E premte, 21.02.2020, 06:30 PM (GMT)

Komente

Edison Ypi: Armiku

I qetë pranë dritares duke vështruar socializmin që ndërtohej dhe Shqipërinë që shkatërrohej; i tërbuar duke çjerrë fytyrën nën jorgan para se të zinte gjumi; duke përplasur kokën pas muri në ndonjë skutë ku s'të shihte kush; e pamundur ti jepje një kuptim cilësimit "Armik". Sa më hollë ta mendoje, aq më tepër...

Ndue Ukaj: Frederik Rreshpja - Miting për Enver Hoxhën

Para 28 vitesh u rrëzua busti i tiranit gjakpirës Enver Hoxha, por Shqipëria vazhdon t' i vuajë pasojat e rënda që la në psikologjinë shqiptare dergja komuniste. Dhe këtë element e tregon poezia e Frederik Rreshpjës, “Miting për Enver Hoxhën”, e shkruar vitin 1982. Duke e lexuar atë sot, ia ndjenë tanë fuqinë...

Reshat Nexhipi: Dy fjalë rreth zyrtarizimit të gjuhës shqipe

Më nxiti  paraqitja e ish-kandidates për kryetare shteti, e cila, gjatë një emisionit televiziv, nuk la gjë pa thënë kundër ligjit për zyrtarizimin e gjuhës tonë, duke cituar vazhdimisht kushtetutën, sikur të ishte kuran, e jo një copë letër, që s’epeshon njeri. Këtë zonjë, e kam përmendur edhe gjatë takimit të saj me dy kandidatët...

Lekë Mrijaj: Intervistë me ish-kryetarin e Bashkisë Rrëshen, z, Gjon Dedaj

Kjo intervistë apo ky bashkëbisedim me z. Gjon Dedaj, mesues në Shkollën e Mesme Profesionale “Shën Jozefi Punëtor“ në Rrëshen,i cili edhe për një mandat të tërë ishte kryetar i suksesshëm i Bashkisë  Rrëshen (2007-2011). Intervista në fjalë është realizuar në kuadër të eventit të 17 shkurtit, pikërisht në ...

Fahri Xharra: E vërteta e Mnemozines, nenës së nëntë muzave

“Burri i parë që ka lindur në botë ka qenë pellazgu, një burrë i dalluar për përmasat dhe bukurinë e figurës së tij që i kalonte të gjithë të vdekshmit e tjerë për kualitetet e shpirtit.Pellazgu ishte i pari që u mësoi njerëzve që të ndërtonin shtëpi dhe të mbroheshin nga të ftohtët, ai u mësoi njerëzve...

Dedë Preqi: Kur vajton fajtori

Do të ishte një fantazi dhe absurditet me fjalët e kryetarit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, kur thotë se, është një vend  i rëndësishëm i Evropës, që përkrahë fuqishëm taksën që ka vendosë Kosova kundër mallërave të Serbisë dhe Bosnjes, edhe pse ky vend nuk e ka hallin e taksës, por e ka në plan se si do gjejë edhe ndonjë...

Reshat Nexhipi: Emri Maqedoni, mbeti gjallë, falë shqitarëve

Maqedonia, në fillim, quhej Emadhi, qëdo të thotë shtet i madh, por, për shkak të mungesës së shkronjës dh, kjo, e fundit, zavendësohet me t’dhe, në hartat e vjetra, qendron fjala Ematia, që ska asnjë kuptim. Jo vetëm shteti, por edhe  emri i Lekës së Madh, sipas shkencëtarit egjiptian Mathea Aref, rrënjët i ka te fjala shqip...

Skënder Kapiti: Nuk është fitore e krenari me lyp ndihma e kredi

Do të ishte imazh dhe krenari e madhe kombëtare nëqoftëse Shqipëria do të ishte në gjëndje për të realizuar dhe eliminuar vetë  pasojat e dëmet e tërmetit, dhe jo të dalësh e të kërkosh ndihma e kredi nëpër botë. Është fatkeqësi për shtetin që të mos ketë 1 miliard euro për pasojat e dëmet e tërmetit...

Edison Ypi: Ladi

Ladi i tallte pedagogët. Unë jo. Ladi i bashkohej “shumicës dërrmuese", siç e quanim me tallje kopenë e atyre që shkonin nëpër aksione. Unë nuk shkoja. Luaja rolin e budallait. Ladi më lutej t’ja mësoja rolin e budallait. Nuk mundja. Rolin e budallait nuk e luaja. Budalla isha...

Florim Zeqa: Fillimisht njohja, pastaj reciprociteti!

Albin Kurti reciprocitetin si masë kushtëzuese ndaj Serbisë e kishte kërkuar që në vitin 2011 si liderë opozitar përmes një rezolute me 7 dhjetor 2011, në Kuvendin e Republikës së Kosovës, e cila ishte miratuar me 42 vota për, 33 kunndër dhe 2 abstenime, në të cilën thuhej: "Qeveria t’i marrë...

Dedë Preqi: Jo të gjithë që janë të lumturvbuzëqeshin ëmbël

Ndoshta për hir të përvjetorit të Pavarësisë, duke përfshirë tërë këtë atmosferë të jashtëzakonshme, dhe prej dëshirës dhe idesë që ta bëjë sa më interesante madhështinë e kësaj dite, sa më bindëse ekzistencën e një ceremonie të tillë, merr pjesë dhe shtëngojnë duart kryeministri Albin Kurti dhe kryekuvendarja Vjosa Osmani...

Edison Ypi: Albanicus Modernicus

Ecën rrugës sikur nuk e ka mëndjen, sikur nuk i intereson asgjë shqiptare, sikur Shqipëria dhe shqiptarët janë një realitet që ky është lodhur shumë për ti bërë si Italia dhe italianët, por ka hequr dorë sepse këtu njerëzit janë të prapambetur, të pa gdhëndur, të egër, ndërsa ky është i përparuar, i ndriçuar...

Gani Mehmeti: Bija e Mavriqit, Hanifja

Me kokën prapa, pse i kishte mbetur gjithçkaqë njihte e dinte, këmbët po e çonin përpara. Njerëzit, të mëdhenj e të vegjël, të shkurtë e të gjatë,të hollë e të trashë – janë të njëjtë. Por, ata dallojnë në mendje e në zemër,  në ndjenja e në emocione, në të ditur e në të paditur...

Hysen Dizdari: 12 vjet pavarësi e Kosovës – 20 vjet Kosovë e lirë

Kosova historikisht ka qënë ka dhe mbetet djepi i shqiptarizmit dhe i Rilindjes Kombëtare Shqiptare,por dhe faktori themelore i krijimit të shtetit të sotëm shqiptare dhe  i fitores së pamvarsisë me 28 nëntor 1912 në Vlorë.Historia nuk mund të harrohet se shqiptarët e Kosovës kanë derdhur gjakun e tyre...

Moza Boletini: Tafil Boletini në mbrojtje të hebrejve

Sipas materialit të mësipërm dhe disa dokumentave që më dërgoi Gazmend Boletini nga Mitrovica, bëhet fjalë për shpëtimin e hebrenjve në Prefekturën e Elbasanit në vitin 1943, ku në qendër ndodhet portreti i intelektualit e patriotit Tafil Boletini, atë kohë Prefekt i qytetit të Elbasanit. Ky material pasqyrohet ...

Nafi Çegrani: Inskenime dhe akuza të trilluara!

Asnjë e dhënë konkrete zyrtare, veç informacionit mediokër se në iks vendin ( janë disa vende të evidentuara në akuzë, por mbeten si versioned he gjeografikisht në largësi të ndryshme, madje edhe në kohë nuk kanë një përputhmëri…), ku thuhet se kinse u ,,krye vrasja,,(?) Thuhet se personja e zhdukur NN u ,,likuidua,, me dy plumba...

Florim Zeqa: 12 vjet njohje ndërkombëtare, 12 vjet izolim!

Edhe pse me qeveri të re, Republika e Kosovës 12 vjetorin e njohjes ndërkombëtare është duke e pritur më e katandisur si asnjëherë më parë; me fusnotë*, me pozicion inferior dhe me status të hapur në arenën ndërkombëtare, me tkurrje njohjesh, mes takses 100 % dhe reciprocitetit me Serbinë, mes idesë së...

Flamur Harri: Analize dhe... urretje

U befasova sot me date 11 shkurt 2020 .Kur rreth ore 12 -13 me vjen postieri i lagjes dhe me bie nje zarf nga prokuoria gjykates se shkalles se pare ne Tirane.Pyetja e pare qe i bera vetees ishte: Cdua une ne Tirane, kur une po e trajtoja problemin me Zv. Prokurorin Ridvan ne Elbasan...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese