E enjte, 27.06.2019, 03:35 AM (GMT+1)

Komente

Astrit Lulushi: Miqësia

Aristoteli ka lënë një analizë për miqësinë. Ai bën dallim midis miqësisë së vërtetë dhe dy formave të tjera, të cilat kanë të bëjnë me dobinë dhe kënaqësinë reciproke. Aristoteli thotë se miqtë janë ata njerëz që duan më të mirën për njëri-tjetrin për hir të miqësisë, kur secili e do tjetrin për atë se kush është. Sipas tij, miqësia e përsosur ...

Kastriot Myftaraj: Gazeta Panorama boton manifestin e shtetit islamik shqiptar

Në 16 qershor 2019, në gazetën “Panorama” u botua një artikull i muslimanit praktikues Rudian Zekthi, me titull “Ezani”. Në këtë artikull, autori ka marrë përsipër të bëjë apologjinë, madje dhe më tepër se kaq të aktit të tifozëve të Klubit të futbollit “Tirana” të cilët pak kohë më parë kryen një ritual fetar islamik në stadiumin e Laçit...

Moza Boletini: Bombardieri i Karameleve

Me rastin e 30 Vjetorit të Rënies së Murit të Berlinit në Gjermani, dhe Prezantimit të Medaljes së Lirisë "Truman - Reagan" që ju akordua veteranit Gail S. Halvorsen (Bombardierit të Karameleve) Fondacioni që Nderon Viktimat e Komunizmit në SHBA mbajti një Ceremoni Përkujtimore për respekt të viktimave të komunizmit ...

Adil Fetahu: Roman për gjenocidin grek mbi Çamërinë

Vargut të romaneve historike dhe librave tjera për çamët dhe për Çamërinë, shkrimtari i afirmuar dhe çamologu i thekur, Arben Kondi, këto ditë ia shtoi romanin e tij më të ri, të titulluar: “Shën Bartolomeu i Çamërisë”,  me përkushtimin hyrës: “Në përkujtim dhe nderim të mijëra viktimave të Çamërisë martire...

Dedë Preqi: Për një samar kali po digjej mali

Çfarë krize politike dhe kritike po përjeton sot Shqipëria, e as më mirë nuk e ka edhe Kosova, e cila po e kopjon fatkeqësinë e saj politike, duke luajtur lojra të njëjta dhe të rrezkshme në llogari të njerëzve të vet dhe jetës së tyre. Nuk ka një porosi më të veqantë se, ajo fjala popullore që thuhet, për një...

Florim Zeqa: Na ishte njëherë një lëvizje opozitare!

Në shkrimin autorial "Thyerja e shpresave të qytetarëve, produkt i politikanëve të papërgjegjshëm!", të datës 18.03.2019, më qëllim e tërhoqa një parale mes Ibrahim Rugovës dhe Albin Kurtit."Edhe pse dy personalitete të kundërta, Ibrahim Rugova...

Fahri Xharra: Kë po e vret lashtësia shqiptare?

Pse fshehet historia shqiptare ? E si mos të fshehet , kur ajo i shpalosë “ mrekullitë” shkatërrimtare të ardhacakëve. Sikur ajo t`ishte drejt e pasqyruar shumë e shumë gjëra në botë kishin ndryshuar: në të mirën tonë …..Johan Tunman, (1774, Leipzig) shkruante...

Ndue Ukaj: Falënderimi më i madhi ndaj NATO-s - ta fitojmë lirinë e brendshme

Falënderimi më i madhi ndaj NATO-s, sot e përgjithmonë do të ishte- ta fitojmë lirinë e brendshme- atë lirinë e njëmend, lirinë e shpirti, dhe t'i heqim heshtat e helmuara të urrejtjes nga duart tona; ato heshta me të cilat, deri tani, kemi qenë të gatshëm ta shporojmë trupin e njomë të Kosovës sonë dhe shpesherë të aleatëve tanë...

Afrim Caka: Edhe bilbili i zi e ka melodinë e bukur, o Hashim Thaçi?

Kongresi i ri i Berlinit – me Presidentin në krye..!Armiku, kundër të cilit Hashimi nuk mundë ta fitojë, ishte dyshimi, dyshimi i përhershëm me shkja e shkina, nga i cilia i nuk shpëton dot. Shqiptarët nuk i besuan kurrë “patriotizmit” të tij fallcë, por vetëm ambicies së tij për pushet dhe duke i garantuar që Mitrovica t’i mbetej ...

Florim Zeqa: “Dita e paqes”, tjetërsim i luftës çlirimtare!

Më 12 Qershor 2019 bëhen dy dekada nga hyrja e forcave paqëruajtëse në Kosovë, ditë e cila shënon shpalljen  zyrtare të çlirimit të Kosovës. Pra 20 vite liri dhe mbi11 pavarësi për shqiptarët e Kosovës në rrethana normale do të ishin tepër shumë, madje do të mjaftonin shumë më pak vite për ndërtimin dhe zhvillimin ekonomik të shtetit!...

Aurel Dasareti: Shqiptarë, bëni diçka me vetë shkakun e problemit!

Për të luftuar krimin, një qeveri mund të miraton ligje, të instalon pajisjet e mbikëqyrjes dhe të përgatit forcat policore. Por, edhe pse këto masa janë deri në një shkallë të efektshme, ato nuk adresojnë shkakun e vërtetë të problemeve - nëse pikërisht vetë miratuesit e ligjeve janë qeveri hajdutësh...

Dedë Preqi: Kosova dhe Serbia e kanë të vështirë të pajtohen

Shqiptarët dhe serbët por edhe popujt tjerë jetuan në periudha të gjata së bashku në Kosovë, edhe se ishin shqiptarët shumicë asnjëherë nuk u bënë okupator e zaptues  të tokave dhe pronave të tjerëve. Mirëpo, asnjëherë shqiptarët në asnjë rrethanë nuk e patën lirinë e pavarësisnë  sikur populli serb...

Skender Jashari: Kur filloi islamizimi nga Perandoria Osmane i Luginës së Preshevës!

Lugina e Preshevës, përfshihen  në  kuadër të  Kadillëkut të Vrajës,  në kohën e  Perandorisë Osmane, e që  për fat të mirë ndodhin tre  regjistrime të popullsisë. Më  e  rëndësishmja  ishte  që  tregonte edhe  përbërjen  fetare  të popullsisë. Regjistrimet   ndodhën  nëndodhin në shekullin e XVI, gjegjësisht  në vitet 1519, 1528 dhe 1570. Në këtë...

Florim Zeqa: Ta ndalim ikjen e të rinjëve nga Kosova!

Shkaqet e largimit në heshtje të popullatës nga Kosova janë të shumta. Pa dyshim, thyerja më madhe shpirtërore e qytetarëve burimin e ka tek politikbërja, sistemi i drejtësië dhe pabarazia qytetare në rastin e punësimeve në institucionet shtetërore...

Luan Kalana: Shqiptarët, liridashës dhe paqësorë

Historia na i ka imponuar, pushtuesit e huaj, superfuqite apo fqinje shoveniste , tere jetem qe ne shekujt ,  te luftojme e te mbijetojme per liri , vetem ne trojet tona.Nje nga popujt me te lashte e me te medhenj te Europes , pellazgo-ilir, arberit, shqipetaret , gadishulli Iliriade(qe sot quhet Ballkan), si pasoje e megalomanve europiane...

Zenel Çeliku: I mbyturi kërkon të të mbysë!

Thonë se I mbyturi të mbyt dhe vërtetë kështu është, por ka mjaft raste që I mbyturi përfundon I braktisur në fund të llucit. E kamë fjalën per Kryetarin e Bashkisë Durresit-Vangjush Dako I cili tashmë është nën presionin e madh opozitar dhe mediatik vendas dhe ndërkombëtarë. Si pasojë e përgjimeve...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese