E marte, 27.09.2022, 09:14 PM (GMT+1)

Mendime

Kalosh Çeliku: 'Dy gurët' e babait i gjeta në Peladhi

Historikisht, kemi qenë popull i përndjekur dhe pushtuar, i arratisur me  shekuj maleve për liri. Mëmëdhe, dhe Atdhe. Dimërit, nëpër vende të nxehta, e Pranverës në vendlindje. Nateditë, kemi shtegtuar si lejlekët nëpër Turqi, Rumeli, Kosovë, Shqipëri dhe botë. Edhe, të përzënë me dhunë nga vendlindja, në kohën e Turqisë dhe Serbisë Madhe...

Kalosh Çeliku: Pazari i Grave

Mëngjes. E ngarkova veten në shpinë përmes sokaqeve me gurë deri te Rrapi. Në një degë të tij sot kisha vendosur t`i varë armët. Nën hijen e tij do ta lidhja Gjokun. Armët do t’i varja në një degë. Dy qetë në zgjedhë, dhe një kalë përpara pllugut do ta lëroja arën ugare. E dija se më pret një luftë me djersë mes këtij bërlloku...

Nue Oroshi: Besëprerja e mikut dhe tradita shqiptare për të pabesët

Shpeshherë më herët në traditën shqiptare besëprerve ju është dhënë kafja me metoda të ndryshme dhe jo në mënyrën tradicionale siç ju është dhënë më parë,besëprerët që kanë prerë në besë mikun e shpisë, apo mikun që kanë kaluar një kohë të gjatë me njëri-tjetrin shpeshherë edhe kanë ra pre e tradhtisë duke tradhëtuar miqtë e tyre...

Florim Zeqa: Shkaqet e rënjes së fuqisë elektorale!

Edhe përgjatë viteve të pushtimit klasik të Serbisë, shpresa e shqiptarëve për liri dhe pavarësi ishte e madhe, e tillë ishte edhe gjatë luftës çlirimtare! Shpresa e madhe e shqiptarëve të Kosovës vazhdoi edhe në vitet e para të pasluftës deri më 17 shkurt 2008. Pas kësaj date fillon zbehja e shpresave të qytetarëve për jetë në Kosovë...

Kalosh Çeliku: Bariu i maceve

Bariu i maceve endacake te  “Parku i Grave” në Shkup, i mbëlidhte macet dhe i sillte në shtëpi. Jo, nuk e kundërshtoja. Edhe, pse: kisha, probleme familjare. Nuk ishte kohë e lehtë, nateditë me vite i rrethur nga të katër anët me  Koronavirus dhe Pandemi. Masa Qeveritare: Mos dilni në rrugë pa maska...

Florim Zeqa: Shuarja tragjike e ëndërrave të djaloshit entuziast

Dren Bajrami 17 vjeçar, djali i ri dhe punëtor, atdhetar dhe energjik, ambicioz dhe entuziast, me ëndërra të bukura për jetën. Ai u nisë shtatë muaj më parë në rrugën e vështirë të emigrimit, i joshur jo nga lakmia por nga mungesa e përspektivës për jetë në atdheun e tij. Dreni kishte vendosur të sakrifikojë veten për t’i sjellë shpresë familjes...

Nikoleta Kovaçi: Mjeku i ushtarakut dhe xhandarmeria e Rames!

Nje mjek nuk e njollos nje spital, e aq ma pak nje sistem ndyresire si ky i joni! Nje mjek qe nuk merr leke, ne fakt, asht ‘delja e zeze’ ne kete sistem monstruoz dhe denigrues shendetesor qe asht instalue ne Shqipni!Une besoj se ai djale do te dije ta ‘laje’ veten para maskarades se xhandarmerise shtetnore qe iu leshue ne...

Aleks Kapllaj: Kush i fiton zgjedhjet në Itali?

Në sondazhet e fundit para zgjedhjeve parlamentare në Itali, nga të gjitha institutet e sondazheve, fitues është koalicioni i djathtë i përbërë nga "Vëllezërit e Italisë" të Giorgia Melonit, "Lidhja" e Salvinit dhe "Forca Italia" e Berluskonit, së bashku me grupin e të moderuarve, të gjithë së bashku i afrohen 50%-s...

Florim Zeqa: Koha për zgjim kombëtar!

Një parlament sikurse i yni, me pozitë dhe opozitë që mbrojnë vetëm interesat partiake në vend të interesave të qytetarëve, një diplomaci që më shumë kujdeset për dukjen personale sesa përfaqësimin dinjitoz të vendit janë pasqyra më e keqe e shtetit të Kosovës para qytetarëve dhe bashkësisë ndërkombëtare...

Kalosh Çeliku: Në kët qytet burrat shiten me thasë

Grua besnike, natën e mirë! IkaPasmesnate, më pret një Grua tjetër:Poezia. Dhe, është xheloze.Nëntë burra nuk mund ta bëjnë zapNatën. Vetëm Unë ia jap hakun. Grua besnike, natën e mirë! IkaFalemnderit. Që, nuk je xheloze...

Florim Zeqa: Me ADN fillon një faqe e re politike!

I përkas të djathtës shqiptare, andaj nuk kam nostalgji për pushtetet e kaluara, e aq më pak për neokomunistët në pushtet, e për më pak se kaq për neokomunistët e mbështjellur me flamur dardan që ju futen nën sqetull majtistëve bolshevik. I besoj vetëm ADN-së, të ardhmes politike, i besoj vetes time...

Nasuf Abdyli: Fjalimi i Albin Kurtit me 55 gabime drejtshkrimore

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e publikoi të mërkurën fjalimin që e mbajti të martën në tubimin e partisë së tij. Fjalimi është i gjatë dhe nevojitet goxha kohë për ta lexuar tërësisht. Kryeministri përmendi shumë tema. Në tekst bëri shumë gabime drejtshkrimore – së paku 55, më shumë se...

Sadik Bejko: I zhveshur nga trashëgimia e të parëve të mi

Shpesh shoh në fb që miq të mi nga Kosova postojnë foto familjare nga pronat e tyre tokësore, pasurore, shtëpi e kopshte në vendlindjen, në vatrën  e të parëve të tyre.Ta kisha edhe unë atë fat ...me një kopsht timin nga baba.I kam zili shumë këta miq të mi, miq në nivelin e moshës dhe të shkollimit tim nga Kosova...

Pirro Prifti: Një kujtesë për atestin komunist Eshref Ymeri

Prof. Eshrefi ka harruar se nga ka ardhur, dhe për këtë arësye po i kujtoi disa nga rrugët ku ka kaluar ky trim me fletë.Pa dashur të rëndoj z. Eshref, sidomoes për moshën e tij do të dëshëronja ti them se të luash me dy porta njëherësh, duke bërë gola në kohën e diktaturës, dhe në demokraci, është  e vështirë...

Florim Zeqa: Flamurtarët e mashtrimit!

Kaluan gjashtë muaj, kalojë një vit, po kalojnë dy vite të ‘Qeverisjes Kurti 2’ apo të koalicionit të ‘shpresës’ LVV+V dhe asnjë ndryshim sa i përket përmirësimit të mirëqenjes së qytetarëve dhe zhvillimit ekonomik të vendit, asnjë ndryshim sa i përket përmirësimit të sistemit të drejtësisë...

Kalosh Çeliku: Deledashi

Matanë xhamave errët. Imzot, lehin qentë! Vetëm përtej çative shoh një dritë. E hap dritaren, është dhoma e Vjollca Rrapit. Me siguri e ka harruar dritën ndezur, apo e ka marrë gjumi mbi libër! Po, dritaren? Dritaren, a e ka lënë sonte hapur pasmesnate? Nuk e di. E shuaj dritën dhe shtrihem në shtrat. Rrokullisem lëmsh nëpër errësirë...

Idriz Zeqiraj: Gabove, Lumir djali, Lumir kryetari!

Vlerësoj maturinë Tënde në bisedën me kreun e SBASHK-ut, përkatësisht, argatin e SHIK-ut, Rrahman Jasharaj, sepse dallonte shumë me atë të kryetarit të PDK-së, Memli Krasniqi, i cili i ftonte grevistët, për ta vazhduar dhe përshkallëzuar grevën, për rrëzimin nga pushteti të "diktatorit" Albin Kurti!...

Fritz Radovani: Zamak i Flamurit Gjergj Kastriotit Skenderbeut

Shqiptarët nga i madhi Gjergj Kastrioti Skenderbeu, trashiguen Emnin Shqiptar, po edhe Flamurin me Shqiponjen dykrenare dhe identitetin e vet si Shtet Europjan. Po, janë Zamakët e Tij, që dhane jetën per “Atdhe e Fé”!Ishte shpata dhe ajo perkrenare që perjetsuen në Trojet tona Ilire emnin Shqiptar. Ishin Shqiptarët që pa iu tutë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora