E merkure, 23.10.2019, 06:05 AM (GMT+1)

Komente

Fahri Xharra: Si u ndrydh historia kombit shqiptar?

Të ndrydhësh do të thotë të ngjeshësh diçka për të zënë vend më pak. Brumi ndrydhet. Ndrydhet edhe ajri. Ndrydhja është kur nuk e  lë diçkafin  apo dikë të shfaqet apo zhvillohet lirisht duke i krijuar pengesa a vështirësi ,duke e ngushtuar, duke e penguar apo shtyp. Por, këtu e kam fjalën për kombin tonë...

Dedë Preqi: Zarfet e helmuara apo të trilluara

Do të quhej i çmendur ai që thotë se, mund të harrohen aq shpejt ato përjetime të rënda të popullit shqiptarë të Kosovës, veqanarisht kur fëmija e ka parë prindin, vëllaun, motren, para gjelatëve serb, apo edhe anasjelltas prindërit i kanë parë fëmijët e vet, duke ia vrarë dhe dhunuar para syve të tyre...

Afrim Caka: Ku e ka origjinën fondamentalizmi radikal religjioz?

Zonja dhe zotërinj, pa dyshim, ia detyroj këtë nder faktit që emri im është i lidhur me temën e origjinës dhe radikalizmin religjoz; e, si rrjedhim, për errësirën e fondamentalizmit kam qëllim t’ju flas. Do të përpiqem të shkruaj, sa më përmbledhtas të jetë e mundur, një mendim rreth zhvillimit të kësaj metode të vjetër radikalizmi...

Ibrahim Kabili: Komandantët mbetën në klasë, sa më shpejt në shtëpi

Në zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë fitoi bindshëm opozita. Ky rezultat dhe pritej. Ajo qe votë  kundër keq qeverisjes dhe i futjes në qorrsokak i marrveshjes me Serbinë. Për këto probleme dhe të tjera  si to, votuesit votuan kundër komandantëve të luftës. Me këtë rezultat, ato mbetën në klasë, ndaj sa më shpejt duhet ...

Alma Lama: Ambicje neootomaniste

Domethene erdhi dita qe perkrahesit e Erdoganit ne Kosove, te pengojne nje proteste qe zhvillohet per mbrojtjen e te drejtave te njeriut!Pra ndikimi i presidentit autoritar turk, i cili ne raport me Ballkanin ka ambicje neootomaniste, arrin deri ne piken kur mbeshtetesit e tij, edhe pse te paket...

Fahri Xharra: “Zbulime“ të reja antishqiptare

“Gjuha shqipe, është nën inkuizicion mesjetar. Të ndalet inkuizicioni mesjetar i albanologjisë zyrtare ndaj gjuhës pellazgo-shqipe!” e thotë me gjithë mend Fatbardha Demi ( historiane , gjuhëtare dhe publiciste ) ;” jo vetëm gjuha por edhe kombi edhe pavarësia  janë në shënjestër të atyre që iu pengon ...

Florim Zeqa: Rinumërimi i votave, deformim i procesit zgjedhor!

Edhe pse zgjedhjet e 6 tetorit u zhvilluan në mënyrë të shkëlqyeshme, të qetë dhe demokratike, pas prezentimit të rezultateve preliminare, filloi deformimi i këtij procesi nga KQZ-ja. Manipulimi i procesit zgjedhor nisi me rinumërimin e votave në 314 vendvotime, për të vazhduar me turnin e dytë të rinumërimit...

Zymer Mehani: Të mos i harrojmë shëmbëlltyrat e kombit tonë

Shëmbëlltyrat e dëshmorëve prore qëndrojnë në kujtesën tonë. Mbetet i freskët përherë kujtimi për ata më të shquarit dhe ashtu sikurse kalon edhe koha- këta njerëz të denjë të kombit tonë, që tashmë kanë kaluar në përjetësi, janë shkrirë ngadalë në një tërësi në altarin e atdheut dhe janë shembull atdhesie...

Shefqet Dibrani: Pragmatizmi e shpëton Kosovën

Të nderuar Ambasadorë, Kosova ka nevojë për reforma të cilat duhet shoqëruar edhe me programe të aplikueshme të cilat do të duhej t’i menaxhonte një ekip a komision në të cilin do të ishte mirë sikur në të të ishin edhe ndërkombëtaret, pasi akuzat për krim dhe kriminalitet ekonomik dhe politik zakonisht po bëhen...

Adil Fetahu: T'ia ndërrojmë emrin Kosovës, në Dardani

Në këtë botë nuk ka asgjë statike, e dhënë njëherë e përgjithmonë e pa ndryshueshme. As shtetet nuk janë kategori  statike nga aspekti historik, gjeografik, politik. Edhe ato lindin, si organizma shoqërore-politike,  zhvillohen, rriten (shpeshherë edhe zvogëlohen), zhduken. As emrat e shteteve...

Aurel Dasareti: Nëse nuk jeton për diçka, vdes për asgjë

O shqiptarë! Mos braktisni vendlindjen, prindërit, motrat, vëllezërit, gjyshërit, gjyshet dhe të ikni  në hiç, atje ku nuk u dëshiron askush. Shijoni gjërat e vogla, sepse një ditë do të dëshironi të shikoni prapa dhe të zbuloni se ato ishin të mëdhatë...

Gjon Keka: Harta e rrallë e vitit 1530

Duke kërkuar mbi figurën e kryezotit tonë Gjergj Kastrioti, e gjeta këtë hartë të rrallë të vitit 1530. Kontinenti jonë europian shihet tepër qartë, edhe pse nuk janë shënuar emrat e popujve brenda kontinentit europian,aty historikisht dihet përbërja e tyre...

Fahri Xharra: Kulti i Boresë – kult pellazgjik

-“Duke sjellë një dhuratë të bukur, toka e krijoj njeriun e parë , "Pelazgun hyjnor", të lindur në Arcadia, shumë kohë para se të krijonte hënën.”(Tregimi i Pindarit mund të shfaqet si poetik, apo edhe mitik, i frymëzuar, duke menduar shumë më vonë shkencëtarët kanë ...

Dedë Preqi: Çmimi Nobel nuk i takon një shkrimtari rebel

Do duket si një teatër absurdi, nëse Çmimi Nobel, do përbuzej në këtë mënyrë, duke e marrë edhe të pa merituarit, sikur në këtë rast tëshkrimtarit Peter Handke nga Austria, sepse përveq se do të ishte një retrospektivë ndaj gjinisë letrare dhe Letërsisë Botërore, një gje e ...

Idriz Zeqiraj: Koha për t'i hapur letrat

Rrugëtimit të LDK-së i shkon për shtat anekdota, për kafshimet e ujkut, në prapanicën e gomarit dhe ngushëllimin e këtij të fundit: "Inshallah jam në ëndërr!" Kanë ndodhur dhe vazhdojnë të  ndodhin prapësira individueale e klanore, gjithnjë në dëm të LDK-së. Dhe, megjithatë, kalohen në heshtje...

Adil Fetahu: George Fred Williams - Shqiptarët / The Shkypetars

Është e gjatë lista e  emrave dhe veprave  të miqve amerikanë për  Shqipërinë dhe shqiptarët që janë shfaqur në shekullin e kaluar deri në mbarim të Luftës së Parë Botërore, pa i përmendur edhe ata të shumtë  të historisë më të re, të cilët ndihmuan çlirimin dhe pavarësinë e Kosovës .  Nga ata më të parët,  duhet të veçojmë...

Afrim Caka: O presidenti ynë...

“Presidenti mund të jetë shitës farmerkave, piktor, mund të edhe poet, mund të jetë muzikantë i odave – ky është plotësim ndaj figurës së presidentit tonë të madh. Politika dhe muzika e tij tallava nuk i kundërvihen njëra – tjetrës, përkundrazi, muzika e odave mund ta ndihmojë të bëhet polituuuukanë i mirë...

Mehmetali Rexhepi: Lamtumirë i durimit dhe besimit të pathyeshëm

Ngushëllimet për Bacën Limon vijnë krejtësisht të natyrshme, sikurse një rrjedh e qetë lumi... Veprimtari Ahmet Isufi e kishte jo vetëm baba, por dhe një shok këshill-dhënës e këshill-marrës... Bacën Limon vazhdimisht e ka karakterizuar atdhedashuria dhe vullneti i pathyeshëm për lirinë e shqiptarëve...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese