E hene, 19.04.2021, 08:33 PM (GMT+1)

Mendime

Astrit Lulushi: Gjëra sëprapthi

Njerëzit janë njerëz, majmunët janë kafshë. Disa thonë se njerëzit janë majmunë. Atëherë, majmunët janë njerëz. Kështu, Toka është planet i majmunëve.Nëse majmunët janë njerëz, përse mbyllen në kafaze në kopshte zoologjike? A nuk është ligji njerëzor që thotë që para se një njeri të...

Idriz Zeqiraj: Vjosa asnjë borxh Mustafës e Hotit

"U bë ky mort dhe u pamë",- thotë populli. Dhe, shqiptarët i panë argatët keqdashës të Kosovës. Duke përfituar nga një ligj i Kushtetutës, i cili kushtëzon praninë dhe votimin e 80 deputetëve, në raundin e parë zgjedhor. Ky ligj kushtetutor, duhet ndryshuar menjëherë, për t`i pamundësuar kushtëzimet korruptive...

Fahri Xharra: Mumjet e Likovës

“Me duket sikur po te gërmoj sa më thelle nen token e rrethit të Kumanovës, marr me mend se ka varre te mbushura me ar qe nuk janë zbuluar ende” e imagjinoj unë. Ishte civilizimi i pare i madh i botes qe lulëzoi ne ato toka.Për mijëra vjet me radhe, civilizimi i lashte i Pellazgeve...

Fritz Radovani: 6 Prill 1911

Burrat e Pavdekshem si Dedë Gjo’ Luli, kujtohen sa herë kujtojmë Shqipen me dy krena. Edhe pse po punohet me ia këputë njenen kokë Shqipes Gjergj Kastriotit, Ajo thotë se: “Edhe Dedë Gjo’ Luli, një kokë kishte atë ditë me 6 Prill 1911”...Po, Hotnjanët kur Deda ishte ...

Eshref Ymeri: Rusopolitika, kjo “mikeshë” e kahershme e kombit shqiptar

Në faqen e internetit të gazetës “Bota Sot” të datës 31 mars, lexova një artikull mjaft interesant të analistit të spikatur me karrierë diplomatike Shaban Murati, një intelektual i njohur ky për brumosjen shembullore në mbrojtje të dinjitetit tonë kombëtar. Artikulli titullohet “A po ndërhyn Rusia në zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri...

Florim Zeqa: Prej fjalëve në vepra, nga hipnoza në normalitet!

E përshendes përmbylljen e suksesshme të krijimit të institucioneve të reja të Republikës së Kosovës. Edhe pse zgjedhja e presidentes nuk u bë në mënyrën më të mirë dhe më të dinjitetshme, me ceremoni solemne dhe festive, është mirë që u përmbyll një cikël i vështirë dhe u hapë një kapitull i ri në politik-bërjen kosovare...

Nikë Gashaj: Kina, mrekulli e botës

Republika Popullore e Kinës është vendi më i populluar në botë, me mbi 1.4 miliardë banorë. Territorialisht, është vendi i tretë më i madh në botë, por popullsia është e shpërndarë në mënyrë të pabarabartë, kështu që në pjesën...

Fahri Xharra: Frang Bardhi i bardhi i kombit

Kur më 1631 boshnjaku Tomko Marnavici kishte botuar një libërth ku pretendonte se Skënderbeu nuk ishte me origjinë shqiptare, por boshnjake, madje nga familja e Marnaviçëve: kjo rrethanë i jep veprës  së Frang Bardhit një frymë të mprehtë polemike dhe një stil energjik...

Fazli Maloku: Fjala e popullit, fjala e zotit

Në zgjedhjet e marsit 2021, populli shqiptar i Kosovës, me votën e lirë e demokratike, i dha rrugë institucionale gjeneratës së re prirë nga Albin Kurti e Vjosa Osmani, dy figurave më ëmblematike të politikës së Kosovës. Ju dhuroi besimin duke kërkuar llogaridhënje për të gjitha strukturat e shtetit të Kosovës...

Kastriot Myftaraj: Përgjigje shqiptarit të rremë të Tetovës

Sulejman Mehazi nga Tetova, i cili paraqitet si poet mistik, në 29 mars ka reaguar ndaj statusit tim në Facebook të datës 28 mars “Ibrahimoviçi katolik, i cili gabimisht u mirëprit në Prishtinë si vëlla musliman, tani po shahet si shkije kafir (femohues)”.Reagimin e tij Mehazi e ka botuar në disa portale me titullin...

Edison Ypi: Faleminderit o plehra

Më i mrekulluar se para çdo vepre arti, qëndroj i shushatur para malit me plehra me ngjyra që ka grumbulluar në oborr pastruesja.Ke qef ta shohësh;Në një kuti kartoni gjysma e djathit që duket i freskët, është flakur.Nuk kuptohet nëse qumështi nga kutia e kartonit është pirë apo derdhur...

Albert Zholi: Historia misterioze e Kanalit të Suezit

Në datën 30 mars 2021 anija e madhe me kontejnerë “Ever Given”që u bllokua para një jave në kanalin e Suezit është zhvendosur dhe la të lirë rrugën detare. Një lajm që lehtësoi botën. Një lajm që për një javë u bë sensacioni i ditës. Bota e biznesit ishte në ankth. Lëvizja e anijes ishte një përpjekje e gjatë që përfshiu...

Fritz Radovani: Letër e At Pjetër Mëshkallës, drejtuar Mehmet Shehut

Pardje, me 3-IV-1967, ora 19, pjesa ma e madhe e klerikëve katolikë që gjendët sot në Shkodër, kjemë thirrë në Sallën e Kandit të Kuq të Komitetit Ekzekutiv. Na u komunikue, ndër tjera, se do të denonconim gjithëshka kishim, me përjashtim të teshave personale të domosdoshme të veshjes dhe të fjetjes, pse të tjerat...

Fahri Xharra: “Rrënjët “ ilire, kelte, gote të serbëve!

Serbët në kërkim të certifikatës së rrejshme të lindjes së tyre po i kalojnë të gjitha normat e një etike shkencore. Që njëzet vjet ata po punojnë në një drejtim të ri të largimit tonë nga e vërteta historike. Qëllimet e tyre janë drakonike, Derisa me shekuj kanë shkruar se ne jemi askush, barinj të zbritur nga malet...

Florim Zeqa: Në kërkim të votës së artë!

Tendeca e Lëvizjes Vetëvendosje për shqyrtimin e Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme me procedurë të përshpejtuar në Kuvendin e Kosovës, përveqse e gabuar në kohë, ishte formë e pastër e shantazit politik, kërcënim për rendin kushtetues dhe dhunim i demokracisë së brishtë kosovare...

Dedë Preqi: Fundi i mbrapshtive

Iniciativa e LVV, për ndryshimin plotësimin e Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme, është një propozim i drejtë në veqanti për mërgimtarët që jetojnë në botën e jashtme, në mënyrë që të iu mundësohet më lehtë votimi i këtyre qytetarëve përmes ambasadave dhe konsulatave, në vendet ku jetojnë dhe...

Idriz Zeqiraj: Vuçicit i mungon Hashimi

Qysh me krijimin e Qeverisë Kurti 1, presidenti serb A. Vuçiq nuk ndjehet komod. Për ndryshim nga Hashim Thaçi dhe argatët e tij Edita Tahiri, më vonë Isa Mustafa e Skënder Hyseni, duket se Albin Kurti nuk bënë pazare të pista, me fqinjët lakmiqarë.Bajram Kosumi, në cilësinë e kryeministrit, e kishte pyetur...

Mehmet Musa: I nderuari Kryeministër, Albin Kurti!

Sot,me 23 mars para 32 viteve Serbia me sherbtorët e saj e hoqën edhe atë grimë autonomie të Kosovës së AVNOJ-it. Po sot, në këte ditë Ju pranuat detyrën e Kryeministrit të vendit,prandaj gëzuar dhe urime! Kjo detyrë që nuk eshtë privilegj por,eshtë sakrificë për t‘u bërë ballë problemeve...

Panajot Soko: Borxhin Bechettit nuk ia ka shteti shqiptar, ia ka Edi Rama!

Një gjykatë arbitrazhi vendos të ndëshkojë një shtet, kur persona me pozicione drejtues në autoritetet e këtij vendi shkelin ligjin dhe marrin vendime në dëm të një investitori të huaj. Me ligj nënkuptohet ligji vendas, marrveshjet ndërkombëtare të ratifikuara, vendimet e Gjykatave vendase apo...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora