E shtune, 04.02.2023, 08:27 AM (GMT)

Mendime

Kalosh Çeliku: Pritja e Vitit të Ri me Poezi

Lidhja e Shkrimtarëve Shqiptar në Maqedoni njëzeteshtatë vjet (27) me radhë e organizon dhe e mbanë Manifestimin Kulturor Tradicional Ndërkombëtar: TAKIME NËN RRAP XXVII 2022, në Shkup dhe Kërçovë. E kaloi Koronavirusin, “armikun e padukshëm” (2020)...

Xhafer Leci: Trysni e madhe ndaj Kosovës për Planin franko-gjerman

Ta humbësh luftën, nuk është tradhti as turp!Gjithmonë mirënjohës Fuqive të mëdha demokratike, në krye me Amerikën, për çlirimin e Kosovës, në të cilën serbët dhe pakicat tjera gëzojnë të gjitha të drejtat, më mirë se në çdo vend tjetër në botë.Me nëshkrimin e tradhtisë së Asociacionit  të Komunave me...

Atdhe Geci: Heshtja në gur

Të gjithë shqiptarët mes veti kanë ndjenjën e gjakut të përbashkët. Ndjenjën e të folurit dhe të shkruarit të njëjtë. Dhe, poaq, përgjegjësinë për t´i dalë zot atdheut të vet.Qeliza e kombit, familja, shumë është dobësuar dhe zvogëluar. Popullit tonë i mungon heroi dhe heroizmi...

Nue Oroshi: Kosova në udhëkryq dhe strategjia për ruajtjen e shtetit të Kosovës

Ka vite të tëra që përmes shkrimeve publicistike e kam ngritur zërin për humbjen e rrugës  në oborr të politikës së Kosovës. E kjo humbje e rrugës ka një kronologji të shëmtuar e cila është e lidhur ngushtë me interesat e politikanëve të Kosovës të cilët në vrap për tu pasuruar nuk shikuan fare se ku po...

Aurel Dasareti: Bashkimi mbarëshqiptar garanton mbijetesën e popullit tonë

Opozitë kuislingësh, kjo e Kosovës. Uniteti i popullit tonë brenda dhe përtej kufirit të imponuar varet nga forca e Shqipërisë, e Kosovës, e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut, e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, e shqiptarëve të Malit të Zi dhe nga patriotizmi - urtësia e atyre që i udhëheqin! Bashkimi politik...

Zenel Çeliku: “Qaj vëndin tim”!

Po, po, vërtet qaj vëndin tim kur dëgjoj ulërima, shpifje e poshtrime në politikën tonë të shpifur e të pa përgjegjshme, qaj vëndin tim kur shikoj korrupsion galopand, qaj vëndin tim kur krimi ka kapur majat. Pse vetëm un qaj vëndin tim për këto situata 30 vjeçare që po mplakin këtë popull dhe...

Kalosh Çeliku: 'Liria' sot të vret n'pabesi pas shpine

Sistemi komunist jugosllav shqiptarëve, nuk u jepte Liri të barabarta kombëtare: Shkolla në Gjuhën Shqipe. As, Gjuhë Shqipe. Flamur kuqezi me Shqiponjën Dykrenare. Aqmëpak portretin e Skënderbeut në jaknën e setres. Ose, u jepte aq të drejta kombëtare sa për sy faqe...

Jusuf Buxhovi: Shqiptarët, historikisht dhe kulturalisht pjesë e Europës

Në Universitetin Europian të Tiranës mbajta ligjeratën "Shqiptarët dhe Europa". Në fokus të  ligjërimit, para studentëve të shkencave politike, ishin raportet historike, kulturore dhe politike të shqiptarëve  me Europën si qytetërim perëndimor nga antikiteti në themel të saj...

Idriz Zeqiraj: Të vihet pika mbi "i"

Shumësia e medieve, mirë të paguara nga banda e bashkuar PAN, janë në një sulm frontal, kundër Qeverisë Kurti, pozitës aktuale. Njëri nga eksponentët e PAN-it, deklaroi se "Lëvizja Vetëvendosje është  një shtëpi budallë!" Dhe, si në "kor bretkocash", horrakët PAN-istë, e përsërisin, si refren...

Enver Bytyçi: Mos e bëni Kosovën ferrin e së nesërmes!

Tema e krijimit ose jo të Asosacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë është aktualisht tema më e nxehtë. Që në fillim duhet thënë se kjo kërkesë e Serbisë erdhi në duart e Albin Kurtit si një patate e nxehtë, për shkak të nënshkrimeve të 19 prillit 2013 të Hashim Thaçit...

Albert Zholi: “Sekretet” pa sekrete të “Vilës nr. 31” të ish- diktatorit, Enver Hoxha

“Vila nr. 31”, ose siç njihet ndryshe “Vila e ish- diktatorit, Enver Hoxha”, nuk do të klasifikohet më si “Sekret Shtetëror”. Vendimi është publikuar pardje, dhe rtsh.al, sjell detaje lidhur me shkaqet dhe arsyet që e kanë shtyrë Drejtorinë e Shërbimeve Qeveritare, që të mos e klasifikojë më tej informacionin rreth kësaj godine si të “Klasifikuar”...

Florim Zeqa: Nga Dushkaja në Prekaz!

Në mbrëmjen e 28 dhjetorit të vitit 1997, pasi ra muzgu unë dhe daja Sahit Sahiti nga Grabanica, me Traktor u nisem për të shkuar në Jabllanicë (sot Shqiponjë) për një ndejë qefi tek miqt e Dushkajes. Edhe pse nuk ia thash dajës Sahit...

Kalosh Çeliku: Sot për pushtet dhe pasuri po e hamë njëri-tjetrin

Fatkeqësisht, Sot shqiptarët nuk bëjnë politikë me armikun historik, por me vetëveten. Nateditë, merren me shpifje dhe thashetheme probagandistike mes tyre duke ia nxjerrë sytë njëri – tjetrit për pushtet: poste politike, pasuri dhe vëllavrasje. Vend për drejtësi nuk u lënë institucioneve...

Florim Zeqa: Obligimet ndërkombëtare, lak në fyt për Kosovën!

Presioni i shtuar i ndërkombëtarëve më kërkesa të paarsyeshme dhe të pasinqerta, dualiste dhe dashakeqe për Kosovën i kanë vënë në lajthitje qytetarët e Kosovës. Edhe pse kryeministri Albin Kurti është në të drejtën apsolute (morale) të kundërshtimit të Asociacionit njëetnik serbë...

Mihal Gjergji: Degjenerimi shoqëror dhe kurvëria si mënyrë jetese

Parimeve të larta njerëzore u është ndërprerë zhvillimi në mënyrë brutale. Jemi kthyer te shoqëria tribale, e cila kërcënon civilizimin urban dhe e detyron t’i fshihet syrit të barbarëve. Ata që s’dinë asgjë kanë ngjitur hipodromet. Dalldia seksuale ka pushtuar studiot dhe ekranet televizive...

Fritz Radovani: A ju kujtohet Laokoonti?

Disa prej kryeveprave t’ artit botnor i perkasin të gjitha kontinenteve, dhe shumë prej tyne vlejnë edhe per edukimin estetik të shumë shteteve, ashtu si Laokoonti, që njifej prej kohësh në shkollat artistike të Shqipnisë.Një rol me randsi ka luejtë përgatitja e artistave Shqiptarë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora