i Kosovës, nuk ka ku të ankohet, pastaj e ka të kotë të apostrofojë parregullsitë e shumta që po ...

Dedë Preqi: Vjedhja e bustave

Është bërë aksion vjedhja e bustave të figurave më mërkante në Kosovë, një imazh i tillë nuk përkon me paraqitjen tonë para botës së civilizuar dhe të zhvilluar, por me një paraqitje primitive, në të cilën bëhën luftëra të ndërsjella dhe gërshëtime që kanë karaktere dëshpëruese dhe degjeneruese...

Zymer Mehani: Fitimi i luftës me armë nuk do të thotë edhe mbarim i saj

Fitimi i luftës me armë nuk do të thotë edhe mbarim i saj, ngase atë që është fituar në front, mund ta humbasim në tavolinë. Pas pushimit të armëve dhe arritjes së paqes, lufta s'pushon e tëra, por ajo ndërron formë dhe zhvillohet me mjete të tjera....e kjo shpeshherë lidhet edhe me sakrifica dhe punë të...

Dedë Preqi : Papa Françesku nuk bie pre e shantazheve të Serbisë

Nëse bota përceptohet sipas sipas shpirtit të vrazhdë dhe vullnetit fanatik, apo të një kryeneqësie të egër njerëzore, e tërë bota do të ishte jo e lirë, jo demokratike, por e dhunshme dhe tragjike, dhe do të kishte frikë në çdo kohë nga rreziku dhe nga nënvlera, që do ta ...

Florim Zeqa: Zgjedhjet, mes manipulimit dhe zhgënjimeve të mëdha!

Të gjitha pushtetet e pasluftës, e në veçanti këto të pas pavarësisë, më shumë kanë punuar për realizmin e interesave personale të grupeve të interesit të politikës sesa për realizmin e interesave të qytetarëve, të cilat e udhëhoqën shtetin me krim të organizuar dhe korrupsion të palejueshëm për standardet e shteteve demokratike...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese