E premte, 23.08.2019, 08:56 AM (GMT+1)

Komente

Florim Zeqa: Zgjedhjet e parakohshme, sprovë e vetëdijes qytetare!

Një fermeri kosovar i cili e kishte bërë kërkesën për subvencione prej 30 mijë eurove në qeveri, i vjen donacioni prej 300 mijë eurove nga një kompani e fuqishme ndërkombëtare. Me të shkuar në qeveri për tërheqjen e donacionit, ministri përkatës e kushtëzon fermerin për firmosjen e një dokumenti...

Dedë Preqi: Dy katolikët radikalë të Shqipërisë janë argatët e Edi Ramës!

Pse katolikët e veriut të Shqipërisë, i urrejnë kosovarët(musliman) edhe të tjerë, sikur janë deklaruar disa kokë tula të tillë, të cilët edhe i kërcënojnë që nuk do i lejojnë të bëjnë pushime verore në viset e tyre bregdetare, duke ua thënë edhe më të keqën, që do t’ua bëjmë sikur ua kanë bërë serbët gjatë luftës...

Ndue Ukaj: Memoriali i turpit

Të ndërtosh Memorial dhe të mbrosh kauzën e Erdoganit, kjo qartësisht domethënë t'i braktisësh vlerat perëndimore dhe t' i përqafosh ato erdoganiste.Ndaj, mos u përqurrni e mos kërkoni nga Europa hapje të negociatave e pranim...

Fahri Xharra: Kleopatra e Epirit, motra e Lekës së Madh

Kur i futesh historisë për ta studjuar me themel, atëherë e sheh se me cilën vello është fshehur, atëherë e kupton që interpretimet e saj janë aq të llojllojshme varësisht cilës periudhë  kohore i takojnë apo cili komb e do një ngjarje të caktuar apo një hero-legjendë e do për veti.Këmbëngulsia të sjell fryte...

Prend Buzhala: Parabola e gomarit ose fenomeni shoqëror i injorancës

Ka shumë rrëfime, anekdota dhe trajtime nga këndi letrar për gomarin. Le të na kujtohet “Gomari i Babatasit” i Fishtës. Sojli i prapët, do të thoshte Noli për Gomarin te DON KISHOTI, dhe kjo zoo-figurë kaq spirituoze, do të thoshim se merr rolin e përtalljes së lezetshme të të metave në shumë fusha të jetës...

Ibrahim Kabili: Ilir Shaqiri, figurë emblematike e kombit

Motiv për të shkruar për këngëtarin, shkrimtarin dhe kompozitorin Ilir Shaqiri u bë krijimi i tij; Batalioni Atlantiku.Të shkruash për jetën dhe veprimtarinë letrare dhe artistike të intelektualit, shkrimtarit, kompozitorit dhe këngëtarit emblematik Ilir Shaqiri është një privilegj. Kam rënë në kontakt me këngët e tij në  vitev '80 dhe...

Petrit Aliaj: Ku po shkon moj Shqipëri!

Prej kohësh kishim planifikuar si familje,spostimin tonë nga Italia në Shqipëri për disa ditë ,aq sa ishin edhe mundësitë e sejcilit prej nesh për të celebruar e festuar martesën e djalit tonë A.A me A.K .Prej kohësh disa të afërm,miq e shoqëri i kishin prerë biletat e avionit, ndërsa të tjerë udhëtuan me makin...

Florim Zeqa: Të ndëshkohen mashtruesit dhe matrapazët!

Si rezultat i zhgënjimit nga kuvendi i fundit të ashtuquajtur të LDK-së, vërehen levizjet e para të simpatizuesve dhe elektoratit të LDK-së. Pa dyshim se ato levizje janë më të theksuara në drejtim të partive tjera dhe nismave qytetare...

Alma Lama: Blerje ”industriale” e votes?

Si duhet te zhvillohen zgjedhjet parlamentare ne menyre qe te jene demokratike:Se pari, cdo subjekt politik duhet te perzgjedhe persona qe nuk kane probleme me ligjin, per t’i futur neper lista.Se dyti, perzgjedhja duhet te kaloje neper procese te brendshme demokratike dhe jo te vendoset neper kafe e tavolina se kush duhet te...

Aurel Dasareti: Shqipëri, ndaloje menjëherë Tregtinë e Skllevërve të Seksit

Shqipëri, ndaloji menjëherë agjencitë që merren  me trafikimin (prostitucionin) e paligjshëm të vajzave (viktimave) shqiptare, kodoshët e të cilave i “martojnë” me pleqtë e huaj. Ndaloje tregtinë e paligjshme ndërkufitare me qenie njerëzore, që në shumicën e rasteve, vetë etër shqipfolës ua kanë kurdisur vajzave...

Ndue Ukaj: Saçi politik mbi popullin e vuajtur të Kosovës

Shteti nuk është projekt dosido, por është projekt madhor që bëhet nga njerëz të ditur. Dhe jo një mësymje që i ngjan një gare pehlivanësh, ku provohet kush është më i fortë e më i zhdërvjelltë në rrëzimin e tjetrit. Shteti nuk është as koncept kuvendimesh nëpër oda, nën cikërrimën e gotave të çajit...

Florim Zeqa: Fundi i iluzioneve për ndryshime në LDK

Në shkrimin autorial "LDK-ja Rugoviane Post-mortum" pas kuvendit të VIII-të zgjedhor të LDK-së, më 31 maj 2015-të, në epitafin e saj shkrova: "Nga kuvendi i fundit zgjedhor, ashtu sikurse nëntë vite e gjysmë më parë kur iku hyjnori në përjetësi,...kështu edhe amaneti i ...

Adil Fetahu: Sa dhe si po investon Serbia në Kosovë?

Në Raportin për Kosovën (99 faqe tekst e fotografi) për periudhën  maj 2013- maj 2019, të cilin e shqyrtoi dhe miratoi Kuvendi i Serbisë në mbledhjen e posaçme të mbajtur më 27 maj të këtij viti, ishin dhënë shënime precize, madje me decimale,  për investimet që ka bërë Qeveria e Serbisë, me qëllim të mbajtjes...

Kastriot Myftaraj: Në Shqipëri ngrihet monumenti i 15 korrikut turk

Në 81 provincat në të cilat është e ndarë administrativisht Turqia, janë ngritur monumente për përkujtimin e 15 korrikut të vitit 2016, i quajtur atje si fitorja e demokracisë. Kështu ndodhi edhe në Shqipëri të cilën Erdogan e shikon si provincë turke. Me kërkesën e ambasadorit turk në Tiranë, Murat Ahmet Youruk, Bashkia e Tiranës...

Florim Zeqa: Putinizimi i LDK-së!

Për fatin e keq të vendit, dolën të jenë plotësisht të sakta parashikimet e mia, se Kuvendi i IX-të Zgjedhor i LDK-së, nuk do të jetë më shumë dhe as më pak sesa reprizë e kuvendit të VIII-të dhe përseritje e zgjedhjeve të fundit nëpër degë!Baza deleguese për Kuvendin e IX-të, e zgjedhur me direktivat e mbështetësve të liderit aktual, përkatësisht nën urdhërat e kryetarëve ..

Dedë Preqi: Serbia ka një siklet

Pse po armatoset sot Serbia, kur nuk i kanoset asnjë lloj kërcënimi dhe rreziku prej askujna, por vet fakti tregon se, ky shtet dhe ky popull nuk ka qëllime që synojnë paqën, apo për të krijuar një stabilitet dhe jetë normale në mes popujve të Ballkanit perëndimor dhe rajonit...

Reshat Kripa: Kush janë fitimtarët?

Ka vite që në median shqiptare po zhvillohet nje debat i madh se kush janë në të vërtetë fitimtarët e ndërrimit të sistemit. Mendimet janë të ndryshme. E majta ngul këmbë se është ajo fitimtarja e kësaj beteje ideologjike. E djathta gjithashtu. Këto debate zhvillohen nëpër faqet e shtypit të shkruar por më tepër ndiqen nëpër debatet...

Prend Buzhala: A thua, i nderojmë historinë e të martirizuarit?!

Në përurimin e objektit të ri të Kishës në Gllogjan të Pejës, mediet nxorën edhe pjesëmarrjen e një hoxhe në përurim... me titullin si "Ndodhë vetëm te shqiptarët, hoxha në shugurimin e Kishës". Sigurisht që lajmi është në sensin pozitiv... Lajmi u dha sikur këto ndodhin vetëm në këtë kohë dhe askund tjetër në botë!...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese