E hene, 30.03.2020, 09:37 PM (GMT+1)

Komente

Hajro Limaj: Thaçi dhe Mustafa, fatkeqësia e Kosovës dhe e kombit shqiptar

Ashtu si gjatë luftës çlirimtare të viteve 1998-1999, shumë shqiptarë nga krahinat e Shqipërisë u bënë pjesë direkte e kësaj lufte, duke u angazhuar dhe luftuar njësoj sikur të ishte në tokat e Shqipërisë. Çlirimi i Kosovës nga  gjakatari i Beogragit,Milosheviçi, ministër informacioni i të cilit ishte...

Idriz Zeqiraj: Mocioni - dilemë e deputetëve të LDK-së

Shkrimi "Kërkohet përjashtimi i Vjosa Osmanit dhe të tjerëve që janë kundër daljes nga Qeveria", me autor Fatmir Bajraj, i botuar në portalin e Kombëtarës "Bota Sot", më 19 mars, më befasoj skajshëm, sepse bëhej nga një publicist, i angazhuar dhe serioz.Brenda shkrimit ka kundërthënie...

Murat Gashi: Bota në karantinë

Vitet ikën shumë shpejt dhe e kaluara e hidhur thuaj se është harruar krejt. Askujt nuk i shkon mendja për kohën nëpër të cilën kanë kaluar shqiptarët, që i kanë përjetuar, ato kërcënimet e sëmundjeve të ndryshme që ishin përhapur dhe kanë marrë jetra njerëzish. Edhe ato sëmundjet që ishin paraqitur para pesë - gjashtëdhjetë viteve...

Eshref Ymeri: Akti i tradhtisë së lartë

Kuvendi i Kosovës, shumica e të cilit përbëhet prej deputetësh-argatë të Beogradit, me në krye dy tradhtarë të regjur - Hashim Thaçin dhe Isa Mustafën - kreu aktin e tradhtisë së lartë ndaj Rerpublikës së Kosovës, duke votuar më 25 mars 2020 për rrëzimin e qeverisë së Kryeministrit Albin Kurti...

Fazli Maloku: Ideja dhe koncepti për ndryshime u plagos, por nuk u vra

Në seancën e Kuvendit të Republikës së Kosovës mbajtur më 25 mars 2020, me shumicën e votave (82) të deputetëve u votua "mocioni"për Qeverinë Kurti! Kërkesën për këtë "mocion" e bëri lideri i LDK-së z. Isa Mustafa, edhe pse LDK-ja ishte parti në pushtet me LVV të Albin Kurtit!! Me fjalë të tjera, z. Mustafa...

Asllan Dibrani: Jeta përball Korona Virusit!

Tregim kohe ne te cilen po kaloj unë,ti, ai populli i ynë dhe  e tërë bota!Mbrëmë  ishte një natë në pamje e zakontë. Errësira u vërente ashtu e njëjtë si çdo herë. Retë edhe natën u vërejtshin. Ato i zënin pamjen yjve në qiell .Hëna  ashtu dëshironte të na  bënte dritë sadopak, por retë prapë nuk  e lenin...

Edison Ypi: Çifligjet e mia

Unë Edison Bej Ypi, stërnip pashallarësh dhe rilindasish, shtëpi pene dhe pushke denbabaden qëkur s'mbahet mend, inxhinier dhe perfeksionist, skllav i përunjur i Bukurisë, rendimentit, efikasitetit, fjalës së zgjedhur, jam pronari i më të mëdhenjve çifligje të botës; çifligjeve të traditës, atdhedashurisë, qytetarisë...

Blerim Latifi: Militantët!

Ka dy lloje të militantëve: militantë besimtarë dhe militantë klientelistë. Të parët vrapojnë pas liderit sepse besojnë se ai është i mbrrimë, i dërguar nga Zoti a kush e di çfarë fuqie misterioze; të dytët vrapojnë pas liderit sepse besojnë se prej tij mund të marrin ndonjë shpërblim a favor material. Të parët janë fanatikë...

Florim Zeqa: U vra shpresa për ndryshim!

Lajmi për ikjen në amshim e artistes së madhe të skenës dhe teatrit, të madhes Leze Qena dhe protesta e qytetarëve të ngujuar në shtëpitë e tyre shkaku i "Coronavirusit" disa minuta para fillimit të seancës së kuvendit, ishin paralajmërimi i fatit të keq dhe kobzi i momenteve të rënda nëpër të cilat po kalon ...

Edison Ypi: Kosova nuk më do

Kosova do duhej të qeverisej e begatohej nga intelektualët e ndershëm që Kosova i ka, të rinjtë e fuqishëm që Kosovës nuk i mungojnë, të shkolluarit e ardhur nga universitetet që mezi presin t'i shërbejnë. Por Kosova kontrollohet nga hajnat e ardhur nga bodrumet marksiste-leniniste të Europës që e kanë bërë Kosovën...

Bekri Murselaj: Kaosi sot në Kosovë lidhet me emrin Agim Veliu

Emri i Agim Veliut, është emër i njohur për popullin tonë dhe veçanërisht për ndikimin e tij dhe fuqinë e tij brenda LDK-së. Pozita e tij e nënkryetarit brenda partisë, ka një fuqi që mund të quhet vetëm nënkryetar, e që realisht ky nënkryetar e ka ndikimin si kryetar brenda partisë së tij...

Dedë Preqi: Bota në luftë me i koronavirusin, Kosova në luftë për pushtet

Për çfarë qëllimesh marrin përsipër ta luajnë këtë rrol aq  komik dhe aq fatal për këtë popull, Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa, mu në kohën kur po ballafaqohet edhe bota me një pandemi të rrezikshme, apo strategjia e tyre, do e sqaroj dilemën për të zbuluar më mirë fytyrën e vërtetë të tyre para popullit të vet...

Enver Bytyçi: Marrëveshja do të shitet si “ndarje me Serbinë”

Sot kam shkruar disa statuse, në të cilat kam tentuar të ndikoj sado pak për ta ndaluar votimin e mocionit për qeverinë e Kosovës. Në një debat me një prej figurave të Lidhjes Demokratike, të cilin e kam mik real e jo virtual, Fadil Kajtazin, ky i fundit arriti të shkruajë e të më akuzojë për spiunllëk të LDK-së te Vetëvendosja...

Adil Fetahu: 21 vjetori i bombardimeve të NATO-S mbi forcat serbe

Edhepse forcat serbe kishin kryer krime e masakra të shumta përpara saj: Likoshan (28 shkurt 198), Qirez (28 shkurt e 1 mars), Prekaz (5 mars),Lubeniq (25 maj), Abri e Epërme e Gollubofc (26 shtator),- masakra e Reçakut (15 janar 1999) shënoi kthesën e madhe të luftës kundër Serbisë. Pas tmerrit që kishte parë në Reçak...

Edison Ypi: Grosha ime

Një ditë vendosa t'i bëj groshët si i bënte kurvi veprat e 5 vjeçarëve - me forcat e mia.Nuk shtyhet jeta duke i marrë çdo drekë groshët në një restorant popullor ku kuzhinierja mi hedh në një govatë alumini si arkivol i vogël.Bëra disa konsultime paraprake...

Asllan Dibrani: Reagim kundër Olsi Jazexhi

Për hir të siturës së krijuar dhe konfuzitetit ,qe u përhapur me shfaqjen e Koronavirusit dhe propagandën qe bënë Olsi Jazexhi , se gjëja Koronavirusi, është një arme biologjike e krijuar nga amerikanet e cila me pas ka shpërthyer në Kine, Kjo propagande  u lëshuar nga një njeri  antiamerikan dhe antishqiptar...

Dedë Preqi: Me Isa Mustafën LDK do e thyejë qafën

Është mëkat i madh me ia luajt eshtrat tani presidentit historik Ibrahim Rugova, por nuk kemi kah t’ia fillojmë pa e marrë nëpër gojë  atë vigan të madh të dijës, të kulturës, të politikës dhe arkitekt i pavarësisë së Kosovës, që nuk po mundemi së paku një fjalë të vetme të porosisë së tij, ta qojmë në vend...

Skënder Kapiti: Albin Kurti dhe Vjosa Osmani përballë komplotit të së keqes

LVV, Kurti dhe Osmani  përballë kualicionit të së keqes LDK, PAN  dhe Presidentit.Mocion kundër qeverisë në kohën e krizës globale të koronavirusit është kulmi i poshtërsisë politike të LDK-së.Të bësh propagandë në fushatë elektorale  kundër PAN dhe sidomos kundër PDK-së e Presidentit  sa për të shfrytëzuar...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese